Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: ŽL a mateřská  (Přečteno 3691 krát)

Andrea

  • Host
ŽL a mateřská
« kdy: Srpen 06, 2008 »

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na následující - jsem na rodičovské dovolené, pobírám rodičovský příspěvek a zároveň mám ŽL jako vedlejší činnost. Jsem podruhé těhotná, budu nastupovat na mateřskou. Od svého zaměstnavatele chci pobírat mateřskou, musím si proto pozastavit živnostenský list na dobu mateřské (28 týdnů) a  přerušit podnikání a poté při nástupu na rodičovskou dovolenou si ŽL obnovit? Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
ŽL a mateřská
« Odpověď #1 kdy: Srpen 07, 2008 »

Jen kvůli pobírání mateřské od zaměstnavatele podnikání přerušovat nemusíte. Určitě to ale zvažte, neboť v době mateřské budete považována za OSVČ hlavní (pobírání PPM od zaměstnavatele není důvod k vedlejší činnosti) a budete odvádět pojistné z minimálního vyměřovacího základu.
IP zaznamenána

Lucie

  • Host
ŽL a mateřská
« Odpověď #2 kdy: Leden 12, 2009 »

Dobrý den,

chtěla bych se optat ohledně ŽL

Před dvěma lety jsem si zařídila ŽL s úmyslem podnikat. Podnikat jsem ovšem nezačla - vdala jsem se a založila rodinu..

Ted bych ráda s podnikáním začla, mám však ŽL ještě na jméno za svobodna.

Prosím o radu jak postupovat?Zda je potřeba ŽL zrušit a založit nový?

Děkuji za případnou pomoc

Lucie
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
ŽL a mateřská
« Odpověď #3 kdy: Leden 12, 2009 »

Bude stačit, když si vezmete občanku a zajdete na ŽÚ. Tam vyplníte Změnový list, do kterého uvedete současné příjmení. ŽÚ už nevystavuje nové živnostenské listy, ale pouze výpis ze živnostenského rejstříku. Možná vám vystaví výpis na počkání:-)
IP zaznamenána

Markéta

  • Host
ŽL a mateřská
« Odpověď #4 kdy: Leden 21, 2009 »

Dobrý den,
jsem na mateřské a již 3 roky vlastním ŽL- nikdy jsem však podnikat na ŽL nezačala a tím pádem ani neregistrovala na FÚ. Teď mám dítě a ráda bych podnikat začla. ŽL byl vydán na staré jméno a asi 2 roky již tedy mám jiné příjmení co kromě změny přijmení budu muset doložit nebo vyřídit?Děkuji a ovlivní to nějak rodičovský příspěvek?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
ŽL a mateřská
« Odpověď #5 kdy: Leden 27, 2009 »

Oznamte změnu příjmení na ŽÚ prostřednictvím Změnového listu,  kolonce 15 požádejte ŽÚ, aby tuto změnu oznámil i ostatním dotčeným institucím.
Příjem z podnikání nemá vliv na rodičovský příspěvek.
IP zaznamenána
Stran: [1]