Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: OSVČ a dlohodobá nemoc  (Přečteno 1819 krát)

Bedika

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
OSVČ a dlohodobá nemoc
« kdy: Leden 18, 2012 »

Hezký večer,

prosím mám 2 dotazy. Cca 20 let podnikám a poprvé dlouhodobě jako OSVČ marodím. Před nemocí jsem si vše platila poctivě. Dělám si účetnictví sama a
 
1) dotaz zní: Než jsem šla marodit, ptala jsem se zda mohu pokračovat v podnikání když mám zaměstnance (mám sezónní restauraci). Bylo mi řečeno, že ano. Ptala jsem, se zda mám platit po dobu nemoci poplatky. Sociální, zdravotní, připojištění na nemoc. Bylo mi řečeno, že nemusím. Chodila mi nemocenská. Mohu nebo spíše mám dávat onu nemocenskou do příjmů a jak ji zaúčtovávat? Nebo ji nikam nemusím uvádět?

2) Jak vysoké musí nebo mohou být moje příjmy, aby si najednou nevzpomněli, že někde nastala chyba a já musím sociální, zdravotní doplácet, nebo vracet nemocenskou, nebo...
Děkuji Vám za odpověď Bedika :-).
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSVČ a dlohodobá nemoc
« Odpověď #1 kdy: Leden 20, 2012 »

1) Za celé kalendářní měsíce, ve kterých máte nárok na výplatu nemocenského OSVČ, nemusíte platit zálohy na pojistné na ZP a SP. Nemocenské pojištění se v době nemoci také neplatí. Přijaté dávky nemocenského pojištění jsou osvobozené od daně, takže je nemusíte nikam uvádět. Pokud je zapíšete do daňové evidence, tak jako nedaňový příjem.  

2) Pokud jste nevykonávala výdělečnou činnost osobně (vykonával ji zaměstnanec), tak jste splnila podmínku nároku na nemocenské dávky a nebudete je muset vracet. Pojistné na ZP a SP zaplatíte v takové výši, jaká vyjde po skončení roku v přehledech o příjmech a výdajích.
IP zaznamenána

Bedika

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
OSVČ a dlohodobá nemoc
« Odpověď #2 kdy: Leden 24, 2012 »

Hezký den paní Zdeňko,

moc Vám děkuji za odpovědi. Zdraví Bedika :-)
IP zaznamenána
Stran: [1]