Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DPH u pohonných hmot a evidence jízd  (Přečteno 4057 krát)

Lucie02

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14
DPH u pohonných hmot a evidence jízd
« kdy: Únor 01, 2012 »

Dobrý den paní Zdeno,

chtěla bych Vás požádat o upřesnění odpočtu DPH za benzín. Podnikáme v nákladní dopravě, kdy nákladní vozy vedou samozřejmě příslušnou evidenci. Dále máme ve firmě i osobní auto na benzín. Vozidlo je současně používáno k soukromým účelům. Uplatňujeme odpočet DPH za lístky, které skutečně máme. Chci se zeptat, jak by měla vypadat evidence jízd pro firemní účely, abychom prokázali odpočet daně.
Píšeme datum, cíl a účel cesty, najeté km, podle průměrné spotřeby z technického průkazu mi vyjde spotřeba na danou jízdu. Takže bychom se měli jízdami v evidenci jízd dostat na přibližně stejný počet litrů jako je na lístkách....? Uvádím nějak cenu PHM? Děkuji za vysvětlení.

Pěkný večer Lucie
IP zaznamenána

Lucie02

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14
DPH u pohonných hmot a evidence jízd
« Odpověď #1 kdy: Únor 06, 2012 »

Mohla bych poprosit o něčí vyjádření? Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPH u pohonných hmot a evidence jízd
« Odpověď #2 kdy: Únor 06, 2012 »

Kdo auto používá, zaměstnanec?
IP zaznamenána

Lucie02

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14
DPH u pohonných hmot a evidence jízd
« Odpověď #3 kdy: Únor 07, 2012 »

Ne, zaměstnanci toto osobní auto nepoužívají. Pouze majitel firmy (OSVČ) k služebním cestám, nákupům.... dále i pro soukromé účely. Objem litrů ma paragonech prokážeme evidencí jízd.... je to takto v pořádku? musím v evidenci jízd prokazovat cenu PHM, nebo když mám paragony není nutné?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPH u pohonných hmot a evidence jízd
« Odpověď #4 kdy: Únor 07, 2012 »

V tom případě bych se nemirala s průměrnou spotřebou a cenami PHM. Z knihy jízd, ve které budou uvedeny veškeré jízdy, které vozidlo vykonalo, bych zjistila počet soukromě ujetých km (například 15%) a v tomto poměru bych pokrátila odpočet DPH a výdaje na PHM za příslušné období (měsíc, kvartál), případně na ně vystavila doklad o použití.
IP zaznamenána

Lucie02

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14
DPH u pohonných hmot a evidence jízd
« Odpověď #5 kdy: Únor 07, 2012 »

Je nutné evidovat soukromé jízdy? Obávám se, že to není zcela reálné... Moje představa byla, že budu evidovat pouze služební cesty, spotřeby PHM pro soukromé cesty bych samozřejmě pro účely DPH nezapočítávala....
Bylo by to takto možné nebo špatně?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPH u pohonných hmot a evidence jízd
« Odpověď #6 kdy: Únor 07, 2012 »

Já bych evidovala i soukromé cesty (stačí počet km), abych znala poměr využití auta pro ekonomické činnosti a pro soukromé účely. Budete muset krátit odpočet DPH i u oprav, odpisy, pojistné, výdaje na opravy atd.
IP zaznamenána

Lucie02

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14
DPH u pohonných hmot a evidence jízd
« Odpověď #7 kdy: Únor 08, 2012 »

Dobrý den,

stačí tedy zadávat do daňové evidence doklady jednou za čtvrtletí?  

Jak se v daňové evidenci vystavují doklady o použití, jaká je návaznost tohoto dokladu? Nikdy jsem se s ním nesetkala...

Ještě mi není jasná jedna záležitost... Když musím uplatňovat kvůli DPH skutečnou cenu z paragonů, musím nějakým způsobem počítat s těmito cenami v knize jízd... všude se uvádí vzor s průměrnými náhradami, ale ty já přece nepoužiji.....

Budu mít datum, místo a účel cesty, ujeté km a to stačí? S tím že součet všech km za uvedené jízdy, by měl odpovídat rozdílu počátečnímu a koncovému stavu tachoměru. Nebo jaké jsou přesně náležitosti knihy jízd, když ji vedu pro uplatnění DPH?


Lze v každém kvartálu uplatňovat jiné % využítí vozidla pro služební cesty?

Děkuji mnohokrát Lucie
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPH u pohonných hmot a evidence jízd
« Odpověď #8 kdy: Únor 08, 2012 »

Citace: Lucie02
Dobrý den,

stačí tedy zadávat do daňové evidence doklady jednou za čtvrtletí?  

Pokud jste čtvrtletní plátce, tak stačí jednou za čtvrtletí.

Jak se v daňové evidenci vystavují doklady o použití, jaká je návaznost tohoto dokladu? Nikdy jsem se s ním nesetkala...

Povinné náležitosti dokladu o použití najdete v § 29 ZDPH. Zkuste nápovědu ve svém programu. Můj program využívá formulář faktury, který se lehce upraví. V každém případě vstoupí do přiznání k DPH. Způsob, jak jej tam pošlete, také vyčtete v nápovědě. V mém programu je to přes knihu pohledávek a závazků. Co s ním uděláte z pohledu daně z příjmů, to už je na Vás. Můžete zavést do peněžního deníku s tím, že o základ daně buď snížíte výdaje na benzín (při nákupu bylo ve výdajích) nebo zvýšíte daňový příjem (vyjde to nastejno), vše bez pohybu peněžních prostředků. Nebo můžete upravit základ daně až v daňovém přiznání v tabulce E.

Ještě mi není jasná jedna záležitost... Když musím uplatňovat kvůli DPH skutečnou cenu z paragonů, musím nějakým způsobem počítat s těmito cenami v knize jízd... všude se uvádí vzor s průměrnými náhradami, ale ty já přece nepoužiji.....

Průměrné náhrady nebudete používat.

Budu mít datum, místo a účel cesty, ujeté km a to stačí? S tím že součet všech km za uvedené jízdy, by měl odpovídat rozdílu počátečnímu a koncovému stavu tachoměru. Nebo jaké jsou přesně náležitosti knihy jízd, když ji vedu pro uplatnění DPH?

Žádné přesné náležitosti knihy jízd nejsou pro účely DPH stanoveny. Uvedené údaje podle mého názoru stačí. Vyplývá z nich, že jste přijatá zdanitelná plnění použila /nepoužila/ k uskutečnění své ekonomické činnosti.

Lze v každém kvartálu uplatňovat jiné % využítí vozidla pro služební cesty?

Samozřejmě.

Děkuji mnohokrát Lucie
IP zaznamenána
Stran: [1]