Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Student do 26 let  (Přečteno 1400 krát)

Tomek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 20
Student do 26 let
« kdy: Březen 03, 2012 »

Dobrý den paní Zdeno,
prosím Vás o radu k mé situaci.

Do června jsem byl zaměstnanec (OSVČ vedlejší), od července do listopadu jsem pozastavil živnost a byl na ÚP, od prosince jsem OSVČ hlavní. Zároveň jsem od září studentem kombinovaného studia VŠ a 26 mi bude v dubnu. Pochopil jsem, že nemusím platit zálohy, dokud mi není 26 let a jsem studentem VŠ. Za prosinec a leden jsem  zálohy zaplatil - lze si je nárokovat zpět? Další zálohy jsem tedy povinen platit až za měsíc duben a další, kdy mi už bude 26, ano? Co se týká daňového přiznání, mohu uplatnit nějakou slevu na dani, když jsem od září studentem kombinovaného studia? A nedoplatky vycházející z přehledů pro OSSZ a pojišťovnu asi musím zaplatit v plné výši bez ohledu na věk a status studenta, že? :)

Děkuji za Vaši odpověď!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Student do 26 let
« Odpověď #1 kdy: Březen 03, 2012 »

Sociální pojištění: předpokládám, že jste zaplatil zálohy z minimálního vyměřovacího základu a nebyl jste přihlášen k dobrovolnému nemocenskému pojištění. Zálohy na SP za prosinec a leden si budete moci nárokovat zpět (prosincovou zálohu v přehledu za rok 2011, lednovou zálohu až v přehledu za rok 2012). Spolu s přehledy doložte potvrzení o studiu. Pokud by vám ale vznikla povinná účast na důchodovém pojištění OSVČ vedlejší (průměrný měsíční daňový základ za rok 2011 Kč 4.948,- a vyšší), pak se záloha nevrátí celá a po podání přehledu byste platil zálohy ve výši platné pro OSVČ vedlejší. Od dubna budete platit zálohy z minimálního vyměřovacího základu.

Zdravotní pojištění: student platí zálohy na ZP ve výši, jaké mu vyšly v přehledu o příjmech a výdajích za předcházející rok. Po dosažení věku 26 let už platí z minimálního vyměřovacího základu. Minimální zálohy budete platit od dubna, něco mi říká, že možná až od května, ověřte si na své zdravotní pojišťovně.

Pokud vyjdou v přehledech nedoplatky, tak je třeba je doplatit bez ohledu na status studenta.

Daň z příjmů: můžete uplatnit slevu na dani za září až prosinec 2011 a za leden až duben 2012.
IP zaznamenána

Tomek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 20
Student do 26 let
« Odpověď #2 kdy: Březen 04, 2012 »

Dobrý den,
děkuji za odpověď.
Průměrný měsíční daňový základ mám podstatně vyšší, než těch 4.948,- (daňový základ dělím pouze těmi 7 měsíci, co jsem byl OSVČ, že) a zálohy na SP mi to hodilo skoro 3.000,-. Toto zkrátka budu muset platit celý rok 2012, i když jsem do dubna OSVČ vedlejší, ale to nehraje roli. V dalším roce po podání přehledu mi ale přeplatky ze záloh vrátí, že? (samozřejmě pokud za rok nebudu mít měsíční základ ještě vyšší). U SP je mi tedy studentský stav k ničemu.
U ZP - když budu platit teď víc než mám, tak mi to pak po podání přehledů zase vrátí, že?
Pro daň z příjmu si tedy nárokuji 4/12 z 4020,-.

Děkuji za Vaše odpovědi!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Student do 26 let
« Odpověď #3 kdy: Březen 05, 2012 »

Ano, daňový základ dělíte počtem měsíců podnikání, tím vyjde průměr na 1 měsíc. Jestliže vyšly zálohy na SP na cca 3 tisíce korun, tak skutečnost, že jste OSVČ vedlejší, nehraje žádnou roli. OSVČ vedlejší mají výhodu v tom, že nemusejí platit z minimálního vyměřovacího základu jako OSVČ hlavní a platí (pokud vůbec musejí platit) pouze ze skutečného vyměřovacího základu. Pokud ale mají vyměřovací základ vyšší, než je minimální, platný pro OSVČ hlavní, tak se jejich výhoda ztrácí. V roce 2012 budete odvádět zálohy 3 tis. Kč měsíčně, to odpovídá měsíčnímu daňovému základu 20.548,- Kč. Pokud bude váš průměrný měsíční daňový základ za rok 2012 nižší, tak se vám přeplatky záloh vrátí.

Jestliže budete nyní platit na zdravotní pojištění víc, než musíte, tak se případný přeplatek záloh po podání přehledů vrátí.

Pro daň z příjmů si můžete nárokovat 3/12 z 4.020,- Kč, pokud jste byl zapsán ke studiu až v průběhu září (podmínku pro uplatnění slevy musíte splnit na počátku měsíce). Pokud jste byl zapsaný k 1. září, tak uplatníte 4/12 celoroční slevy.
IP zaznamenána
Stran: [1]