Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Nezávislá povolání  (Přečteno 1208 krát)

zuzanaPK

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Nezávislá povolání
« kdy: Březen 02, 2012 »

dobrý den,
ráda bych se zeptala, zda pokud jsem malířka a chci malovat obrazy za zakázku, ať již na plátna nebo na jiné plochy, musím mít ŽL. dočetla jsem se, že to snad není potřeba. Jak je to pak s prodejem obrazů,když v podstatě jde o prodej zboží...nebo je to bráno jako zhotovení díla, na které je písemná nebo ústní dohoda a nespadá tak pod klasickou živnost \"nákup prodej\". co v případě, že si někdo koupí už namalovaný obraz a není tedy malován na zakázku.
děkuji za odpověď
Zuzana
IP zaznamenána

Ivanna

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 87
Nezávislá povolání
« Odpověď #1 kdy: Březen 04, 2012 »

Dobrý den,
prosím o radu či názor na následující téma:
Dva bratři (OSVČ) uzavřeli mezi sebou smlouvu o sdružení (bez právní subjektivity). Podnikají tak, že společně vytvářejí počítačové hry (software), takže jsou jejich autory. Tržby z prodejů těchto her pak realizují prostřednictvím zahraničních prodejců, na základě distibuční smlouvy. Tito zahraniční prodejci (Amerika, Evropa) pak prodávají tyto hry na vlastní účet a z realizovaných výnosů vyplácejí autorům smluvní honorář, který jim spolu s přehledem o realizovaných prodejích posílají na účet vedený v dolarech a eurech. Kromě toho prodali nějaké hry i v ČR a příjem byl připsán na účet jednoho z bratrů. Tyto honoráře celkem (z devizového účtu i z účtu jednoho z bratrů) pak činí celkové příjmy sdružení, které si dělí 50:50. Příjmy v zahraniční měně přepočítávají ročním kurzem na koruny, uplatní si paušální výdaje a zdaní každý sám 1/2.
Dotaz:
1.) Je tento postup v pořádku?
2.) Jak je to s plátcovstvím DPH - v případě, že by si takto vydělali víc peněz (třeba i milion) - kdy se stanou plátci DPH - až budou mít ve sdružení 12 po sobě jdoucích měsíců milion nebo dva mil.? Nebo je to u těchto služeb ještě jinak s registrací k DPH?
Děkuji Ivana
IP zaznamenána
Stran: [1]