Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Odpis osobního automobilu  (Přečteno 3645 krát)

simmka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 24
Odpis osobního automobilu
« kdy: Říjen 14, 2011 »

Dobrý den,

chtěla bych v něčem poradit.
V roce 2007 majitel firmy, který vede DE a je plátce DPH, koupil osobní automobil PC 600 000,-, auto bylo naspáno na firmu,
na doporučení účetní nebylo zařazeno do majetku firmy
je možné dané auto zařadit do majetku firmy v roce 2012 a odepisovat ho? pokud ano v jaké ceně je možno auto odepsat?
auto je používáné jak k podnikání, tak k soukromým účelům - majitel firmy bude chtít uplatňovat výdaje paušálem, odpadne tak povinnost vést knihu jízd
= bude odpis zkrácen?

Děkuji :-)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14913
Odpis osobního automobilu
« Odpověď #1 kdy: Říjen 16, 2011 »

Je možné vložit do OM a ocenit reprodukční pořizovací cenou podle § 29/1/d) ZDP. Pokud bude reprodukční cena vyšší než 40 tis. Kč, tak je možné odpisovat. Při použití kráceného paušálního výdaje na dopravu lze uplatnit 80% ročního odpisu.
IP zaznamenána

sonja7

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Odpis osobního automobilu
« Odpověď #2 kdy: Říjen 26, 2011 »

Zdravím.
Pokud odepsané auto po 5. letech převedu do os. vlastnictví, musím odvést DPH z ceny obvyklé, nebo nic ?
Díky.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14913
Odpis osobního automobilu
« Odpověď #3 kdy: Říjen 27, 2011 »

Z ceny obvyklé. Odpisy hmotného majetku nemají s DPH nic společného.
IP zaznamenána

rudyondra

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Odpis osobního automobilu
« Odpověď #4 kdy: Únor 10, 2012 »

Dobrý den paní Zdenko,
měl bych prosím dotaz k reprodukční pořizovací ceně dle § 29/1/d) ZDP. Jak ji mohu vyčíslit u automobilu?
Když jsem koupil automobil velmi výhodně od kamaráda (kuoní smlouva), musím ho zařadit do OM s cenou z kupní smlouvy, nebo mohu požít reprodukční cenu?
Děkuji Vám za cenné rady
Ondra
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14913
Odpis osobního automobilu
« Odpověď #5 kdy: Únor 10, 2012 »

Dobrý večer, pane Ondro.

Záleží na tom, jak dlouhá doba uplyne mezi pořízení auta a jeho vložením do obchodního majetku. Pokud mezi koupí auta a jeho vložením do OM neuplynula doba delší než 1 rok, tak musíte vložit v ceně, za jakou jste auto koupil. Pokud uplynula doba delší než 1 rok, tak musíte stanovit reprodukční pořizovací cenu, tzn. cenu, za kterou by se auto dalo pořídit ke dni vložení do OM. Cenu může stanovit odhadce, nebo ji můžete stanovit sám. Stáhla bych si z internetu nabídky alespoň 3 nejbližších autobazarů, které mají v nabídce vozidlo shodného typu a stáří a cenu bych zprůměrovala.
IP zaznamenána
Stran: [1]