Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Paušál na auto - jsem zaměstnanec, ale i živnostník  (Přečteno 2551 krát)

kocurstvo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Dobrý den, chci se zeptat, jak si můžu uplatnit odpočet nákladů na auto, pokud vydělávám, ale zároveň doplňkově provozuji živnost, ke keteré mám auto. Měsíčně jsou paušály na auto 4000kč (používám i soukromě). Pokud jako živnostník nevykážu zisk, můžu si náklady na auto odečíst z daní, které platím jako zaměstnanec?
Díky
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Paušál na auto - jsem zaměstnanec, ale i živnostník
« Odpověď #1 kdy: Únor 28, 2012 »

Dobrý den, paušál na auto, platíte li silniční daň za ono auto, si do výdajů dát můžete, ale pokud z podnikání vznikne ztráta, třebas i díky odečtu paušálu na auto, nesníží Vám to základ daně ze zaměstnání... Pokud Vám vznikne ztráta z podnikání, můžete si ji odečíst v dalším zdaňovacím období, a to za předpokladu, že výsledkem podnikání bude zisk. Jana
IP zaznamenána

kocurstvo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Paušál na auto - jsem zaměstnanec, ale i živnostník
« Odpověď #2 kdy: Únor 28, 2012 »

Takže pokud budu byť i v mírném zisku sníží mi to celkový základ daně (vč toho ze zaměstnání)? Jde mi to to, jestli jsem pochopil ten princip, že daň platím jednu společnou (podnik.+zaměst.) a z té společné odečítám´jak hypotéku, tak dítě, tak auto. Díky moc
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Paušál na auto - jsem zaměstnanec, ale i živnostník
« Odpověď #3 kdy: Únor 28, 2012 »

Ne, ztráta minulých let Vám sníží základ daně opět jen o základ daně z podnikání, ne z hlavního pracovního poměru.  

Ano, daň z příjmu je jen jedna, součet základů daně z HPP a podnikání. Od tohoto základu odečtete dary, životní či penzijní poj, úroky z úvěru. Dostanete ponížený základ daně, vypočtete daň, a tu snížíte o základní nezdanitelnou částku na poplatníka, případně na dítě. J
IP zaznamenána

maminaJitka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Paušál na auto - jsem zaměstnanec, ale i živnostník
« Odpověď #4 kdy: Únor 28, 2012 »

Dobrý den, manžel je zaměstnancem a nyní k tomu 3.rok podniká jako tesař. Rád by si koupil auto, které by používal pro soukr. účely i pro podnikání, určitě to nebude auto nové na to nemáme. Ráda bych věděla jakým způsobem ho co nejlépe odepisovat, zda je možné odepisovat pořizovací cenu vozu i paušál na provoz vozu (4000,-měsíčně) manžel kouká po autě za 250 000,-, loňský příjem z podnikání měl 220 000,- před odečtem 80%  paušálu. Děkuji za odpověď Jitka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Paušál na auto - jsem zaměstnanec, ale i živnostník
« Odpověď #5 kdy: Únor 28, 2012 »

Pokud manžel uplatňuje výdaje procentem z příjmů (80%), tak už nemůže navíc uplatňovat odpisy hmotného majetku ani paušální výdaj na dopravu. V příslušném procentu jsou zahrnuty veškeré výdaje, které vynaložil na dosažení příjmů.
IP zaznamenána

maminaJitka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Paušál na auto - jsem zaměstnanec, ale i živnostník
« Odpověď #6 kdy: Únor 29, 2012 »

Děkuji za odpověď, tohle vím, ale pokud by se rozhodl pro odpisy výdajů, ne procenty? Díky
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Paušál na auto - jsem zaměstnanec, ale i živnostník
« Odpověď #7 kdy: Březen 01, 2012 »

Pokud se manžel rozhodne pro vedení daňové evidence, tak bude moci uplatňovat ve výdajích odpisy hmotného majetku. Auto je zařazeno v odpisové skupině 2, bude je tedy odpisovat minimálně 5 let. Výši odpisů v jednotlivých letech si propočítejte v kalkulačce zde:
http://odpisy-majetku.mcsoftware.cz/index.php?kat=kalkulacka
zadejte varianty rovnoměrný a zrychlený způsob odepisování. Nezadávejte zvýšení o %, u staršího vozidla nelze použít.

U auta zařazeného v obchodním majetku můžete použít paušální výdaj na dopravu a to buď nekrácený 5.000,- Kč měsíčně (pokud je auto využíváno výlučně k podnikání) nebo krácený 4.000,- Kč měsíčně (pokud je auto využíváno též pro soukromé účely). Pokud použijete krácený paušální výdaj na dopravu, tak budete muset krátit o 20% odpisy HM a ostatní výdaje, spojené s vozidlem, například opravy, pojistné atd. Při uplatnění paušálního výdaje na dopravu nemusíte vést knihu jízd.
IP zaznamenána

maminaJitka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Paušál na auto - jsem zaměstnanec, ale i živnostník
« Odpověď #8 kdy: Březen 02, 2012 »

Děkuju, za odpověď, takhle nějak jsem to chápala i po přečtení článků o tomto tématu, ale nebyla jsem si jistá, takže díky za ujištění :-)
IP zaznamenána
Stran: [1]