Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Vedlejší činnost a ZP+SP  (Přečteno 1372 krát)

jirinka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 54
Vedlejší činnost a ZP+SP
« kdy: Únor 15, 2012 »

Dobrý den, jsem zaměstnanec a jako vedlejší činnost pracuji na ŽL. V roce 2010 jsem dosáhl základu daně 24 tis, v roce 2011 10tis. Kč. Jsem povinen podávat přehledy na ZP a na OSSZ a jak je to s placením záloh a doplatku na pojištění?  Podle mého názoru se soc. pojištění vůbec neplatí (ani zálohy, ani doplatek po podání daň. přiznání), protože jsem nedosáhl zákonem stanovené hranice. Co se týče zdravotního pojištění, tak protože se jedná o vedlejší činnost, tak neplatím zálohy, ale musím podat přehled na ZP a zdr. poj. doplatit ze skutečného základu daně.
1. Jsou moje úvahy správné?
2. Jak se vypořádat s rokem 2010, kdy jsem pouze podal DP na FÚ, ale na ZP jsem žádný přehled nepodával. Mám přehled podat dodatečně? Asi budu platit penále? Nebo to nechat být :-)

Děkuji.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Vedlejší činnost a ZP+SP
« Odpověď #1 kdy: Únor 16, 2012 »

Přehledy na OSSZ a ZP jste povinen podat i kdyby jste nepodával DPP ( příjmy z vedlejší činnosti by byly nižší 6 000 Kč, neměl jste jinou daňovou povinnost a zaměstnavatele by jste požádal o RZD).

  OSSZ - zálohy se neplatí, pokud jste nedosáhl stanovené hranice, tak není ani doplatek.
  ZP      - zálohy se neplatí, po odevzdání přehledu zaplatíte částku, která vyšla.
  V obou případech musí být nahlášena činnost jako vedlejší.

  Rok 2010 určitě dodejte přehledy, divím se, že vás již nekontaktovali.
IP zaznamenána
Stran: [1]