Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: daň z příjmu za pronájem  (Přečteno 3878 krát)

frnfal

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
daň z příjmu za pronájem
« kdy: Leden 15, 2012 »

V loňském roce jsem zdědil pozemky. Část z nich je pronajata. Zbývající jsou jen na potíže a placení pozemkové daně. Z pronajatých pozemků platí nájemce cca 3000 kč + pozemkovou daň 1000 kč. Pozemkovou daň zaplatím. Musím ještě podavat daňové přiznání k dani z příjmu? Jsem zaměstnanec a vyúčtování daně mi dosud dělal zaměstnavatel.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
daň z příjmu za pronájem
« Odpověď #1 kdy: Leden 16, 2012 »

Jestliže máte příjmy z pronájmu do 6.000,- Kč za rok (a nemáte k tomu ještě nějaké jiné příjmy, třeba ze živnosti), tak nemusíte podávat daňové přiznání k dani z příjmů, můžete požádat zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daně jako dosud.

Pokud pronajímáte zemědělský nebo lesní pozemek, který je veden v katastru nemovitostí v digitalizované podobě (není veden zjednodušeným způsobem), tak byste měl platit pozemkovou daň Vy, nikoliv nájemce.
IP zaznamenána

camillek77@gmail.com

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
daň z příjmu za pronájem
« Odpověď #2 kdy: Leden 16, 2012 »

DObrý den,
budu podávat danove prizanni za rok 2011. Pronajimam byt za 15.000 Kc mesicne a najemnik mi tuto castku hradi vzdy predem na mmesic nasledujici. Tzn. na vypisu z uctu uz mam v prosinci prijatych 15000KC, ktere jsou ale poplatkem za najem za leden 2012. zahrnu techto 15000,- do danoveho priznani na rok 2011, nebo az pristi rok, kdyz podle smlouvy o pronajmu mi za leden najedmnik plati 20. prosince? predem dekuji za odpoved
IP zaznamenána

camillek77@gmail.com

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
daň z příjmu za pronájem
« Odpověď #3 kdy: Leden 16, 2012 »

DObrý den, mám ještě jeden dotaz- na tentýž byt jsem si v červnu 2011 vzala úvěr- mohu si v danovem priznani -ve 3- oddílu kolonka 47 odečíst úrok z hypotéky, jestliže jsem po dva měsíce v bytě bydlela, avšak neměla jsem tam trvalé bydliště a o dva měsíce později ho pronajala? a jak by se toto řešilo, když mi banka zaslala potvrzení o zaplacených úrocích na částku asi 27.000Kc- bylo by to pomernym zpuseobem? Děkuji za odpověd
IP zaznamenána

frnfal

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
daň z příjmu za pronájem
« Odpověď #4 kdy: Leden 16, 2012 »

Dobrý den. tady Frnfal. Ano, pozemek je veden v digitalizované podobě a asi jsem to špatně napsal. Protože pozemková daň je cca těch 1000Kč, mám s nájemcem sjednáno, že mi pošle ročně 3000 jako \"čistý nájem\" a 1000 na daň. Posílá mi tedy 4000. Uvádíte, že do 6000 je to v pohodě. tak ještě doplňkový dataz. Bere se do příjmu i ta část, co mi nájemce posílá na daň? nebo se do příjmu bere jen ten \"čistý nájem\". A dále uvádíte, jestli nemám jiné příjmy. Kromě od zaměstnavatele, od kterého mám stálý příjem, mám ročně tak 2 až 3 smlouvy o dílo daněné srážkovou daní vždy tak ve výši  2 až 3 tisíce hrubého, tedy celkem po srážkové dani cca 6000 čistého ročně. to s uvažuje? Děkuji za odpověď. Daně jsou pro mne Španělská vesnice
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
daň z příjmu za pronájem
« Odpověď #5 kdy: Leden 16, 2012 »

Do příjmů se počítá i to, co nájemce poslal na daň.

Příjmy, které byly zdaněné srážkovou daní, se nepočítají.

Jestliže jste měl kromě příjmů od zaměstnavatele příjem 4.000,- Kč (čisté nájemné + kompenzace za daň z nemovitosti) a další příjmy byly zdaněné srážkovou daní, pak nemusíte podávat daňové přiznání. Vaše povinnosti upravuje § 38g odst. 2 zákona o daních z příjmů.
IP zaznamenána

nol

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12
daň z příjmu za pronájem
« Odpověď #6 kdy: Leden 31, 2012 »

Dobrý den,
prosím o radu. Kromě příjmů od zaměstnavatele mám vedlejší čistý příjem jako OSVČ (po odpočtu paušálu 60%) cca 18 tisíc korun. Za pronájem pole dostávám kolem 5 tisíc korun. Musím psát příjem z pronájmu pole do DP?
Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
daň z příjmu za pronájem
« Odpověď #7 kdy: Leden 31, 2012 »

Ano, do daňového přiznání zapište i příjem z pronájmu pole.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
daň z příjmu za pronájem
« Odpověď #8 kdy: Únor 07, 2012 »

Citace: [email]camillek77@gmail.com[/email]
DObrý den,
budu podávat danove prizanni za rok 2011. Pronajimam byt za 15.000 Kc mesicne a najemnik mi tuto castku hradi vzdy predem na mmesic nasledujici. Tzn. na vypisu z uctu uz mam v prosinci prijatych 15000KC, ktere jsou ale poplatkem za najem za leden 2012. zahrnu techto 15000,- do danoveho priznani na rok 2011, nebo az pristi rok, kdyz podle smlouvy o pronajmu mi za leden najedmnik plati 20. prosince? predem dekuji za odpoved
Pokud nevedete podvojné účetnictví, tak do daňového přiznání zahrňte všechny platby, které jste přijala v roce 2011, tedy i platbu na leden 2012.
IP zaznamenána

micnem

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
daň z příjmu za pronájem
« Odpověď #9 kdy: Únor 08, 2012 »

Dobrý den
 pronajímám vlastní byt. Mám hypotéku a částka na zdanění je 74tis a na úřadě mi řekli, že to nemohu použít... ale někde jsem četl, že z toho můžu použít 20%. Dále chci použít  20tis ze stavebního spoření a přidat mojí manželky taktéž stav. spoření asi 18tis a mohu k tomu připočítat nějakou částku z té hypotéky? děkuji za odpověď
IP zaznamenána
Stran: [1]