Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: OSSZ a Zdravotní pojištovna  (Přečteno 6001 krát)

Danyp

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 61
OSSZ a Zdravotní pojištovna
« kdy: Únor 18, 2012 »

Dobrý den,
mám dotaz - pokud mi vedlejší příjem nedosáhl částky 6000 nemusím je uvádět v přiznání k dani z příjmu fyz. osob?

A jak je to s formulářem pro OSSZ a zdravotní pojišťovnu? Když jsem minulý rok měl příjem přes 6000, tak jsem formuláře vyplňoval, mám teď povinnost jim uvést alespoň informaci, že jsem v roce 2011 neměl vedlejší příjmy převyšující částku 6000?

díky za info
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
OSSZ a Zdravotní pojištovna
« Odpověď #1 kdy: Únor 18, 2012 »

Pokud Váš vedlejší příjem nedosáhl 6 000 Kč, není povinnost podávat  DAP, jen bych tuto skutečnost písemně oznámila FÚ.
 Pokud budete podávat DAP z jiných důvodů, pak jej tam uvést musíte.

Přehledy pro OSSZ a ZP odevzdat musíte.
IP zaznamenána

Danyp

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 61
OSSZ a Zdravotní pojištovna
« Odpověď #2 kdy: Únor 19, 2012 »

DAP podávat budu z důvodu, ze si ho chci udělat sam, neboť minuly rok jsem si ho taky delal sam, protoze jsem mel k zamestnani jeste vedlejsi prijem nad 6000. Nyni sice nemam prijem nad 6000, ale delat si ho budu taky sam, uz jsem takhle ve svem hlavnim zamestnani domluven. Jak pisete ze pokud si ho budu podavat z jinych duvodu tak, tam vedlejsi prijem uvest musim, tak tomu nerozumim? Proc tam budu uvadet vedlejsi prijem, kdyd neprevysil 6000 ?
IP zaznamenána

Danyp

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 61
OSSZ a Zdravotní pojištovna
« Odpověď #3 kdy: Únor 19, 2012 »

A proč musím odevzdat pro OSSZ a ZP? když jinak ho za mě platí zaměstnavatel - mám hlavní příjem a jako vedl. příjem jsem měl částku do 6000, kterou nebudu uvádět v dan. přiznání ( je to honorář za knihu).  Kdybych dával na OsSZ a zdav. pojištovnu, tak tam musím vypsat příjmy a výdaje , tzn. spadám 40% paušálem, ale pokud neuvedu nic v dan. přiznání, tak na základě čeho bych měl uvádět částky na OSSZ a zdrav., částy přece beru co uvádím v dan. přiznání.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
OSSZ a Zdravotní pojištovna
« Odpověď #4 kdy: Únor 20, 2012 »

Měl jste si nechat provést roční zúčtování v zaměstnání, tím že  budete podávat DAP, tak tam příjmy z podnikání uvést musíte, i když byly
 do 6 000 Kč. Hranice příjmů 6 000 Kč platí jen v případě, kdy máte hlavního zaměstnavatele a nemáte jiný důvod proč podat DAP ( zrušené
 penz., životní.....), pak může roční RZD provést zaměstnavatel. Ale v případě podání DAP, uvést musíte vše.
 
 OSSZ a ZP podat musíte, budete vyplňovat jako vedl.činnost.Zaměstnavatel \"se stará jen o pojisté z mezd\". Na OSSZ vám výjde ve výsledku
 O a na ZP min.částka. I kdyby jste neměl příjmy z podnikání vůbec žádné, musíte do doby, než činnost \" na úřadech přerušíte nebo ukončíte\"
 podávat Přehledy, byť třeba se samými nulami. V přehledech za rok 2011 vykažte skutečně dosažený příjem, i když byl méně jak 6 000 Kč.
IP zaznamenána

Marie Brandejská

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
OSSZ a Zdravotní pojištovna
« Odpověď #5 kdy: Únor 20, 2012 »

Podávám dodatečné daňové přiznání, daň z příjmu fyzických osob za rok 2010. daň bude nižší. Požádám o vrácení přplatku na této danií. Mohu podat i dodatečný přehled OSSZ a ZP s žádostí o vratku přeplatku?
Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSSZ a Zdravotní pojištovna
« Odpověď #6 kdy: Únor 20, 2012 »

Ano.
IP zaznamenána

Marie Brandejská

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
OSSZ a Zdravotní pojištovna
« Odpověď #7 kdy: Květen 23, 2012 »

Kam se účtuje u PO náhrada za pracovní neschopnost zaměstnance hrazená zaměstnavatelem? Na účet 521 mzdové náklady nebo 528 ostatní sociální náklady??
Děkuji
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
OSSZ a Zdravotní pojištovna
« Odpověď #8 kdy: Květen 23, 2012 »

Je to náhrada za DPN. Účtuji na 521 s analytickým rozlišením.
IP zaznamenána

Marie Brandejská

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
OSSZ a Zdravotní pojištovna
« Odpověď #9 kdy: Srpen 26, 2012 »

Příspěvková organizace zřízena USC (městská knihovna) přesáhne v letošním roce obrat 1 mil. korun.  Z toho jsou příjmy osvobozené ve výši 600 tis. korun. Ostatní příjmy 550. Počítají se do obratu ve vztahu k DPH i příjmy osvobozené - má povinnost organizace registrovat se jaqko plátce daně.
Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSSZ a Zdravotní pojištovna
« Odpověď #10 kdy: Srpen 28, 2012 »

Podle mého názoru knihovna poskytuje službu podle § 61/e) ZDPH (osvobozené bez nároku na odpočet), které se nezapočítávají do obratu pro povinnou registraci.
IP zaznamenána

katka01

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
OSSZ a Zdravotní pojištovna
« Odpověď #11 kdy: Listopad 16, 2012 »

Dobry den, prosim o radu kam uctovat zalohy na soc. a zdrav. poj u individualniho podnikatele v ucetnictvi?.
Plati predpis 336/221? v tomto pripade se mi to ale do nakladu dostane az v nasledujicim roce pri zuctovani?

Dekuji
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
OSSZ a Zdravotní pojištovna
« Odpověď #12 kdy: Listopad 17, 2012 »

Dobrý den, soc a zdr podnikatele vedoucího účetnictví se účtuje na účet 526.   Jana
IP zaznamenána
Stran: [1]