Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: OSVČ vedlejší + hlavní zaměstnání = nulový doplatek soc. pojištění?  (Přečteno 1283 krát)

LCH

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 48

Dobrý den,

1) Jsem OSVČ vedlejší, jako hlavní mám zaměstnání se mzdou odpovídající přibližně průměrné mzdě v ČR a zaměstnavatel platí odpovídající zálohy na zdravotní a sociální pojištění a daň. K tomu jsem loni poprvé vytvořil zisk ve výši cca 18000kč jako OSVČ a započítal ztrátu z předchozího období cca 5500kč. Použil jsem online službu pro vytvoření daňového přiznání, kde mi vyšel doplatek daně cca 1800kč, zdravotního pojištění cca 1200kč a sociálního pojištění bez doplatku. Nečekám žádná konkrétní čísla, chtěl bych jen poprosit o odborný odhad, zda je vůbec reálně možné, aby v této situaci vyšel nulový doplatek sociálního pojištění nebo jestli jsem někde udělal botu (popř. je chyba v té on-line službě). Měl jsem za to, že pokuzd jsem zaměstnanec s běžnou mzdou, tak při jakkoliv malém zisku už z něj musím doplácet daň, zdravotní i sociální pojištění a překvapilo mě, že sociální vyšlo bez doplatku.

2) Ještě s dovolením podotázku, pokud trvá moje zaměstnání na HPP a OSVČ mám jen jako vedlejší, je pravda, že ani ve třetím roce podnikání nemusím platit zálohy na daň, ZP a SP, přestože jsem loni poprvé vykázal zisk (byť malý, viz. výše)?

Děkuji mnohokrát.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719

1) Ano je to možné. Daň a ZP se platí ve výši podle výpočtu. Sociální se do výše základu daně 59 374 Kč neplatí ( 59 374 Kč při plných 12   měsících, při kratší činnosti se krátí o 4 948 Kč/měsíc).

2) Ano, je to pravda
IP zaznamenána

LCH

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 48

Tak děkuji, uklidnila jste mě :)
IP zaznamenána
Stran: [1]