Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Student ŽL, dohoda o prac. činnosti  (Přečteno 1634 krát)

Vitana

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Student ŽL, dohoda o prac. činnosti
« kdy: Březen 06, 2012 »

Dobrý den,
jsem student VŠ, měl jsem ŽL a vydělal jsem si na něj 2000kč, daroval jsem 1xkrev a na dohodu o pracovní činnosti mám základ daně 33 956kč.

Můj dotaz: při on-line vyplňvání přiznání: příjmy z  podnikání: vedu daňovou evidenci a uplatňuju výdaje procenta z příjmu,
vedu daňovou evidenci a uplatňuju prokazatelné výdaje nebo
vedu účetnictví.
Já si ale vydělal jen 2000kč a žádné výdaje jsem neměl, nevím co vyplnit. Dnes je na idnes: Máte příjem ze zaměstnání a navíc jste si přivydělali například podnikáním či pronájmem víc než 6 000 korun za rok. Tak se vyplňuje daň. přiznání.
Zdroj: http://finance.idnes.cz/kdy-odevzdat-vyplnene-formulare-a-zaplatit-dane-prehled-terminu-pxg-/p_dane.aspx?c=A120228_1740146_p_dane_zuk

A druhý dotaz: Jak a kolik platím zdravotní pojištění? Jsem u OZP a přišel mi od nich dopis abych platil.

Všem děkuji za rady. Omlouvám se za určitě hloupý dotaz, ale vůbec se v tom nevyznám
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Student ŽL, dohoda o prac. činnosti
« Odpověď #1 kdy: Březen 11, 2012 »

Jestliže jste měl příjem ze živnosti pouze 2.000,- Kč, tak nemusíte podávat daňové přiznání. Pokud přiznání podáte, tak v něm musíte uvést všechny příjmy, tedy i příjmy ze živnosti, i když byly nízké. V příloze č. 1 můžete uvést, že uplatňujete výdaje procentem z příjmů. Pokud máte živnost volnou nebo vázanou, tak si uplatníte výdaje ve výši 60% příjmů, tj. 1.200,- Kč.

Zaplatíte zdravotní pojištění ve výši 54,- Kč. Pokud jste podnikal i v roce 2010 a nevykázal jste ztrátu, tak jste měl platit zálohy ve výši, v jaké vyšly v přehledu o příjmech a výdajích. Předpokládám, že jste mladší 26 let.
IP zaznamenána

Vitana

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Student ŽL, dohoda o prac. činnosti
« Odpověď #2 kdy: Březen 11, 2012 »

V roce 2010 jsem nepodnikal a je mi 22 let. Nemusel bych podat daňové přiznání ani když jsem si vydělal na dohodu o pracovní činnosti a zaměstnavatel to podání nechává na mě?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Student ŽL, dohoda o prac. činnosti
« Odpověď #3 kdy: Březen 12, 2012 »

Zaměstnavatel má povinnost odměnu řádně zdanit, nemůže to nechat na Vás. Pokud jste u zaměstnavatele podepsal prohlášení k dani, tak nemusíte podat daňové přiznání.
IP zaznamenána

Vitana

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Student ŽL, dohoda o prac. činnosti
« Odpověď #4 kdy: Březen 13, 2012 »

Protože jsem měl ten výdělek na ŽL tak mi řekli ať si ho podám sám :(
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Student ŽL, dohoda o prac. činnosti
« Odpověď #5 kdy: Březen 13, 2012 »

Pak ovšem nemohlo jít o dohodu o pracovní činnosti a vztah zaměstnavatel - zaměstnanec. Jestliže to byl výdělek na živnostenský list, tak jste uzavřel obchodní (nikoliv pracovněprávní) vztah.
IP zaznamenána

Vitana

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Student ŽL, dohoda o prac. činnosti
« Odpověď #6 kdy: Březen 14, 2012 »

to byla 2 různá zaměstnání ovšem
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Student ŽL, dohoda o prac. činnosti
« Odpověď #7 kdy: Březen 14, 2012 »

Tak si ujasněte, zda jste byl zaměstnán (uzavřel jste pracovněprávní vztah podle zákoníku práce), nebo jste poskytoval službu na základě živnostenského oprávnění (uzavřel jste obchodněprávní vztah).
IP zaznamenána
Stran: [1]