Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: daně jak na ně, že by paušál?  (Přečteno 7712 krát)

romča

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 135
daně jak na ně, že by paušál?
« kdy: Březen 08, 2012 »

Dobrý den, paní Zdeno,sice jsem pročetla spoustu článku , ale potřebuji shrnutí. OSVČ, vede daňovou evidenci, plátce DPH, za rok 2011 podá přiznání podle skutečnosti. Zamýšlí se nad tím, že rok 2012 by danil paušálem (dosud mohl uplatnit odpisy majetku, které mu letos z velké části končí,tudíž daně šly dolů)? řemeslná výroba, bude pro 2012 platit 80%? a stačí to změnit až při podávání daňového přiznání a nemusí se to nikam hlásit?
Pokusím se vypsat všechno,co mě napadá a co by možná mohlo mít vliv při přechodu na paušál a nebo pokud vás napadne nějaká jiná souvislost, třeba ohledně toho majetku,..
1)Znamená to, že musí vést evidenci v podstatě jako dosud, kvůli uplatňování a odvádění DPH, s tím rozdílem, že nemusí vést a  tisknout peněžní deník (i když ten se povede v účetním programu tak nějak samočinně, jen tím zadáváním dokladů pro DPH)
2)Za 4.Q 2011 byla vratka DPH, to se někam uvádí při přechodu na paušál?
3)k 31.12.2011 vykázané zásoby, ty by se musely dodanit dodatečným daňovým přiznáním?,ale to se pak hne i s pojistným na důchodové a zdravotní pojištění, vzniknou třeba i velké nedoplatky za rok 2011, po celý rok 2012 by se platily nižší zálohy-tedy také nedoplatek a nejspíš by naskakovala i penále (ani nevím kolik to teď dělá %)
4)k 31.12.2011 nakoupený drobný majetek do 40000,- - uplatněná DPH  + zařazeno do evidence majetku, tu evidenci majetku asi musím vést i nadále?a že to bylo nakoupené až na konci roku to něčemu vadí?
5)k 31.12.2011 uplatněné celkem velké odpisy na hmotný majetek, ještě nebude zcela odepsané, zbývá na odepisování ještě 2 roky , to uplatnění odpisů a že ještě není zcela odepsané ? má nějaký vliv při přechodu na paušál?,evidenci hmotného majetku asi musím vést i nadále ?ať již odepsaného či ještě neodepsaného?
6)k 31.12.2011 si uplatňuje slevu na  manželku + děti a dochází k vrácení tzv. bonusu-tady nevznikne problém až by se dodanily zásoby?
7)Dá se  nějak předejít tomu, aby se zbytečně nemuselo podávat dodatečné daňové přiznání?+opravné přehledy na OSSZ a VZP? ? nějak se tomu přizpůsobit již v tomto daňovém přiznání?
Snad jsem to vypsala vše a aspoň trochu srozumitelně, a taky si říkám, jestli z toho nedělám zbytečně vědu, ale přijde mi, že ten přechod na paušál zas až tak jednoduchý nemůže být .Tak moc děkuji pokud mi odpovíte, moc mi vaše názory pomáhají.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
daně jak na ně, že by paušál?
« Odpověď #1 kdy: Březen 08, 2012 »

1) Pro účel daně z příjmů stačí vést evidenci příjmů a pohledávek. Pro účely DPH musíte vést evidenci jako dosud, stačí jen za doklady, které se vztahují k DPH.

2) Neuvádí. Vratka nadměrného odpočtu není příjmem zahrnovaným do základu daně z příjmů.

3) Pohledávky a zásoby, vykázané k 31.12.2011, budou zvyšovat základ daně z příjmů roku 2011. Závazky, které by při úhradě byly daňovým výdajem, budou naopak základ daně snižovat. Jestli by vznikly velké doplatky na SP, tak upravte základ daně předem, už v řádném daňovém přiznání za rok 2011. Berte v úvahu jenom SP, tam vypočítáváte pojistné z daňového základu. Pojistné na ZP se vypočítává z rozdílu příjmů a výdajů (úpravy základu daně nemají vliv).

4) Evidenci drobného majetku si veďte i nadále. Je jedno, kdy bylo nakoupené.


5) Evidenci hmotného majetku vedete i nadále. Za rok, ve kterém jste uplatňovala výdaje procentem z příjmů, uděláte evidenční odpis, je zahrnutý v procentu výdajů.

6) Dodaněním zásob se zvýší základ daně a tím pádem i daň. Konkrétní dopad si musíte propočítat.

7) Můžete upravit základ daně už v řádném přiznání za rok 2011.
IP zaznamenána

romča

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 135
daně jak na ně, že by paušál?
« Odpověď #2 kdy: Březen 08, 2012 »

moc děkuji,měla jsem strach, že mi na tak dlouhý dotaz snad ani neodpovíte, tak jestli můžu, ještě potřebuji upřesnit.takže k bodu
 3) upravit základ daně předem - takže pokud možno mít  zásoby co nejmenší nebo přímo žádné - rozpustit zásoby do zakázek a nebo jste myslela dodanit již v 2011?a když to takhle provedu pro rok 2011, tak bych pak nemusela dělat dodatečné daňové přizńání?
4)myslím si dobře,drobný majetek nemá s dodaněním nic společného, že to není zásoba?
5)odpis u hmotného majetku  nelze pozastavit?
6)pokud bych dodaňovala zásoby formou dodatečného daňového přiznání v roce 2012 za rok 2011, tak bych musela vracet část vyplaceného bonusu na děti - to nevím, jestli by se penalizovalo
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
daně jak na ně, že by paušál?
« Odpověď #3 kdy: Březen 08, 2012 »

3) myslela jsem dodanit v přiznání za rok 2011, provést stejné úpravy základu daně, které byste dělala v dodatečném daňovém přiznání. Kdyby se povedlo rozpustit větší část zásob do zakázek, tak to bude jen dobře

4) drobný majetek není zásobou, už byl daný do užívání. V daňovém přiznání se vykazuje pouze dobrovolně v tabulce D na ř. 6 jako Ostatní majetek. Nemusí se dodaňovat

5) § 26/8 ZDP

6) § 23/8 poslední věta
IP zaznamenána

romča

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 135
daně jak na ně, že by paušál?
« Odpověď #4 kdy: Březen 08, 2012 »

to je rychlost, vy ten zákon znáte snad nazpaměť, mám ho u ruky, takže hned čtu, a překládám do své řeči 5)nelze pozastavit 6)snad jsem pochopila správně, že je to bez penále pokud to včas zaplatím
každopádně ještě jednou dík a mrknu na to, co s tím provedu a nejspíš se ozvu až se začnu motat do daňového přiznání - umím vyplňovat klasiku, ale dodaňování ???
IP zaznamenána

Evrly

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
daně jak na ně, že by paušál?
« Odpověď #5 kdy: Březen 08, 2012 »

Dobrý večer Vážená paní Zdeno,
prosím o radu ohledem DP. Do září roku 2011 měli známí pizzerii a vedli DE jak sdružení . V září pizzerii zavřeli , ale živnost neukončili , platí dál SP i ZP. Od ledna začal jeden z nich opětovně podnikat v gastronomii.Druhý podnikal dál i po ukončení provozu pizzerie ale v jiném oboru. Otázka zní když za rok 2010 neměl žádné závazky ani pohledávky rozumím správně že může uplatnit výdaje i paušálem kdyby to vycházelo výhodněji než ve skutečnosti?Ještě je plátcem DPH stačí mít tedy evidenci dokladů které byli do DPH zahrnuty je to tak?a jak je to prosím ohledem uvedení stavu banky a pokladny nebo celkově s tabulkou pro poplatníky který vedou DE mohou tam vyplnit pouze 0 když sdružení již není a každý podniká sám za sebe? nebo jak postupovat v tomto případě?Moc a moc děkuji za Vaší odpověď
Eva
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
daně jak na ně, že by paušál?
« Odpověď #6 kdy: Březen 08, 2012 »

5) Na období, kdy uplatníte výdaje procentem z příjmů, nelze přerušit odpisování. V příslušném procentu výdajů už jsou zahrnuté všechny výdaje spojené s podnikáním, tedy i odpisy HM.

6) Pokud byste se po skončení roku 2012 rozhodli, že uplatníte výdaje procentem z příjmů, tak stačí podat dodatečné přiznání za rok 2011 a případně doplatit daň za 2011 do termínu pro podání daňového přiznání za rok 2012, tedy do 1.4.2013 a bude to bez úroku z prodlení. Penále se v těchto případech nenaděluje.

Oproti klasice vyplníte v tabulce E částky zvyšující (pohledávky, zásoby, rezervy) a snižující (závazky, které by při úhradě byly daňovým výdajem) a přenesete na řádky 105 a 106. Někdo vyplňuje tabulku E každý rok, používá ji například k vyčíslení odpisů nebo paušálního výdaje na dopravu.
IP zaznamenána

romča

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 135
daně jak na ně, že by paušál?
« Odpověď #7 kdy: Březen 11, 2012 »

vyčíslovat odpisy v tabulce E? to jsem nikdy nedělala, vždy jsem je zahrnula přímo do nákladů, doufám, že to lze.
ještě jsem se chtěla zeptat při přechodu na paušál - není limitovaný příjem? jako , jestli můžu přejít na paušál i kdyby byl příjem 2 mil.
děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
daně jak na ně, že by paušál?
« Odpověď #8 kdy: Březen 11, 2012 »

V období, kdy uplatňujete výdaje procentem z příjmů, nevyčíslujete odpisy v tabulce E. Odpisování nelze přerušit, takže vedete odpisy evidenčně na kartě majetku.

Odpisy jsou výdajem podle § 24 ZDP, proto je zahrnuji do výdajů.

Výše příjmů nehraje roli.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
daně jak na ně, že by paušál?
« Odpověď #9 kdy: Březen 11, 2012 »

Citace: Evrly
Dobrý večer Vážená paní Zdeno,
prosím o radu ohledem DP. Do září roku 2011 měli známí pizzerii a vedli DE jak sdružení . V září pizzerii zavřeli , ale živnost neukončili , platí dál SP i ZP. Od ledna začal jeden z nich opětovně podnikat v gastronomii.Druhý podnikal dál i po ukončení provozu pizzerie ale v jiném oboru. Otázka zní když za rok 2010 neměl žádné závazky ani pohledávky rozumím správně že může uplatnit výdaje i paušálem kdyby to vycházelo výhodněji než ve skutečnosti?Ještě je plátcem DPH stačí mít tedy evidenci dokladů které byli do DPH zahrnuty je to tak?a jak je to prosím ohledem uvedení stavu banky a pokladny nebo celkově s tabulkou pro poplatníky který vedou DE mohou tam vyplnit pouze 0 když sdružení již není a každý podniká sám za sebe? nebo jak postupovat v tomto případě?Moc a moc děkuji za Vaší odpověď
Eva
Dobrý večer, paní Evo.

Pokud v daňovém přiznání za rok 2010 Vaši známí nevykázali žádné pohledávky, zásoby, nebo zůstatky rezerv, tak mohou v roce 2011 přejít na uplatňování výdajů procentem z příjmů a nemusejí podávat dodatečná přiznání. Pokud měli nějaké závazky (závazky by snížily základ daně a tím i případnou daňovou povinnost), tak je jen na nich, zda podají dodatečné přiznání.

Pokud jsou plátci DPH, tak vedou evidenci podle § 100 zákona o DPH. Evidují uskutečněná a přijatá plnění v takovém členění, aby byli schopni sestavit přiznání k DPH. Stačí tedy evidovat pouze doklady, které se týkají DPH.

Banku a pokladnu nemusíte vést. Peníze v hotovosti a na bankovních účtech jsou obchodním majetkem. Poplatník, který uplatňuje výdaje procentem z příjmů, nemá obchodní majetek (§ 4/4 zákona o daních z příjmů). Jestliže uplatní výdaje procentem z příjmů (nepovedou DE), tak nebudou vyplňovat tabulku D v příloze č. 1.

Výdaje procentem z příjmů mohou uplatnit i účastníci sdružení, pokud je to pro ně výhodné. Podmínkou je, že si účastníci rozdělují příjmy a výdaje rovným dílem.
IP zaznamenána

jasan

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
daně jak na ně, že by paušál?
« Odpověď #10 kdy: Březen 11, 2012 »

Dobrý den paní Zdeno, měl bych dotaz v návaznosti na výše psané:

Citace: Zdena
6) Pokud byste se po skončení roku 2012 rozhodli, že uplatníte výdaje procentem z příjmů, tak stačí podat dodatečné přiznání za rok 2011 a případně doplatit daň za 2011 do termínu pro podání daňového přiznání za rok 2012, tedy do 1.4.2013 a bude to bez úroku z prodlení. Penále se v těchto případech nenaděluje.
V 8.2010 jsem začínal s živnosti a zvolil způsob vedení DE dle skutečných nákladů, neboť mi vycházela ztráta a říkal jsem si, že by se mohla v budoucnu hodit, teď počítám, že to byla chyba. Vloni byl můj zisk větší než se čekalo a tak by metoda paušálu vyšla podstatně lépe (v případě obou let paušálních výdajů). Otázka tedy je: chápu dobře, že si to mohu zpětně změnit a začít vlastně znova? Podat tedy dodatečné (opravné) přiznání za rok 2010 s uplatněním paušálu a řádné za rok 2011 taktéž?  + opravné přehledy SP a ZP, předpokládám. Děkuji předem za odpověď.

P.S. Nechápu, jak se v tom všem můžete vyznat a ještě stihat nám všem zde pomáhat. Jste zlatá.

---------

Jo, a ještě jedna věc. Jak se pohlíží na pohledávky / závazky mezi lety, kdy se uplatňuje paušál? Patří do roku vzniku anebo uhrazení?
Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
daně jak na ně, že by paušál?
« Odpověď #11 kdy: Březen 12, 2012 »

Dobrý večer, ve všem se ani zdaleka nevyznám a jak vidíte, tak ani nestíhám odpovídat:-)

Teoreticky byste mohl podat dodatečné přiznání za rok 2010 a zpětně změnit skutečné výdaje na paušální. Nevidím k tomu ale racionální důvod. Pokud tímto způsobem dodatečně zvýšíte svoji daňovou povinnost roku 2010, tak budete muset nejen doplatit daň, ale zaplatíte i úrok z prodlení. Úrok z prodlení se nevyměřuje v případě, že upravujete základ daně (nikoliv že zpětně měníte způsob uplatňování výdajů za rok 2010) roku 2010 z důvodu změny způsobu uplatňování výdajů od následujícího roku 2011. Opravné přehledy na OSSZ a ZP byste měl podat, dodatečně změníte daňový základ i rozdíl příjmů a výdajů roku 2010. Uvádíte, že jste vykázal daňovou ztrátu. Jestli jste OSVČ hlavní, tak jste ale stejně musel odvést pojistné alespoň z minimálního vyměřovacího základu. Propočítala bych si, zda se při použití paušálních výdajů výše pojistného změní. Pokud ne, tak bych opravné přehledy nepodávala.

Pokud podáte dodatečné daňové přiznání za rok 2010, ve kterém ponecháte původně uplatněné výdaje, pouze upravíte základ daně (pohledávky, zásoby a případné zůstatky rezerv základ daně zvýší a závazky, které by při úhradě byly daňově uznatelným výdajem základ daně naopak sníží), tak v případě zvýšení daňové povinnosti pouze doplatíte daň, ale nebudete muset platit úrok z prodlení (za předpokladu, že stihnete podat dodatečné přiznání nejpozději 2.4.2012). Opravný přehled na OSSZ byste měl podat, změní se daňový základ. Opravný přehled na ZP se nepodává, neboť rozdíl příjmů a výdajů (ze kterého vypočítáváte pojistné) se nezměnil.

Pokud mezi roky neměníte způsob uplatňování výdajů, tak zdaňujete PŘÍJMY, tedy to, co Vám bylo v daném roce uhrazeno. Rok vzniku pohledávky /závazku/ nehraje roli.
IP zaznamenána

jasan

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
daně jak na ně, že by paušál?
« Odpověď #12 kdy: Březen 13, 2012 »

Dobrý den a děkuji za odpověď. Chvíli jsem přemýšlel o té racionalitě, resp. proč se Vám to nezdá, když mně to tak krásně vychází :-) Až jsem si znovu přečetl svůj dotaz. Neuvedl jsem podstatnou věc a to, že do roku 2011 jsem šel s několika pohledávkami ve výši několikrát přesahujícími ztrátu roku 2010. Tudíž při změně účtování 2010 ? skutečné výdaje a 2011 ? paušál by se mi daňový základ roku 2010 ze ztráty přehoupl do zisku, tzn. doplatek minimálně u DP a kvůli jen 5 měsícům OSVČ podstatně větší u SP. Při paušálu obouročně se vejdu do limitu bez navýšení. Nevím, jestli jsou mé úvahy správné, ale počítal jsem to několikrát a vychází to pořád stejně, i když netvrdím, že správně.
Pokud ano a projde mi to, čili změna na paušál za obě období, bude to znamenat značnou úsporu. Pokud ne, tak zase zajímavou (placenou) zkušenost do budoucna :-)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
daně jak na ně, že by paušál?
« Odpověď #13 kdy: Březen 14, 2012 »

Pokud jste měl na konci roku 2010 velké pohledávky, které byste musel při přechodu na paušál od roku 2011 dodaňovat (to znamená, že byste si k nim nemohl uplatnit žádné výdaje), pak bude lepší podat za rok 2010 dodatečné přiznání, ve kterém změníte způsob uplatňování výdajů.
IP zaznamenána

Evrly

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
daně jak na ně, že by paušál?
« Odpověď #14 kdy: Březen 14, 2012 »

Dobrý večer Vážená paní Zdeno,

mockrát děkuji za Vaší odpověď na mojí předešlou otázku . Jak již někdo v této diskusi psal jste moc šikovná a zlatá , že nám takhle radíte a pomáhate.
Předem se omlouvám, že zase budu obtěžovat otázkami , ale nevím s s tím rady. Jak jsem již psala známý podnikali v hostinské činnosti jako rovnocenný společníci . Hostinskou činnost ale ke konci září ukončili. Jeden z nich podnikal dál v gastronomii a tudíž si může uplatnit 80 % paušálních výdajů, ale druhý od září začal prodávat lodě - tudíž živnost maloobchod-velkoobchod kde si může uplatnit pouze 60% výdajů. Lze toto nějak na Dp zohlednit. Myslím to tak jestli mohu po část roku uplatnit 80% a po zbytek roku 60%.Příjmy za hostinskou činnost má vedené zvlášť a za prodej lodí zvlášť a tak není problém toto rozdělit jenom nevím jestli to dle zákona je možné nějak jsem se do toho zákona zamotala .
A ještě jedna otázečka. Ten co prodává lodě s k podnikání pořídil osobní automobil na dovoz těchto lodí . Automobil pořídil v únoru 2011 ,přihlásil se k silniční dani. V listopadu mu automobil odcizili. Pojišťovna mu pojistné za krádež vyplatila až v únoru letošního roku. Lze uplatnit za tento automobil odpis aspon za měsíce ve kterých tento automobil používal k podnikání?

Předem mockrát děkuji za Vaší odpověď a moc děkuji za Váš čas , který nám věnujete a pomáháte nám tak.

S pozdravem
IP zaznamenána
Stran: [1] 2