Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Musím platit sil. daň?  (Přečteno 2234 krát)

madman650

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Musím platit sil. daň?
« kdy: Leden 18, 2012 »

Dobrý večer.Rád bych se zeptal,jestli musím platit silniční daň u soukromého automobilu,kterým dojíždím na pracoviště na kterém provádím jako OSVČ svou práci-zednické práce.Přešel jsem z prokazatelných výdajů na paušální a tudíž jsem přestal uplatňovat i cestovní náhrady na vozido.Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Musím platit sil. daň?
« Odpověď #1 kdy: Leden 18, 2012 »

Podle zákona o dani silniční byste měl platit, neboť auto využíváte k podnikání. Způsob uplatňování výdajů nehraje roli. Jestli na fakturách účtujete i za cestovné, tak určitě plaťte.
IP zaznamenána

marbes

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Musím platit sil. daň?
« Odpověď #2 kdy: Leden 24, 2012 »

Dobrý večer, mám dotaz, zda je nutnost silniční daň platit i v případě, že bychom si neuplatňovali žádné výdaje. Auto máme jako soukromé a manžel (OSVČ) s ním jezdí do práce. Daň si už druhý rok platíme po konzultaci s referentem FÚ, ale výkladů jsem slyšela vícero - co účetní, to jiný názor :-o Protože máme SD zaplacenou, tak si uplatňujeme v DE i paušál a do výdajů dáváme další náklady (opravy...), ale zajímá mě, zda je to skutečně tak, že daň bychom museli platit i v případě, že bychom si do výdajů nic uplatňovat nechtěli?
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Musím platit sil. daň?
« Odpověď #3 kdy: Leden 25, 2012 »

Paní Zdena už vám odpověděla.

 Ale píšete, že auto máte soukromé, které manžel používá k podnikání a  \"....si uplatňujeme v DE i paušál a do výdajů dáváme další náklady
 ( opravy... )...\". To nelze, jestliže máte auto soukromé, tak můžete :  paušál 4 000 Kč/měsíc - nemusí být vedena\"kniha jízd\"
                                                                                                                            nebo
                                                                                                      paušál 4 000 Kč/měsíc + 3,70 Kč/km - musí být vedena \"kniha jízd\"

 dalším daňovým výdajem je už jen platba silniční daně.
IP zaznamenána

marbes

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Musím platit sil. daň?
« Odpověď #4 kdy: Leden 25, 2012 »

Dobrý den, moc děkuji za odpověď, ale asi jsem otázku neformulovala úplně dobře.
1) zajímalo mě, zda je povinnost platit SD i v případě, že bychom si neuplatňovaly ŽÁDNÉ náklady
- daň si platíme, ale zajímá mě, jak to ve skutečnosti je
2) referentka FÚ nám řekla, že pokud budeme uplatňovat 80% paušál, nesmíme si do nákladů dát PHM a parkovné, ale vše ostatní kolem auta, jako opravy, dálničku, zákonnou, havarijku... to vše prý ano, samozřejmě sníženo na 80%
Tak teď babo raď... ;-)
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Musím platit sil. daň?
« Odpověď #5 kdy: Leden 25, 2012 »

ad 1)  už odpověděla paní Zdena, pokud auto užíváte k podnikání , je povinnost platit SD. To, že uplatníte výdaje paušálem, s tím nemá nic
          společného.

ad 2)  referentka FÚ asi měla na mysli paušál za užívání auta do výdajů při vedení DE, ten nahrazuje PHM + parkovné.
          Ostatní náklady kolem auta - záleží, zda máte v OM nebo používáte soukromé ( nezařazené do OM)
                                                     a) pokud máte v OM       - můžete ostatní dát do výdajů ( případně krátit při používání k soukr.jízdám)
                                                     b) pokud nemáte v OM    - viz má předešlá odpověď

Vy jste v dotaze uvedla, že vedete DE, proto jsem odpověděla tak jak jsem odpověděla.
Pokud by jste uplatnila výdaje procentem z příjmů, tak tento výdajový paušál už obsahuje veškeré výdaje.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Musím platit sil. daň?
« Odpověď #6 kdy: Leden 25, 2012 »

k bodu ad 2,b) pokud nemáte v OM, je ještě další možnost uplatnění do výdajů :
                                                    počet  ujetých  \"služebních\" km x 3,70/km + spotřeba dle TP x  cena PHM
                                                    při této variantě je potřeba vedení \"knihy jízd\"

Způsob uplatnění výdajů bych volila podle toho, kolik potřebujete dostat do výdajů.

stanovené ceny PHM pro rok 2011 :  Benzín automobilový 91 oktanů      =     31,40 Kč
                                                                                    95 oktanů      =      31,60 Kč
                                                                                    98 oktanů      =      33,40 Kč
                                                      Motorová nafta                             =      30,80 Kč
IP zaznamenána
Stran: [1]