Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Přeprodej zboží - FA  (Přečteno 9425 krát)

zabiocko

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 188
Přeprodej zboží - FA
« kdy: Leden 19, 2012 »

Dobrý den, předem děkuji za odpověd.

Občas nakupuji materiál z SK a firma s.r.o mi účtuje cenu konečnou bez DPH tzn. např. 10.000,-Kč (dph nevyčísluje)
Eviduji tedy jako nákup bez dph. (sk.4, vrácená daň - snad to mám dobře, FO podnikatel plátce).

Tento materiál někdy přeprodám dále FO. neplátce DPH.

Musím přeprodávat 10.000,-Kč(marži neřeším) + DPH? nebo mohu nějakým způsobem bez DPH?

Ještě jednou děkuji, hezký den.

Žabíočko:-)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přeprodej zboží - FA
« Odpověď #1 kdy: Leden 19, 2012 »

Pořízení zboží z jiného členského státu: přiznat daň na ř. 3 nebo 4, nárok na odpočet lze uplatnit na ř. 43 nebo 44.

Musíte přeprodat s DPH.
IP zaznamenána

zabiocko

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 188
Přeprodej zboží - FA
« Odpověď #2 kdy: Leden 20, 2012 »

Děkuji moc, jen pro upřesnění. Nepožaduji vrácení daně. Je to nutné? Je to tedy správně?
Netuším jak toto provést.

Ale chápu že tím by se mi vyrovnala daň. A ne zvyšovala na výstupu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přeprodej zboží - FA
« Odpověď #3 kdy: Leden 20, 2012 »

Přiznání daně při pořízení zboží z JČS je povinné. Uplatnění nároku na odpočet (ř. 43,44) povinné není, ale pak odvedete DPH dvakrát. Poprvé při pořízení zboží, když ji přiznáte na ř. 3, 4,  a podruhé při prodeji zboží s místem plnění v tuzemsku (ř. 1,2).
IP zaznamenána

zabiocko

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 188
Přeprodej zboží - FA
« Odpověď #4 kdy: Leden 20, 2012 »

Dobrý večer,
pros upřesnění:

dodavatel mi na FA dph vůbec nevyčísluje napíše např. 10000,-Kč (dph je prázdné pouze tato částka) jak jsem uvedla, tzn nic neodvádím. Dojde na dobírku.

Možná jen špatně eviduji - závazek tzn fakturu eviduji takto:

NÁROK: (eviduji 4.)
0 - nevstupují do daň. přiznání
1 - je nárok na odpočet
3 - krátit nárok na odpočet
4 - skupina pro jiná plnění

TYP: (Eviduji ZV)
ZV -Vrácená daň,
PO - pořízení zboží prostřední osobou - paragraf 17).

Částka - základ. daně v 0%. - 10000,-Kč

Pokladna: (eviduji 0)

0 - nevstupují do daň. přiznání
1 - je nárok na odpočet
3 - krátit nárok na odpočet
4 - skupina pro jiná plnění

TYP: (eviduji OS)
D2 - Zdanitelné plnění + osvobozené bez nároku na odpočet - paragraf 51).
D3 - jiné přijaté plnění bez nároku na odpočet.
OS - ostatní doklady. Nevyplněn - neplátce DPH.

Děkuji za pomoc, pokud to mám špatně uveďte prosím jak by to mělo být. Bavím se o nákupu ze SK. Prodej který jsem uváděla dále (tuzemský), je myslím jasný. (přičte se DPH).
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přeprodej zboží - FA
« Odpověď #5 kdy: Leden 20, 2012 »

Dodavatel je plátcem DPH?
IP zaznamenána

zabiocko

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 188
Přeprodej zboží - FA
« Odpověď #6 kdy: Leden 20, 2012 »

Nejspíš není. Ale netuším jak to dohledat u SK firmy.
IP zaznamenána

zabiocko

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 188
Přeprodej zboží - FA
« Odpověď #7 kdy: Leden 20, 2012 »

Na FA má uvedeno IČO a DIČ - to je jiné než IČO, pod tím má ještě IČ DPH: jedná se o DIČ + předním SK ...ale neměl by být plátce..

Pardon za večerní otravování, ale můžete se mrknou i na toto? Moc díky za váš názor: http://diskuse2.jakpodnikat.cz/viewtopic.php?id=9392
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přeprodej zboží - FA
« Odpověď #8 kdy: Leden 20, 2012 »

Ověřte si jeho DIČ zde:

http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/lang.do?fromWhichPage=vieshome&selectedLanguage=CS

Pokud jste oba plátci, tak by měl dodávat bez DPH. Na daňovém dokladu by mělo být uvedeno, že dodavatel ve své zemi osvobodil od daně a přenáší daňovou povinnost na odběratele.

Pokud není plátcem DPH, tak s jeho fakturou zacházejte stejně, jako kdyby byla od neplátce z ČR. To znamená úplně mimo přiznání k DPH.
IP zaznamenána

zabiocko

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 188
Přeprodej zboží - FA
« Odpověď #9 kdy: Leden 20, 2012 »

Zkoušela jsem, napíše to pouze platné DIČ, ale to neznamená že je plátce. Na FA není uvedeno, že dod. osvobodil od daně a přenáší daň povinnost...
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přeprodej zboží - FA
« Odpověď #10 kdy: Leden 20, 2012 »

Jestliže má platné DIČ a fakturoval bez daně, tak bych postupovala jako při pořízení zboží od plátce z jiného členského státu. To znamená přiznat daň v tuzemsku (ř.3,4) a zároveň uplatnit nárok na odpočet (ř. 43,44). Nevím, v jakém pracujete programu. Předpokládám, že bude mít nápovědu, nebo své webové stránky s diskusí uživatelů.

Nebo dodavateli napište či zavolejte, jak to s ním je. Pokud odevzdal souhrnné hlášení, tak by se zboží mělo objevit ve Vašem přiznání, FÚ si to možná bude kontrolovat.
IP zaznamenána

zabiocko

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 188
Přeprodej zboží - FA
« Odpověď #11 kdy: Leden 20, 2012 »

Možnosti programu jsem popsala výše. Jinak pokud jsem tedy nakoupila např. 10000,-Kč bez DPH, musím DPH dopočítat zpětně z ceny? tzn. 8333 bez Dph? Stejně pokud uplatním nárok na odpočet, tak se to vynuluje, čili moc nerozumím tomu smyslu.

Nerozumím tomu jestli to stačí v programu i DPH přiznání (nebo to může být pouze v přiznání třeba dopsáno)-

Tzn. nikde se nežádá?

Děkuji za rady a omlouvá sem, nemám stím žádnou zkušenost. Program - simple.
IP zaznamenána

zabiocko

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 188
Přeprodej zboží - FA
« Odpověď #12 kdy: Leden 21, 2012 »

Takže jsem zkusila následovně, obdržím FA z SK za 10000,-Kč dám jako závazek a připočtu dph 20% tzn 12000,-Kč (odvádím státu), pokud nechám nastavení dokladu viz výše tzn. (Skupina pro jiná plnění + vrácená daň) tak to na DPH přiznání vidím, že mi hned 2000,-Kč vrací. (vrácení daně parag 84). (to co jste popisovala 3,4 řádky atd.. tam to nevidím,  ale to by snad nemělo vadit).

Možná by stačilo klasicky přičíst DPH a nepožadovat vrácení protože v minulém čtvrtletí to mám špatně:-(. Může být?
Je mi jasné, že když přeprodávám platím zbytečně 2x DPH, ale asi je to lepší teď dořešit.

Díky za info.
IP zaznamenána

zabiocko

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 188
Přeprodej zboží - FA
« Odpověď #13 kdy: Leden 21, 2012 »

Jinak klidně pisněte na zabiocko@email.cz moc děkuji za rady. Z.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přeprodej zboží - FA
« Odpověď #14 kdy: Leden 21, 2012 »

V možnostech programu jsem nenašla vhodnou nabídku. Pokladnu můžete rovnou vynechat, přiznání daně a nárok na odpočet nemá s hotovostí nic společného. U faktury bych zadala, že je nárok na odpočet, ale v typu by musela být i nabídka na pořízení zboží z EU. Uvedené typy PO a ZV se tohoto případu netýkají.

Jestli nevykoumáte, jak to správně zadat do programu, tak bych plnění dopsala do přiznání ručně. Na řádek 3  základ daně 10.000,- Kč, daň na výstupu 2.000,-. Pokud jde o zboží se sníženou sazbou, tak na ř. 4 základ daně 1.000,- Kč, daň na výstupu 100,- nebo 140,- Kč podle období. To samé na řádek43 (44). Nula od nuly pojde, celkovou daňovou povinnost to nijak neovlivní.

Vrácená daň je o něčem úplně jiném. Pokud byste prodala zboží fyzické osobě ze třetí země, pak tato osoba může po splnění zákonných podmínek žádat o vrácení daně. Tzn. při prodeji jste odvedla daň (na ř. 1,2) a později jste ji cizinci vrátila. Vrácenou daň jste cizinci vyplatila ze svého (z pokladny) a prostřednictvím daňového přiznání si vyplacenou částku nárokujete zpět.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2