Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: fakturace do EU  (Přečteno 18400 krát)

jonakkarel

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 27
fakturace do EU
« kdy: Únor 22, 2012 »

Dobrý den
Vím, že otravuji s triviálním dotazem, ale chtěl bych Vás poprosit o pomoc s fakturací prodeje zboží do Polska (režim plátce ? plátce). Fakturuji bez DPH s tím, že daň je povinen přiznat příjemce??? A pokud ano, jak formulovat větu, že se o takové plnění jedná a na jaké ustanovení zákona se odkázat.
Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
fakturace do EU
« Odpověď #1 kdy: Únor 22, 2012 »

Předpokládám, že jste schopni doložit, že zboží opustilo území ČR. Ověřte si, zda odběratel poskytl platné DIČ:
http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vieshome.do

Dodání zboží osvobodíte v tuzemsku od daně podle § 64 ZDPH.

Na fakturu můžete napsat například:

Dodání zboží do jiného členského státu: plnění osvobozené od daně podle § 64 zákona č. 235/2004 Sb. o dani z přidané hodnoty.

nebo:

Osvobozeno od daně dle § 64 zákona o DPH a čl. 138 směrnice Rady 2006/112/ES.

Nezapomeňte podat souhrnné hlášení.
IP zaznamenána

jonakkarel

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 27
fakturace do EU
« Odpověď #2 kdy: Únor 23, 2012 »

Mockrát děkuji za pomoc a ještě bych se zeptal, jaké jsou způsoby dokládání, že zboží opustilo území ČR? U nás bylo zvykem pouze nechat odběratele podepsat A4 s textem: Kupující tímto potvrzuje, že zboží převzal a odvezl do jiného členského státu?..atd. stačí to???
Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
fakturace do EU
« Odpověď #3 kdy: Únor 24, 2012 »

Pokud není k dispozici lepší důkaz, například přepravní doklad, tak by mělo stačit písemné prohlášení odběratele.

§ 64/5 ZDPH:
Dodání zboží do jiného členského státu lze prokázat písemným prohlášením pořizovatele nebo zmocněné třetí osoby, že zboží bylo přepraveno do jiného členského státu, nebo jinými důkazními prostředky.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
fakturace do EU
« Odpověď #4 kdy: Únor 26, 2012 »

Dobrý den,

1. Marketingové poradenství pro polského klienta, plátce & plátce, český plátce fakturuje bez DPH,  je i povinen podat SH, je to tak?
Předpokládám, že je jedno, zda poradenství proběhlo v CZ či PL, stále jsme v EU, že?

2. Český plátce, faktura od dodavatele služby ze Švýcarska, jaká je prosím povinnost k DPH?

 
Děkuji moc , Jana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
fakturace do EU
« Odpověď #5 kdy: Únor 26, 2012 »

1. Ano.

2. Předpokládám, že jde o službu, u které se místo plnění přechyluje za odběratelem. Odběratel je povinen přiznat DPH podle § 24 ZDPH (pokud není plátcem, tak se jím stává). V přiznání se vykazuje na řádcích 12(13) a 43 (44).
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
fakturace do EU
« Odpověď #6 kdy: Únor 27, 2012 »

Dobrý den, paní Zdeno, děkuji za odpovědi.
Dotaz 2. - jde o fakturu ze Švýcarska za internetové stránky, které si klient na základě platby této faktury jednoduše a sám vytvoří. Takže si myslím, že se místo plnění služby přechyluje za odběratelem, tedy do CZ.
Děkuji, pěkný začátek týdne, Jana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
fakturace do EU
« Odpověď #7 kdy: Únor 27, 2012 »

Ano, podle mého názoru se jedná o službu, u které se místo plnění posuzuje podle § 9/1 ZDPH a přechyluje se tedy za odběratelem.
IP zaznamenána

mišpulín

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 36
fakturace do EU
« Odpověď #8 kdy: Březen 08, 2012 »

Dobrý den, paní Zdeno, zrovna vystavuji fakturu a chci se ujistit raději, že správně. Vystavuji z ČR na Slovensko. (plátce x plátce) - fakturuji stroj, který zůstává i nadále v naší firmě k výrobě komponentů pro protistranu. Fakturuji s DPH? - jelikož stroj neopustil ČR. Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
fakturace do EU
« Odpověď #9 kdy: Březen 08, 2012 »

Ano, fakturujte s DPH. Osvobození podle § 64 ZDPH nelze použít, neboť zboží nebylo odesláno nebo přepraveno mimo tuzemsko.
IP zaznamenána

mišpulín

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 36
fakturace do EU
« Odpověď #10 kdy: Březen 08, 2012 »

děkuji za potvrzení
IP zaznamenána

martinb

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
fakturace do EU
« Odpověď #11 kdy: Březen 19, 2012 »

Dobrý den,

jsem OSVČ a neplátce DPH, občas fakturuji i do Německa a nejsem si úplně jistý, jestli je můj postup správný v souvislosti s novelou zákona o DPH z roku 2010 a poskytováním služeb do zemí EU. Odběratel, kterým je nezisková organizace, která má status gGmbH (něco jako u nás ops) mi tvrdí, že není plátcem DPH, a proto si myslím/doufám, že se na mě novela nevztahuje a já se plátcem DPH v ČR stát nemusím. Jedná se o vzdělávací workshopy pro mládež, novele moc nerozumím a budu rád za jakoukoliv radu. Martin.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
fakturace do EU
« Odpověď #12 kdy: Březen 19, 2012 »

Pokud jsou neziskovou organizací, vystupují jako osoba nepovinná k dani, a nejsou povinni přiznat DPH v Německu (záleží i na znění německého zákona), tak se nemusíte stát plátcem DPH v ČR.

Kopíruji § 94 odst. 11 zákona o DPH:
Osoba povinná k dani se sídlem nebo místem podnikání v tuzemsku, která poskytuje služby s místem plnění v jiném členském státě podle § 9 odst. 1, se stává plátcem dnem poskytnutí těchto služeb, POKUD POVINNOST PŘIZNAT A ZAPLATIT DAŇ VZNIKÁ PŘÍJEMCI SLUŽBY.
IP zaznamenána

Una

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
fakturace do EU
« Odpověď #13 kdy: Březen 22, 2012 »

Dobrý den Paní Zdeno, patřím také k těm málo informovaným stran DPH. Prosím o radu: poskytuji lesnické služby jako OSVČ v Německu.Jak je to s případnnou povinností k placení DPH když odběrateli na faktuře uvádím dle jeho vyjádření toto znění jejich zákona: Umsatzsteuerfrei nach Paragraph 13b UStG. Da die Leistung im EG Land erbracht wurde.? Obratu nad 1 mil. Kč při přepočtu jednotným kurzem nedosahuji.
Předem mnohokrát děkuji za Vaši odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
fakturace do EU
« Odpověď #14 kdy: Březen 23, 2012 »

Pokud vím, tak u zemědělských a lesnických služeb se určuje místo plnění podle § 10 ZDPH (služby vztahující se k nemovitosti), takže registrace v tuzemsku by nehrozila ani při překročení obratu 1 mil. Kč. Do obratu se  započítávají jen plnění s místem plnění v tuzemsku, v tomto případě byl obrat realizován mimo tuzemsko.  

Jestli jste měla na mysli povinnou registraci k DPH podle § 94/11 ZDPH při poskytnutí služby osobě povinné k dani s místem plnění v EU, tak ta se na vás nevztahuje. Neposkytujete služby podle § 9/1 ZDPH.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2