Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Zahraniční cesty  (Přečteno 1534 krát)

Lucie02

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14
Zahraniční cesty
« kdy: Leden 25, 2012 »

Dobrý den Zdeno,

mohla byste mi prosím poradit, jaká vyhláška upravuje stravné pro OSVČ. Na stránkách je uvedeno, že při zahraniční cestě má OSVČ nárok na stravné až po 18 hod. Z jakého předpisu tato info vychází?
Můžete mi prosím ještě něco v krátkosti sdělit k nároku na kapesné? Vztahuje se pouze na OSVČ v zahraničí nebo jsou i jiné možnosti využití?

Těším se na Vaši odpověď

Lucie
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Zahraniční cesty
« Odpověď #1 kdy: Leden 25, 2012 »

Dobrý navečer, paní Lucie. Už jsem psala provozovatelce serveru, odkud čerpala informace. Po konzultacích text zřejmě upravíme.

Podle mého názoru má OSVČ při zahraničních pracovních cestách stejné podmínky, jako státní zaměstnanec.
Doba strávená v zahraniční alespoň 1 hodinu, max. 12 hodin = 1/3 sazby,
více než 12 hodin, max. 18 hodin = 2/3 sazby,
více než 18 hodin = základní sazba

Daňová uznatelnost se řídí ustanovením § 24/2/k/bod 2. ZDP:

\"zvýšené stravovací výdaje (stravné)5b) při tuzemských pracovních cestách delších než 12 hodin v kalendářním dnu, ZAHRANIČNÍ STRAVNÉ A KAPESNÉ při zahraničních pracovních cestách pro poplatníky s příjmy podle § 7, a to maximálně do výše náhrad vymezených pro zaměstnance v § 6 odst. 7 písm. a).\"

.... § 6/7/a) nás odkazuje na zaměstnance zaměstnavatele, který je uveden v § 109/3 zákoníku práce a tam je uveden stát, územní samosprávný celek, státní fond atd.

Zahraniční stravné podle § 179 ZP, najdete např. zde
http://www.podnikatel.cz/zakony/zakon-c-262-2006-sb-zakonik-prace/cast-sedma-hlava-iii/
IP zaznamenána

Lucie02

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14
Zahraniční cesty
« Odpověď #2 kdy: Leden 25, 2012 »

Paní Zdeno, takže pokud to dobře chápu, u OSVČ na tuzemských prac. cestách má nárok na stravné až po 12 hod., kdežto v zahraničí již od 1 hodiny?

Motám se stále dokola, ale chtěla bych mít jasno...

Moc děkuji

L.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Zahraniční cesty
« Odpověď #3 kdy: Leden 25, 2012 »

Ano, je to uvedené v ZDP, příslušné ustanovení jsem zkopírovala.

\"při tuzemských cestách delších než 12 hodin v kalendářním dnu\"


\"při zahraničních pracovních cestách ....... maximálně do výše náhrad vymezených pro zaměstnance .... \"

Tuzemská cesta musí trvat víc než 12 hodin. U zahraniční cesty žádné časové omezení nevidím, rozhoduje doba strávená mimo území ČR.
IP zaznamenána
Stran: [1]