Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: výdaje % a spolupracující osoba  (Přečteno 3308 krát)

zdena.kr

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
výdaje % a spolupracující osoba
« kdy: Únor 09, 2009 »

Zdravím, mám problém s kterým jsem se ještě nesetkala. Manželé podnikají, paní na hlavní pán na vedlejší čiinost. Paní má málo nákladů - bylo by výhodné jí spočítat paušál % ale její muž chce ještě část ze svých příjmů a výdajů dát manželce jako spolupracující osoba. Já si osobně mysílm že to asi nejde, ale potřebovala bych znát jiné názory.    Zdravím a děkuji za odpovědi.     Zdena
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
výdaje % a spolupracující osoba
« Odpověď #1 kdy: Únor 09, 2009 »

Zdravím, všechno jde, když se chce:-)
Paní bude mít své příjmy a k nim paušální výdaje (na řádcích 101 a 102) a navíc na ni budou rozděleny manželovy skutečné příjmy a výdaje (na řádcích 109 a 110). V tomto případě neplatí podmínka, že (cituji z Pokynu D-300) pokud poplatník uplatní daňové výdaje procentem z příjmů, uplatní takto výdaje ze všech druhů příjmů, které má podle § 7 odst. 1 a) až c) a odst. 2 zákona a které tvoří jeden dílčí základ daně.... neboť spolupracující osoba má příjmy podle § 13 ZDP.
IP zaznamenána

nunyn

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
výdaje % a spolupracující osoba
« Odpověď #2 kdy: Březen 18, 2009 »

Dobrý večer,
pokud jsem to tady dobře pochopil,tak při uplatnění paušálních výdajů,musím tyto paušální uplatnit i na příjmy,které na mě převedla manželka jako spolupracující osoba?Do teď jsme to praktikovali 50/50 tzn.
že ona převedla 50%svých příjmů a výdajů na mě a já naopak 50% př.a výd. na ni.Letos ale uplatňuji výdaje paušálem.Změní se něco?Musím i na těch jejích 50% příjmů uplatnit paušální výdaje,nebo můžu použít jejich skutečně vynaložených 50%.Snad jsem se do toho moc nezamotal a je to srozumitelné.Oba jsme OSVČ. Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
výdaje % a spolupracující osoba
« Odpověď #3 kdy: Březen 19, 2009 »

Nic se nezmění.  Vy budete mít své příjmy (na řádku 101), ke kterým uplatníte paušální výdaje (na řádku 102). Dále na vás manželka převede určitý podíl - 50% - svých příjmů (uvedete na řádku 109) a výdajů (uvedete na řádku 110) a protože uplatňovala skutečné výdaje, tak zapíšete podíl skutečných výdajů.
IP zaznamenána

jedle

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 95
výdaje % a spolupracující osoba
« Odpověď #4 kdy: Leden 25, 2012 »

Můžu taky poprosit? Jestli tomu dobře rozumím? Manželé, oba OSVČ, uplaňují paušální výdaje kvůli nízkým reálným výdajům. Manžel má oproti manželce příjmy vysoké, může i v případě paušálních výdajů přepsat část příjmů na manželku? Bude to tak, že ze svých příjmů vypočte % paušálních nákladů a z těchto čísel vypočte např. 30% rozdělení na manželku jako spolupracující osobu. Ta ze svých příjmů vypočte taky % výdajů a připočte si výši příjmů a výdajů na ni připadajících jako na spolupracující osobu. Je to tak? Díky těmto \"čachrům\" rodina ušetří i na sociálním a zdravotním, které by platil manžel...
Moc děkuji!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
výdaje % a spolupracující osoba
« Odpověď #5 kdy: Únor 18, 2012 »

Ano, je to tak, jak píšete.
IP zaznamenána
Stran: [1]