Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DPH na přelomu roku  (Přečteno 2864 krát)

1Alena

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 39
DPH na přelomu roku
« kdy: Leden 18, 2012 »

Dobrý den,
mám dotaz. Vedeme DE. V prosinci 2011 jsme uhradily zálohovou fakturu na nákup osiva (snížená sazba DPH). Teď v lednu mi přišlo vyúčtování přijaté platby. Nejsem si jistá, zda vím přesně jak účtovat.

Zálohovou fakturu jsem účtovala v prosinci 2011 - celou částku do nákladů a dnes mám v ruce vyúčtování DPH k přijaté platbě a já si myslím, že bych toto vyúčtování měla zaúčtovat k  31.12.2011, protože o částku DPH musím snížit tu částku zálohové faktury ( do nákladů mi musí jít jen částka bez DPH), ale současně nárok na odpočet DPH mohu uplatnit až k dnešnímu dni. Takže vlastně se mi jeden doklad promítne do obou roků. Můj program účtuje každý rok zvlášť. Je to tak?

Ale jak to bude u DPH v lednu 2012, když snížená sazba DPH je 14% a v prosinci byla ještě 10%. Nebude to problém v tom roce 2012.   Díky Alena
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPH na přelomu roku
« Odpověď #1 kdy: Leden 18, 2012 »

Ano, je to tak, jak píšete. Do výdajů roku 2011 dejte jen základ daně. DPH si odečtete (sice až příští rok, ale odečtete), takže nemůže být součástí výdajů, které snižují základ daně z příjmů. Nárok na odpočet DPH vznikne až v roce 2012, neboť v roce 2011 jste ještě neměla k dispozici daňový doklad. Jeden doklad se Vám proto promítne do dvou roků.

Odpočet DPH uplatníte v 1. Q 2012 a řádku 40, který je určen pro sníženou sazbu daně. Při kontrolním výpočtu Vám nebude sedět základ daně a daň, ale to se při změnách sazby daně stává, FÚ s tím počítá.
IP zaznamenána

1Alena

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 39
DPH na přelomu roku
« Odpověď #2 kdy: Leden 19, 2012 »

Děkuj Vám mnohokrát.  Alena
IP zaznamenána

marka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 47
DPH na přelomu roku
« Odpověď #3 kdy: Leden 19, 2012 »

nebudu zakládat další téma,když by měl stejný název.proto píši sem.

jsme měsíční plátci DPH,vedeme účetnictví.za měsíc listopad jsme měli nadměrný odpočet.do konce roku FÚ neposlal peníze.až teď v půlce ledna.na jaký účet zachytit tuto skutečnost-pohledávku mezi roky??
IP zaznamenána
Stran: [1]