Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Auto na úvěr do majetku jak a kdy  (Přečteno 4941 krát)

Janax

 • Newbie
 • *
 • Příspěvků: 22
Auto na úvěr do majetku jak a kdy
« kdy: Leden 16, 2012 »

Dobrý den, vedu manželovi daňovou evidenci ? neplátce dph a jelikož jsem ještě neměla zkušenosti s majetkem obracím se na Vás s dotazem:
manžel si v prosinci 2011 koupil auto k pracovním i soukromým účelům za 139 000,-Kč přes home credit, akontace byla zaplacena 30 000,-Kč, celková výše uvěru je 109 000,-Kč, s různými úroky, havarijním pojištěním a pojištěním odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla bude naše měsíční částka 5 429,-Kč do 3.12.2015.

 Výdaje bych uplatňovala až příští rok paušálem a náklady na opravu v poměru 80% je-li takto možno. Nevím, jak v tom případě stanovit odpisy zda podle úvěrového kalendáře v částce splátky 5 429,-Kč,  a myslela jsem auto zařadit do majetku tedy až příští rok, ale v jaké částce (když v roce 2011 byla zaplacena již splátka a akontace) nebo musím automobil zařadit do majetku již v roce 2011? A mohla bych uplatnit odpisy ikdyž nebudu uplatňovat paušál abych se nemusela hlásit k silniční dani? Prosím o radu jako opravdu laikovi. Předem za radu moc děkuji Janax.
IP zaznamenána

Zdena

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Příspěvků: 15045
Auto na úvěr do majetku jak a kdy
« Odpověď #1 kdy: Leden 16, 2012 »

Auto můžete zařadit do obchodního majetku již v roce 2011 a odpisování můžete zahájit až od roku 2012.
Určitě máte fakturu za auto, ze které zjistíte, kolik stálo. To bude cena, ze které budete vypočítávat odpisy hmotného majetku. Kalkulačku na výpočet odpisů najdete například zde: http://odpisy-majetku.mcsoftware.cz/index.php?kat=kalkulacka
Úroky a pojištění můžete uplatnit do výdajů (provozní režie) při úhradách splátek.

 Pokud budete využívat krácený paušální výdaj na dopravu (4.000,- Kč měsíčně), tak budete roční odpis krátit o 20%, (do daňových výdajů uplatníte jen 80% ročního odpisu, zbytek nedaňový výdaj). Totéž provedete s dalšími výdaji, které budou spojené s autem, například opravy, úroky z úvěru, pojištění auta atd. Jediné, co nemusíte krátit, je silniční daň.

Předpokládám, že jste koupili osobní nebo lehké užitkové vozidlo. Pokud nebylo v daném měsíci ani jednou použito k podnikání, tak nemusíte platit silniční daň. U nákladních aut nad 3,5 tuny nejvyšší povolené hmotnosti je třeba platit silniční daň, i když nebyla použita k podnikání.
IP zaznamenána

Janax

 • Newbie
 • *
 • Příspěvků: 22
Auto na úvěr do majetku jak a kdy
« Odpověď #2 kdy: Leden 17, 2012 »

Paní Zdeno, děkuji za Vaši srozumitelnou odpověď, jen jsem se chtěla ještě zeptat jestli bych zaplacené úroky z úvěru a pojištění mohla uplatnit v roce 2011 (když bych dala automobil do majetku v tom roce), jelikož jsem již v prosinci uhradila lednovou, únorovou a březnovou splátku dopředu a zároveň mohu-li uplatnit první roční odpis - podotýkám však nemám zájem zaplatit v tom roce silniční daň. Pokud by to nešlo uplatním vše až v roce 2012, kdy se chystám přihlásit k silniční dani. Děkuji za Vaši ochotu Janax
IP zaznamenána

Zdena

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Příspěvků: 15045
Auto na úvěr do majetku jak a kdy
« Odpověď #3 kdy: Leden 17, 2012 »

Jestli nemáte zájem platit silniční daň, tak uveďte, zda jste koupili vozidlo s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny určená výlučně k přepravě nákladů, nebo jiné vozidlo, například osobní automobil. Je to důležité pro posouzení daňové povinnosti, jak už jsem uvedla výše.


Bylo auto v prosinci využíváno, a pokud ano, tak pouze pro soukromé účely?

Podívejte se do úvěrové smlouvy, jestli nebyl sjednán zajišťovací převod vlastnického práva, který by začal platit hned při uzavření smlouvy (předpokládám, že by si věřitel vzal do úschovy velký TP), pokud ano, tak byste mohli odpisovat jen na základě smlouvy o výpůjčce.  

Úroky a pojistné ze splátek, které jste zaplatila v roce 2011, nelze daňově uplatnit do roku 2012 (výdaj byl učiněn v roce 2011).


Jestli auto zařadíte do majetku v roce 2011, tak si můžete uplatnit zaplacené úroky a pojistné (splátka jistiny bude nedaňovým výdajem). Roční odpis také můžete uplatnit. Pokud jste auto v prosinci používali i k soukromým účelům, tak je třeba vypočítaný odpis, úroky a pojistné přiměřeně krátit. Podívejte se do úvěrové smlouvy, jestli není sjednán zajišťovací převod vlastnického práva, který by začal platit hned při uzavření smlouvy (předpokládám, že by si věřitel vzal do úschovy velký TP), pokud ano, tak byste mohli odpisovat jen na základě smlouvy o výpůjčce.
IP zaznamenána

Janax

 • Newbie
 • *
 • Příspěvků: 22
Auto na úvěr do majetku jak a kdy
« Odpověď #4 kdy: Leden 18, 2012 »

Ano, vlastníme automobil do 3,5 tuny - osobní automobil.

Automobil byl v prosinci využíván pouze pro soukromé účely.

Ano, v úvěrové smlouvě je sjednán zajišťovací převod vlastnického práva a uzavřena je rovněž smlouva o výpůjčce - věřitel vlastní velký TP, kde je zapsán jako držitel manžel.

Prosím Zdeno ještě o radu, jak mám přesně postupovat? Je tedy v tomto případě jiný postup než v odpovědi z 16.1.?
IP zaznamenána

Zdena

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Příspěvků: 15045
Auto na úvěr do majetku jak a kdy
« Odpověď #5 kdy: Leden 18, 2012 »

Jestliže jde o osobní automobil, tak si nemusíte dělat z daně silniční těžkou hlavu. Ať už je auto zařazeno do OM nebo není, za měsíce, ve kterém nebylo ani jednou použito k podnikání, nemusíte platit silniční daň.  Z tohoto pohledu tedy můžete auto bez obav zařadit do OM.

S pojistným ze splátek, které jste uhradili v roce 2011, naložte, jak uznáte za vhodné. Lze je uplatnit jen v roce 2011, zda je uplatníte daňově, to závisí na využití auta v roce 2011. Pokud bylo využíváno pouze pro soukromé účely, tak bude pojistné nedaňovým výdajem, neboť nebylo vynaložené za účelem dosažení příjmů. Pokud by auto stálo v garáži, tak je možné pojistné uplatnit jako daňový výdaj. Totéž by bylo s odpisy hmotného majetku. Pokud byste v roce 2011 auto používali jen pro soukromé účely, tak odpis nebude daňově uznatelný _ vztahoval by se jen k soukromé spotřebě. Pokud auto nebude vůbec použito, pak je možné uplatnit odpisy jako daňový výdaj.

U úroků z úvěru se můžete rozhodnout pro 2 řešení:
a) budete s nimi zacházet podobně jako s pojistným a budete je zahrnovat do daňových výdajů při úhradě
b) zahrnete je do vstupní ceny auta, tím se promítnou do výdajů formou odpisů hmotného majetku (při úhradě budou nedaňovým výdajem)

Pokud je ve velkém TP zapsaný jako vlastník vozidla manžel, tak nemusíte nic řešit a můžete odpisovat. Zajišťovací převod práva by asi nastal až při neplacení splátek.
Pokud je ve velkém TP zapsána jako vlastník vozidla úvěrová společnost a manžel je zapsaný jen jako provozovatel, tak budete moci odpisovat jen na základě smlouvy o výpůjčce (§ 28 odst. 4 zákona o daních z příjmů). Smlouvu o výpůjčce si vyžádejte od věřitele.
IP zaznamenána

Zdena

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Příspěvků: 15045
Auto na úvěr do majetku jak a kdy
« Odpověď #6 kdy: Leden 19, 2012 »

2011 _ nemusíte platit silniční daň
          _ 100% odpis (OS 2) a 100% úroky, není důvod ke krácení. Jestli uplatníte 80%, tak se nic neděje, za nižší výdaje Vás nebude nikdo trestat

2012 _ k dani silniční se zaregistrujte dříve, do 15.4.2012 byste měli zaplatit první zálohu. Termíny záloh zde: http://www.jakpodnikat.cz/silnicni-dan.php
můžete si zaplatit na celý rok dopředu. Všechno ostatní tak, jak píšete
IP zaznamenána

Janax

 • Newbie
 • *
 • Příspěvků: 22
Auto na úvěr do majetku jak a kdy
« Odpověď #7 kdy: Únor 04, 2012 »

¨
Rozhodla jsem se automobil uplatňovat raději až v roce 2012 a jelikož převod vlastnického práva nastává v den podpisu smlouvy prosím ještě jednou o zkouknutí mého plánu účtovat v roce 2012. Předem moc děkuji za odpověď:


Osobní automobil do 3,5 tuny zakoupený na úvěr dne 6.12.2011 pro podnikání  OSVČ, která vede daňovou evidenci ? neplátce DPH.
OSVČ zapsána ve velkém TP na IČ, v kupní smlouvě od Mama Car je OSVČ jako kupující, v úvěrové smlouvě od věřitele Home Credit je OSVČ jako dlužník -  bod ve smlouvě: Smlouva o zajišťovacím převodu vlastnického práva ? věřitel se stává výlučným vlastníkem v den podpisu úvěrové smlouvy až do úplného zaplacení, v úvěrových podmínkách: s ohledem na zajištění úvěru uzavírají smluvní strany rovněž smlouvu o výpůjčce předmětu financování dle paragrafu 659... Automobil bude doplacený po 48 splátkách dne 3.12.2015 (splátka se skládá z jistiny, úroku, pojištění).

2012
-  zahrnu automobil do OM
 - přihlásím se k zaplacení silniční daně do 15.4.2012 a zaplatím čtvrtletně či na celý rok
- daňově uplatním první roční odpis 2.skupiny
- daňově uplatním úroky z úvěru a pojistné ze zaplacených splátek
- daňově uplatním opravy na autě
- daňově uplatním spotřebované PHM dle paragonů - vedu knihu jízd
IP zaznamenána
Stran: [1]