Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: chovatelství psů  (Přečteno 5956 krát)

janahol

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
chovatelství psů
« kdy: Únor 05, 2012 »

Dobrý den ,
chci se zeptat jak bych měla postupovat když mám chovatelskou stanici psů,vlastním jednu chov. fenu a chci na ni chovat štěňátka.To budu muset platit každý měsíc pojištění soc. a zdrav. když  budu mít zisk maximálně jednou za rok nebo co druhý rok?A daně se platí s čistého zisku po odečtení nákladů nebo z toho co za ty štěňata dostanu?Omlovám se ,že se ptám na takové prkotiny ale já se v tom fakt nevyznám.Musí  se vlastně chovatelská stanice vést jako živnost?A co když jeden rok nebudu mít žádný zisk ale jen náklady?Budu muset taky platit pojištění a daně?Moc děkuji za odpovědi
IP zaznamenána

Janine

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 19
chovatelství psů
« Odpověď #1 kdy: Únor 08, 2012 »

Na odpověď je potřeba vědět více věcí.... jestli jste zaměstnán, jestli to děláte jen jako koníček nebo chcete \"zbohatnout\" a uplatňovat si i výdaje v roce, kdy nebudete mít příjem z prodeje atd.

Předpokládám-li, že jste zaměstnán a nemáte živnostenský list na chov psů (nemusíte ho mít, pokud je to jen váš koníček).
Pak Vaše příjmy z prodeje šťěnátek budete zdaňovat dle §10 jako ostatní příjem (přijem do 20tis. Kč za rok se danit nemusí) . Ale tady můžete uplatnit jen skutečné výdaje proti příjmům, tedy výdaje v roce bez příjmu ne. Zde neplatíte žádné soc. a zdrav. pojištění.

Zde je odkaz na stránky, kde je to hezky vysvětleno (jen to není aktuální dle částek na pojištění atd.)
http://www.spiczjarickovadvora.wbs.cz/Zdaneni-chovu-psu.html
IP zaznamenána

janahol

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
chovatelství psů
« Odpověď #2 kdy: Únor 09, 2012 »

To znamená,že jako ostatní příjem -to může být pouze při zisku do 20 000,-?Ale když budu mít třeba 4 štěňata a každé prodám za 10000,- tak už se mě toto asi netýká že?
IP zaznamenána

MarieJ

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
chovatelství psů
« Odpověď #3 kdy: Únor 10, 2012 »

Myslím, že jste to pochopil opačně. Příjem do 20 000,- nemusíte zdaňovat, ale pokud budete mít 20 001,- tak už ano. Pokud prodáte 4 štěňátka za 40 000,- tak máte povinnost toto zdanit podle §10. Souhlasí se mnou i odborníci? Jsem jenom domácí účetní pro drobné podnikatele.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
chovatelství psů
« Odpověď #4 kdy: Únor 10, 2012 »

Nepovažuji se za odborníka na zdanění příjmů při chovu psů, ale souhlasím:-)
IP zaznamenána

Lucie W.

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
chovatelství psů
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 23, 2012 »

Dobrý den,
minulý listopad jsem si založila živnost na tvorbu webu (aktivní) a chov psů. Až letos se nám narodila štěňata, ze kterých budu mít příjem 40 tisíc.
Mám živnost jako hlavní činnost a uplatňuji paušální výdaje.
Chci se zeptat, zda při daňovém přiznání mohu sečíst všechny výnosy a výdaje dohromady jak z tvorby webu, tak i z chovatelství a nebo musím
každé zvlášť?
Minulý rok jsem štěňata neměla, tak jsem řešila jen tvorbu webu.
Příští rok štěňata neplánuji, takže co se chovatelství týče, tak budu mít jen výdaje, mohu je potom odečíst od výnosů v tvorbě webů?

A ještě, do jaké skupiny paušálních výdajů potom budu patřit? 20%, 40% nebo 60%?

Předem moc děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
chovatelství psů
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 23, 2012 »

V daňovém přiznání sečtěte všechny příjmy (jak za tvorbu webu, tak za chov psů) dohromady. Vzhledem k tomu, že se v obou případech jedná o příjmy ze živnosti volné, uplatníte v obou případech výdaje ve výši 60% příjmů, takže není důvod tyto druhy příjmů rozlišovat.
Pokud příští rok neprodáte štěňata, tak nebudete mít žádné příjmy a tím pádem nebudete moci uplatnit žádné výdaje, které se vztahují k chovu psů.
IP zaznamenána

Lucie W.

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
chovatelství psů
« Odpověď #7 kdy: Prosinec 24, 2012 »

Děkuji za rychlou odpověď, hned jsem zase o něco moudřejší :-)
IP zaznamenána

Lucie W.

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
chovatelství psů
« Odpověď #8 kdy: Prosinec 25, 2012 »

Jo, ještě jsem si vzpomněla.. Já mám totiž ta štěňata teď a prodávám je právě nyní na přelomu roku. Některé jsem už prodala, ale zdá se, že některé prodám až v lednu.
Jak s tím potom naložit? Oficiálně to budu muset zaúčtovat jako výnos v roce 2013, že? Potom bych už mohla uplatnit i ty náklady?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
chovatelství psů
« Odpověď #9 kdy: Prosinec 25, 2012 »

Příjem zdaňujete v tom roce, ve kterém jste přijala peníze. K přiznanému příjmu si v daňovém přiznání uplatníte výdaje procentem. Příklad: v roce 2012 přijmete 1.000,- Kč, k příjmu uplatníte výdaje 60% (600,- Kč). V roce 2013 přijmete 500,- Kč, k příjmu uplatníte výdaje 60% (300,- Kč), základ daně roku 2013 bude 200,- Kč.
IP zaznamenána

Lucie W.

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
chovatelství psů
« Odpověď #10 kdy: Prosinec 26, 2012 »

Super, děkuji! :)
IP zaznamenána

Lucie W.

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
chovatelství psů
« Odpověď #11 kdy: Leden 23, 2013 »

Ještě bych se chtěla zeptat..
Koncem roku jsem jedno ze štěňat prodala do zahraničí (SK) za 500 euro.
A nyní si moc nevím rady, jak to započítat do daňového přiznání.
Mám to nějak převést na koruny a nebo počítat v eurech?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
chovatelství psů
« Odpověď #12 kdy: Leden 24, 2013 »

Přepočítejte na koruny buď denním kurzem ČNB (platným ke dni, kdy jste obdržela eura), najdete zde: http://www.cnb.cz/cs/financni_trhy/devizovy_trh/kurzy_devizoveho_trhu/denni_kurz.jsp

nebo můžete přepočítat jednotným kurzem (vyhlašuje Generální finanční ředitelství), najdete zde:
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xbcr/cds/PokynGFR-D-14.pdf
1 euro = 25,12 Kč.
IP zaznamenána

Lucie W.

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
chovatelství psů
« Odpověď #13 kdy: Leden 24, 2013 »

Skvělé, moc děkuji :-)
Ještě že ta fóra a hlavně lidé ochotní poradit jsou :o)
IP zaznamenána
Stran: [1]