Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: RPDP - truhlář x sklenáři  (Přečteno 8095 krát)

romča

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 135
RPDP - truhlář x sklenáři
« kdy: Únor 03, 2012 »

Dobrý den, prosím o radu. Truhlář OSVČ - výroba oken, dveří včetně montáže do rodinných domů. Pokud se jedná o nepodnikatelé, tak se netýká režimu přenesení daňové povinnosti. To jest truhlář versus fyzické osoby - majitelé rodinných domů. Truhlář nakupuje kování, hranoly, barvu - to nejspíš s režimem PDP nemá také nic společného. Ale ještě nakupuje službu od sklenářů - to je zasklení oken - sklenáři to fakturují truhláři  se 14% DPH a následně truhlář vystaví fakturu odběrateli tj. majiteli rodinného domu. A teď se motám do toho - sklenáři fakturují truhláři? nebude tam uplatněn režim přenesení? jako že truhlář to zasklení použije ke své ekonomické činnosti? zaplétám se do toho čím dál víc. děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Janka N.

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 46
RPDP - truhlář x sklenáři
« Odpověď #1 kdy: Únor 04, 2012 »

Domnívám se,že by sklenář měl truhláři fakturovat v přenesené ,plátce-plátci,  ten zdaní na ř. 10 a 43 a dál prodá se 14%-neplátci - pokud bytová výstavba a dph odvede.
IP zaznamenána

romča

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 135
RPDP - truhlář x sklenáři
« Odpověď #2 kdy: Únor 04, 2012 »

tak toho jsem bála, jsem doma na rodičováku a tudíž nic moc přehled. takže sklenář pouze vystaví fa, napíše zda se jedná o DPH 14 nebo 19%, výši si dopočítá truhlář - uvede na řádku 10 a 43 , vystaví fakturu na okna jako celek také se 14% (bude tam zahrnuto kování, barva, také to zasklení,....) a pak musí ještě vyplnit nějaké hlášení na finančák??? písemně nebo v elektronické podobě nebo jak vlastně, jak často měsíčně?čtvrtletně?, pouze pokud dojde k RPDP? je mi fakt z toho úzko. dík za další odpovědi
IP zaznamenána

Janka N.

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 46
RPDP - truhlář x sklenáři
« Odpověď #3 kdy: Únor 04, 2012 »

podle mě vystaví fakturu bez daně na ř. 25 DP , pouze se sazbou-uvedením %  dph buď 14% nebo 20%, a textem o režimu přenesení DP dle § 92, příjemce plnění zdaní na ř. 10 a 43, pokud pak  dále prodává neplátci tak zdaní a odvede ve svém přiznání ř. 1 nebo 2,dle sazby dph,.  obě strany vyplní hlášení na finanční úřad zároveň s přiznáním jeden za dodavatele druhý za odběratele. stejné údaje, částka bez dph, DUZP z faktury, kod plnění 4, DIČ, elektronickou podobou .
doporučuji školení. je to dost náročná problematika.
IP zaznamenána

romča

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 135
RPDP - truhlář x sklenáři
« Odpověď #4 kdy: Únor 04, 2012 »

no super, vy se teda vyznáte! pokud je truhlář čtvrtletní plátce, tak to hlášení posílá čtvrtletně? nebo v jiném časovém rozmezí?nebo v tom měsíci, kdy vystaví fakturu? to se musí na finančáku nějak zaregistrovat? posílá se to do datové schránky? na email? Snažila jsem se o tom něco vyčíst, ale... asi to fakt není jednoduché, asi by to školení chtělo, ale dělám to jen pro manžela, tak jsem si říkala, že se to snad zmáknu.
IP zaznamenána

Janka N.

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 46
RPDP - truhlář x sklenáři
« Odpověď #5 kdy: Únor 04, 2012 »

Datovou schránku zřizovat nemusíte, evidenci lze vyplnit  pomocí aplikace EPO, odeslat, vytisknout potvrzení, tzv. \"E-tiskopis\", které     podepíšete a do 5 dnů doručíte na FÚ.
Aplikace je dostupná na stránce Daňového portálu.
IP zaznamenána

romča

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 135
RPDP - truhlář x sklenáři
« Odpověď #6 kdy: Únor 05, 2012 »

nojo, když já nevím kde je problém, pokud najedu na stránky mfcr a klepnu na EPO  podání, hodí mě to na stránku s textem, že stránku nelze zobrazit? Ještě prosím, jak často se to hlášení podává, měsíčně?takže podepsaný tiskopis stejně musím dodat na náš finanční úřad? takže ta elektronická komunikace to je jen takové nic?
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
RPDP - truhlář x sklenáři
« Odpověď #7 kdy: Únor 05, 2012 »

Pokud jste měsíční plátce, podáváte měsíčně, pokud jste čtvrtletn, tak čtvrtletně.
 
 Podepsaný \"E-tiskopis\" je jen potvrzení o tom, že  jste evidenci podle §92a ZDPH odeslala elektronicky.
IP zaznamenána

romča

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 135
RPDP - truhlář x sklenáři
« Odpověď #8 kdy: Únor 05, 2012 »

děkuji. a elektronicky to pošlu ze stránek mfcr - jak se ten konkrétní tiskopis jmenuje? Nejhorší je, že mi do toho el. podání nejde najet - dává mi to hlášku , že stránku nelze zobrazit, že by to byla nějaká výluka na portálu nebo chybné nastavení počítače?  a  vážně si myslíte, že mnou uvedený případ je RPDP? já bych se tomu tak ráda vyhla.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
RPDP - truhlář x sklenáři
« Odpověď #9 kdy: Únor 05, 2012 »

Můj názor je, že pokud sklenář provede zasklení okna mimo stavbu ( truhlář mu přiveze okna na dílnu), tak nejde o RPDP.
 Pokud by sklenář provedl zasklení na zabudovaných oknech na stavbě, tak už by šlo o RPDP.

 Ale to je můj názor, počkejte, jestli se Vám k tomu vyjádří paní Zdena. Samotnou by mě její názor zajímal.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
RPDP - truhlář x sklenáři
« Odpověď #10 kdy: Únor 05, 2012 »

Vidím to stejně, jako paní Jaromíra. Jestliže truhlář popadne okenní zárubně, donese je ke sklenáři do dílny a po zasklení si je zase odnese, tak by mu měl sklenář fakturovat s DPH _ neprováděl stavební činnosti.

Pokud by truhlář zabudoval okna do stavby a následně objednal u sklenáře jejich zasklení, tak by mu měl sklenář fakturovat v režimu přenesení daňové povinnosti (pokud jsou oba plátci) _ provedl kompletační a dokončovací práci.

Vycházím z kódu 43.34.20 Sklenářské práce, který podle vysvětlivek zahrnuje:
_ instalace skleněných obložení a plášťů, zrcadlových stěn a jiných skleněných produktů
_ interiérové práce, jako je zasklívání oken
IP zaznamenána

romča

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 135
RPDP - truhlář x sklenáři
« Odpověď #11 kdy: Únor 05, 2012 »

děkuji moc za odpověd, to se mi líbí :-) víc než původní od paní Janky. Asi hledám ve všem zbytečně vědu. Ale stejně asi musím tuto problematiku víc nastudovat, protože jednoho dne by manžel také mohl dělat něco pro plátce a to začne ten správný blázinec. Jen mám strach až přijde kontrola, aby mi to nikdo nenapadl.
Ještě bych se chtěla zeptat, je povinnost mít vystavenou smlouvu o dílo ?? a je potřeba někam třeba do té smlouvy nebo do cenové nabídky zapracovat nějakou větičku o tom, že okna budou využívaná zcela pro osobní spotřebu a ne pro ekonomickou činnost?? Já vím, dotazů víc než dost. :-(
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
RPDP - truhlář x sklenáři
« Odpověď #12 kdy: Únor 06, 2012 »

Podle mého názoru můžete uzavřít smlouvu o dílo i ústně.

Pokud si u vás objedná stavební práce (dodání oken včetně montáže) jiný plátce DPH, který v objednávce uvede své DIČ, tak byste měla fakturovat v režimu přenesení daňové povinnosti. Fyzické osoby bych se pro jistotu zeptala, zda si opravdu objednává pro ekonomické činnosti. U právnické osoby, která je čistě podnikatelským subjektem, asi není o čem dumat. Pokud si objedná stavební práce např. obec, nebo jiná právnická osoba, která nebyla zřízena za účelem podnikání, tak snad sama uvede, zda objekt používá /nepoužívá/ k ekonomické činnosti a zda máte /nemáte/ účtovat v režimu přenesení daňové povinnosti.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
RPDP - truhlář x sklenáři
« Odpověď #13 kdy: Únor 07, 2012 »

Dobrý večer přeji. Na stránkách MF ČR byl zveřejněn přehled nejčastějších dotazů k zatřídění.

Najdete zde: http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/cds/xsl/legislativa_metodika_15152.html?year=0%C2%93

Je to na stránce až dole, tabulka v Excelu.


Najdete tam i našeho sklenáře:-)
IP zaznamenána

Kamilka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 35
RPDP - truhlář x sklenáři
« Odpověď #14 kdy: Únor 07, 2012 »

Paní Zdeno, moc Vám děkujeme za pomoc při zvládnutí RPDP. Tabulka je super, díky za objev. My už nevíme kde hledat dřív.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2