Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Co dělat u DPP, když špatně odvedli daň...  (Přečteno 2655 krát)

Veronika89

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Dobrý den, měla jsem od 2.-6./2011 DPP, která se měla vyplatit a vyplatila jednorázově v 6/2011 ve výši 21 tisíc Kč. Odečetli 15%. Prohlášení jsem zde nepodepisovala, podepsané mám u jiné DPP u jiného plátce. Jsem studentka, určitě by mi zálohové daně všechny vrátili... Když jsem požádala o Potvrzení příjmů za 2011, účetní ho nevypsala s tím, že DPP byla zdaněna srážkovou daní, řekla, že to bylo méně než 5 tisíc měsíčně... . I ve smlouvě bylo napsáno, že se bude danit zálohově. Potvrzení přesto mohu získat, ale obávám se nepříjemností. Kontroluje FÚ nějak plátce? Nevím zda je přihlášení i k daním FO nebo jen srážkové dani... Co byste poradili?
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Co dělat u DPP, když špatně odvedli daň...
« Odpověď #1 kdy: Březen 01, 2012 »

Dobrý den, dle mého názoru, pokud mzda byla vyplacena jednorázově, ve výši 21 tisíc, měla být zdaněna zálohovou daní bez ohledu na podepsané či nepodepsané prohlášení. Trvejte na vystavení potvrzení o zdanitelných příjmech. Je to zcela jistě nesrovnalost na straně mzdové účetní.
Vy se problémů ze strany fú obávat nemusíte, a účetní ve firmě si jistě dokáže s opravou dat poradit. Jana
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Co dělat u DPP, když špatně odvedli daň...
« Odpověď #2 kdy: Březen 01, 2012 »

Potvrzení si vyžádejte. Je na něm uvedeno, ve kterých měsících byla mzda zúčtována. Jestli každý měsíc, a méně než 5 000, tak se skutečně jednalo o srážkovou dan a ta nepodléhá ročnímu vyúčtování. Jestli ale zúčtovali ve více měsících a vždy více než 5 000Kč v jednom měsíci, tak se jednalo o zálohovou dan a můžete požádat o vrácení formou DAP.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Co dělat u DPP, když špatně odvedli daň...
« Odpověď #3 kdy: Březen 01, 2012 »

Jana byla rychlejší :-)
IP zaznamenána

Veronika89

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Co dělat u DPP, když špatně odvedli daň...
« Odpověď #4 kdy: Březen 01, 2012 »

Bylo to na 5 měsíců, to znamená na měsíc méně než 5 tisíc... Vyplaceno jednorázově po ukončení práce. A nevíte, jak si to FÚ kontroluje? Zda si propojuje nebo nějak kontroluje potvrzení s registrací plátce k dani...
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Co dělat u DPP, když špatně odvedli daň...
« Odpověď #5 kdy: Březen 01, 2012 »

Pokud mzda byla vyplacena jednorázově, ve výši, jak píšete, měla být zdaněna zálohově. A píšete výše, že bylo i v DPP uvedeno, že bude daněno  zálohově.   Že to průměrem vychází méně než 5 tisíc, nemá vliv.

Proč mám pocit, že Vám jde víc o chybu účetní, než o Vaše vrácené daně?
Účetní, pokud opravdu zdanila špatně, musí udělat opravu ze srážkové daně na zálovou, a podat vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti.
Nebyla li firma k této dani přihlášena, opravdu netuším, zda lze registrovat zpětně. J
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Co dělat u DPP, když špatně odvedli daň...
« Odpověď #6 kdy: Březen 01, 2012 »

Podle mého názoru je rozhodující, v kolika měsících a v jaké výši byla částka ve mzdách zúčtována. Jestli zaúčtovali méně než 5000Kč /měsíc, ale čistá mzda nebyla vyplacena, tak se jednalo pouze o závazek za zaměstnancem a skutečně srážkovou dan.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Co dělat u DPP, když špatně odvedli daň...
« Odpověď #7 kdy: Březen 01, 2012 »

Paní Marie, určitě ano, ale na druhou stranu, pokud bylo v DPP uvedeno, nebo ústně domluveno, že dohoda bude splatná a zúčtovaná až po ukončení práce, jednorázově, pak jsme v zálohové dani, ne?  
Jana
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Co dělat u DPP, když špatně odvedli daň...
« Odpověď #8 kdy: Březen 01, 2012 »

Jani, ANO, samozřejmě, jestliže byla zúčtována jednorázově, tak ano. Já jsem zdůraznovala možnost časového rozložení zaúčtování odměny z DPP.
Veronika píše, že ve Smlouvě bylo něco o zálohové dani. Dobře, proto potřebuje to Potvrzení, kde jsou uvedeny měsíce, ve kterých (ve kterém) byla mzda zúčtována.
Díky za diskusi, takových případů může být více.
Přeji hezký den. Marie
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Co dělat u DPP, když špatně odvedli daň...
« Odpověď #9 kdy: Březen 01, 2012 »

Ano, paní Marie,  jádra pudla se nedopátráme, když nemáme přesné informace. Pěkný den, Jana
IP zaznamenána
Stran: [1]