Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Více brigád  (Přečteno 2720 krát)

Jerry

  • Host
Více brigád
« kdy: Červenec 30, 2008 »

Dobrý den, pokud jsem student a pracuji u jednoho zaměstavatele na DPP, kde můj výdělek dosáhne 9000Kč hrubého a dále pracuji na DPČ pro podnikatele, kde moje příjmy nepřesáhnou za rok 3000 Kč.

Co to pro mě znamená?
Je pro mě jednodušší podepsat prohlášení na poplatníka nebo na studenta?
O soc. zdrav. pojíštění se musím starat?
O placení daňí a vyplnění daňového přiznání se také musím starat, nebo to vše odvádí zaměstnavatelé a já dostanu čistý zisk a o nic víc se zajímat nemusím?

Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Více brigád
« Odpověď #1 kdy: Srpen 04, 2008 »

Zdravotní a sociální pojištění se odvádí pouze z dohody  o pracovní činnosti, povinné odvody zajistí zaměstnavatel. Předejte mu potvrzení o studiu, aby vám strhl ZP jen ze skutečného výdělku.
Placení daní a případná povinnost podat daňové přiznání bude záviset na tom, zda vám budou v jednom měsíci vyplaceny u dvou zaměstnavatelů odměny, zdaněné zálohovou daní. Prohlášení poplatníka můžete mít v jednom měsíci podepsané jen u jednoho zaměstnavatele a tam vám bude vypočítána zálohová daň. Pokud bude ve stejném měsíci u druhého zaměstnavatele odměna vyšší, než 5 tis. Kč, pak vám také vypočítá zálohovou daň a to je případ, kdy poplatník musí podat daňové přiznání. Při odměně nižší, než 5 tis. Kč srazí zaměstnavatel, u kterého jste nepodepsal prohlášení, daň srážkovou, která je konečná a o kterou se nemusíte dál zajímat.
IP zaznamenána

Jerry

  • Host
Více brigád
« Odpověď #2 kdy: Srpen 05, 2008 »

Děkuji mnohokrát za vaše cenné rady. Jen tedy pro ujasnění:

 1. Pokud mám za jeden měsíc výdělek vyšší než 5 tis, mám podepsáno prohlášení na poplatníka  ( nemám v tomto měsící další přijem), strhne se mi daň, která mi bude někdy během roku vrácena.

2. Obecně, kdy musím daňové přiznání podávat sám?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Více brigád
« Odpověď #3 kdy: Srpen 07, 2008 »

1. Kdepak, je to jinak:-)  Ale to by bylo na dlouhé psaní. Vy uvádíte pouze roční příjem, máte ale příjmy ze závislé činnosti a tam se z hlediska zdanění posuzuje každý měsíc zvlášť. U plátce, kde máte podepsané prohlášení, vám bude výdělek v příslušném měsíci zdaněn zálohovou daní bez ohledu na jeho výši. Prohlášení podepisujete proto, abyste mohl uplatnit slevy na dani. Takže když vám v příslušném měsíci vypočítá daň například ve výši 2.000,- Kč, pak k ní uplatní základní slevu na poplatníka (2.070,- Kč) a nebude vám co strhávat, protože daň z příjmů bude nulová.

2. Povinnost podat DP  
   Vaše roční příjmy z podnikání či jiné samostatné výdělečné činnosti, z pronájmu, z kapitálového majetku, nebo ostatní příjmy přesáhly 15.000,- Kč. Kromě příjmů, které jsou od daně osvobozené, a příjmů, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně.
   Vykázal  jste daňovou ztrátu.
   Máte příjmy ze zaměstnání a k nim navíc výše uvedené  zdanitelné příjmy, které přesáhly částku 6.000,- Kč za rok.
   Máte příjmy z více zaměstnání současně a v jednom měsíci vám srazili zálohové daně.
IP zaznamenána
Stran: [1]