Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DPP a nové důsledky s uzavřením 2012  (Přečteno 3158 krát)

Petrpapa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
DPP a nové důsledky s uzavřením 2012
« kdy: Leden 27, 2012 »

Dobrý den.  Jako OSVČ jsem vloni, pokud jsem sám nestíhal práce, podle potřeb uzavíral Dohody o provedení práce na určitou ?výpomoc? s několika lidmi.  A to třeba s jedním pracovníkem i několikrát do roka vždy novou dohodu (v součtu do 150 hod. za rok). Letos nově v rozsahu až 300 hodin. Z těchto dohod jsem odvel srážkovou či zálohovou daň, podle výše mzdy.
Pro letošní rok, díky změnám v ZP bych měl tyto dotazy:
1.) Podle novely ZP od letošního roku bych měl  i po každém ukončení dohody o provedení práce vystavit pracovníkovi potvrzení o zaměstnání, výši příjmů atd. podle § 313. ZP? I když na dohodě jsou tyto údaje sepsány?
2.) Dále jsem se doslech, že před každým uzavřením pracovního poměru i po něm, včetně i DPP musí zaměstnanec absolvovat vstupní a výstupní  lékařskou prohlídku (snad podle zákona o specifických zdravotních službách).  Je to pravda?  To by bylo likvidační, když dohoda je třeba na 20 hodin, na 2x prohlídku by si ani nevydělal.
3.) Protože dopředu nevím, zda a na jakou dobu budu příslušné lidi na výpomoc v průběhu roku potřebovat, mohl bych nyní s nimi uzavřít jednu DPP na celý rok, případně i déle s tím, že práce budou vykonávat podle potřeb či požadavků organizace a odměnu budou dostávat vždy po ukončení části pracovního úkolu? Či jak jinak legálně ?obejít? nové změny? Nechce se mi lidi zaměstnat ?na černo? bez dohod a peníze jim dát na ruku.
Děkuji  Petr Pavlik
IP zaznamenána

Bedika

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
DPP a nové důsledky s uzavřením 2012
« Odpověď #1 kdy: Leden 29, 2012 »

Hezký večer

již jste mi zde jednou poradili. Za což ještě jednou děkuji.

Mám stejný, nebo spíše podobný dotaz jako \"Pertpapa\". Také nechci zaměstnávat a dávat peníze na černo. Počkám si na odpověď :-). Děkuji.

Jsem OSVČ na dlouhodobé neschopnosti. Za sebe se chci zeptat, budu opět zaměstnávat brigádníky na DPP (na hlavní první pracovní poměr zaměstnance mám a odvody platím).

1) Kolik hodin a peněz si může brigádník na DPP za měsíc vydělat (na rok 2012 a kolik bylo za rok 2011) abych neplatila odvody (účetní program mi při zadání DPP ukazuje, že se odvody neplatí)? a zda a kde mám brigádníky nahlásit? Za loňský rok jsem je nikde nehlásila, ale DPP jsem s nimi podepsané měla. Měla jsem kontroly, zajímali je hlavně zaměstnanci na HPP.
Děkuji moc za odpověď Bedika :-).

P.S. Pročítala jsem tady snad vše. Možná špatně a nebo jsem některé odpovědi nepochopila. Moje chyba :-)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14875
DPP a nové důsledky s uzavřením 2012
« Odpověď #2 kdy: Leden 29, 2012 »

Citace: Petrpapa
Dobrý den.  Jako OSVČ jsem vloni, pokud jsem sám nestíhal práce, podle potřeb uzavíral Dohody o provedení práce na určitou ?výpomoc? s několika lidmi.  A to třeba s jedním pracovníkem i několikrát do roka vždy novou dohodu (v součtu do 150 hod. za rok). Letos nově v rozsahu až 300 hodin. Z těchto dohod jsem odvel srážkovou či zálohovou daň, podle výše mzdy.
Pro letošní rok, díky změnám v ZP bych měl tyto dotazy:
1.) Podle novely ZP od letošního roku bych měl  i po každém ukončení dohody o provedení práce vystavit pracovníkovi potvrzení o zaměstnání, výši příjmů atd. podle § 313. ZP? I když na dohodě jsou tyto údaje sepsány?
2.) Dále jsem se doslech, že před každým uzavřením pracovního poměru i po něm, včetně i DPP musí zaměstnanec absolvovat vstupní a výstupní  lékařskou prohlídku (snad podle zákona o specifických zdravotních službách).  Je to pravda?  To by bylo likvidační, když dohoda je třeba na 20 hodin, na 2x prohlídku by si ani nevydělal.
3.) Protože dopředu nevím, zda a na jakou dobu budu příslušné lidi na výpomoc v průběhu roku potřebovat, mohl bych nyní s nimi uzavřít jednu DPP na celý rok, případně i déle s tím, že práce budou vykonávat podle potřeb či požadavků organizace a odměnu budou dostávat vždy po ukončení části pracovního úkolu? Či jak jinak legálně ?obejít? nové změny? Nechce se mi lidi zaměstnat ?na černo? bez dohod a peníze jim dát na ruku.
Děkuji  Petr Pavlik
1) Bohužel, ano.  ZP stanoví, že máte vydat potvrzení, ale možná si jej pracovník ani nebude chtít vyzvednout. Nikde není řečeno, že byste musel potvrzení vydávat proti podpisu nebo posílat.

2) Nevím.

3) DPP může být uzavřena na celý rok (doba určitá), případně i na dobu neurčitou. Pak by ale bylo vhodné sjednat v dohodě i způsob a termín jejího ukončení. V dohodě bych uvedla, že zaměstnanec bude vykonávat práce dle potřeby zaměstnavatele, nejvýše v rozsahu 300 hodin za kalendářní rok. Výše odměny by měla být součástí dohody, nejméně 48,10 Kč/hod. Splatnost odměny lze sjednat tak, jak píšete.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14875
DPP a nové důsledky s uzavřením 2012
« Odpověď #3 kdy: Leden 29, 2012 »

Citace: Bedika
Hezký večer

již jste mi zde jednou poradili. Za což ještě jednou děkuji.

Mám stejný, nebo spíše podobný dotaz jako \"Pertpapa\". Také nechci zaměstnávat a dávat peníze na černo. Počkám si na odpověď :-). Děkuji.

Jsem OSVČ na dlouhodobé neschopnosti. Za sebe se chci zeptat, budu opět zaměstnávat brigádníky na DPP (na hlavní první pracovní poměr zaměstnance mám a odvody platím).

1) Kolik hodin a peněz si může brigádník na DPP za měsíc vydělat (na rok 2012 a kolik bylo za rok 2011) abych neplatila odvody (účetní program mi při zadání DPP ukazuje, že se odvody neplatí)? a zda a kde mám brigádníky nahlásit? Za loňský rok jsem je nikde nehlásila, ale DPP jsem s nimi podepsané měla. Měla jsem kontroly, zajímali je hlavně zaměstnanci na HPP.
Děkuji moc za odpověď Bedika :-).

P.S. Pročítala jsem tady snad vše. Možná špatně a nebo jsem některé odpovědi nepochopila. Moje chyba :-)
Rok 2011: rozsah práce maximálně 150 hodin za rok. Odměna v jakékoliv výši nepodléhala odvodům na zdravotní a sociální pojištění, proto se brigádníci nikam nehlásili.

Rok 2012: rozsah práce maximálně 300 hodin za rok. Odměna od 10.001,- Kč za měsíc podléhá odvodům SP a ZP (odvede se z celé odměny, nikoliv jen z částky přesahující 10 tis. Kč). V tom případě byste brigádníky musela přihlásit na ZP a na OSSZ.
IP zaznamenána

Bedika

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
DPP a nové důsledky s uzavřením 2012
« Odpověď #4 kdy: Leden 30, 2012 »

Hezký večer Paní Zdenko. Moc děkuji za odpovědi :-). Zdraví Bedika
IP zaznamenána
Stran: [1]