Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Zálohy na daň vzniklé manželovi bez příjmů  (Přečteno 2012 krát)

Jarmila Ditrychová

  • Host

Dobrý den, můžete mi, prosím, poradit, zda má Finanční úřad právo vyžadovat po mém manželovi zálohu na daň. Manžel je důchodce a kromě   několika menších autorských honorářů neměl v roce 2007 žádné jiné příjmy. Tři roky po sobě jsme uplatňovali společné zdanění, ze kterého na něj připadl i můj podíl daně, na základě kterého nyní FÚ po manželovi zálohu vyžaduje. Na internetu jsem našla informaci, že tento problém byl řešen již v roce 2005, kdy byla přijata novela zákona, který nyní výslovně stanovuje, že: \"zálohy neplatí manžel (manželka), který před společným zdaněním neměl zdanitelné příjmy kromě příjmů od daně osvobozených nebo příjmů zdaňovaných zvláštní sazbou daně.\" Předpokládám, že autorské honoráře do této kategorie patří. Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Zálohy na daň vzniklé manželovi bez příjmů
« Odpověď #1 kdy: Srpen 01, 2008 »

Napadají mě dva důvody, proč by mohl FÚ vyžadovat platbu zálohy na daň z příjmů:

1. píšete o několika menších autorských honorářích. Pokud nebyly tak malé, aby byly zdaněny u zdroje zvláštní sazbou daně, pak si je manžel zdaňoval sám podle § 7 zákona o daních z příjmů a vykázal svůj dílčí základ daně na řádku č. 37 přiznání. Pokud tomu tak bylo, pak má v letošním roce zálohovou povinnost, do které se započítává i vaše polovina základu daně, kterou jste na manžela přenesla při SZM

2.  \"Zálohy neplatí manžel (manželka), který před společným zdaněním neměl zdanitelné příjmy kromě příjmů od daně osvobozených nebo příjmů zdaňovaných zvláštní sazbou daně.\" Toto je citace § 13a, odstavce 5, věta poslední zákona o daních z příjmů. Novela vešla v platnost 1.1.2007, ovšem od 1.1.2008 byl další novelou zákona celý § 13a zrušen, takže v současné době již neplatí. V přechodných ustanoveních k novele, platné od roku 2008 jsem nenašla žádný bod, který by pro rok 2008 upravoval zálohy v případě, kdy manželé uplatnili za rok 2007 SZM.
IP zaznamenána

Jarmila Ditrychová

  • Host
Zálohy na daň vzniklé manželovi bez příjmů
« Odpověď #2 kdy: Srpen 07, 2008 »

Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána
Stran: [1]