Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Statut studenta + OSVČ  (Přečteno 7212 krát)

zbynek.taborsky

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Statut studenta + OSVČ
« kdy: Červen 21, 2010 »

Dobrý den,
jsem student v končícím roku magisterského studia. Od 3/2010 jsem OSVČ - student (podnikání je tedy činnost vedlejší). Nesplnil jsem však v řádném termínu studijní povinnosti a nešel v řádném termínu ke státnicím. Studium mám prodlouženo do 10/9/2010, diplomovou práci odevzdávám někdy ke konci září a ke státnicím půjdu někdy na přelomu září a října, přesný termín ještě neznám. Zajímalo by mne, jak je to v mém případě se statutem studenta a s tím souvisejícím přechodem na podnikání jako hlavní činnost v případě, že nebudu nikde zaměstnán. Do kdy jsem oficiálně student a od kdy jsem povinen platit zálohy? Děkuji za odpověď!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Statut studenta + OSVČ
« Odpověď #1 kdy: Červen 29, 2010 »

Pokud máte studium prodlouženo (neukončil jste studium svévolně), tak jste i nadále studentem a budete považován za OSVČ vedlejší až do doby ukončení studia, tedy do složení státních zkoušek. Do té doby vás škola povede jako studenta. Jestliže vykonáte zkoušky v říjnu, tak byste měl od listopadu platit zálohy jako OSVČ hlavní. Pokud byste na listopad přerušil podnikání, nebyl jste nikde zaměstnán, ani v evidenci úřadu práce, tak můžete být nezaopatřeným dítětem ještě v listopadu, Rodiče by si uplatnili slevu na dani, plátcem zdravotního pojištění by byl stát. Výše uvedené platí za předpokladu, že jste mladší 26 let.
IP zaznamenána

Ivanna

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 87
Statut studenta + OSVČ
« Odpověď #2 kdy: Únor 02, 2011 »

Dobrý den, ráda bych se zeptala na podobné téma - podnikající student končí v květnu 2011 VŠ státní zkouškou a v září dosáhne věku 26 let. Od září bude asi pokračovat ve studiu v prezenčním doktorantském studiu a zároveň bude zaměstnán na 0,1 úvazku (jde o lékaře, úvazek 0,1 je v nemocnici). Zda se do prezenčního studia dostane zjistí až v červenci 2011 nebo nejdříve koncem června 2011.
1.) Můžete mi, prosím, poradit, jak by to bylo s jeho podnikáním od června 2011 - zda bude lepší ukončit podnikání, protože by musel asi být podnikatelem na hlavní činnost nebo zda se na něj ještě vztahují úlevy jako na studenta?
2.) Může si rodič studenta uplatnit déle než do května 2011 slevu na dítě?
3.) Kde se dají tyto informace dohledat v zákoně?
Moc Vám děkuji za názor, Ivana.
IP zaznamenána

kubas

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Statut studenta + OSVČ
« Odpověď #3 kdy: Únor 13, 2011 »

dobry den,
potreboval bych poradit s nasledujici situaci. V roce 2010 jsem si od dubna zalozil zivnostensky list. Vzhledem k tomu, ze jsem student, tak jsem pri zalozeni nahlasil, ze se bude jednat o vedlejsi cinnost. Tento ukon jsem provedl na zivnostenskem urade, tak abych se vyhnul dalsim navstevam na ostatnich institucich. Potvrzeni o studiu jsem samozrejme dolozil hned pri zakladani zivnosti. Na zacatku unora 2011 jsem ukoncil studium a tak jsem byl na OSSZ nahlasit prechod na hlavni cinnost. Pani urednice mi sdelila, ze nemaji nahlaseno ze jsem byl student. Kdyz jsem rekl, ze jsem potvrzeni o studiu dolozil pri zalozeni zivnostenskeho listu, pani mi rekla, ze v tom obdobi, kdy jsem si zakladal zivnost, vazla komunikace a vymena dokumentu mezi OSSZ a zivnostenskym uradem - proto bylo mozne, ze se to k nim nedostalo. Bohuzel jsem o tyden obdrzel dopis s pohledavkou od OSSZ s mesicnimi zalohami 1731,-(celkem 15579,-). Z toho vyvozuji, ze potvrzeni nemaji.
Myslite si, ze mam nejaky obranny mechanismus proti zaplaceni zaloh, kdyz jsem byl student a jsem zpetne schopen to dolozit. Samozrejme jsem seznamem s povinnosti nahlasit vedlejsi cinnost - predpokladal jsem, ze to staci pouze nahlasit na zivnostenskem urade.

dekeji predem za odpoved J. Gembal
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Statut studenta + OSVČ
« Odpověď #4 kdy: Únor 13, 2011 »

Sežeňte si další potvrzení o studiu, to původní už se asi nenajde, a předejte na OSSZ (nechejte si pro jistotu potvrdit převzetí) a OSSZ zruší předpisy záloh. Na doložení vedlejší činnosti máte čas, můžete doložit nejpozději do konce měsíce, následujícího po podání přehledu.
IP zaznamenána

AniAni

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Statut studenta + OSVČ
« Odpověď #5 kdy: Únor 14, 2012 »

Dobrý den, mám podobný dotaz, tak nebudu zakládat nové vlákno.

Složila jsem bc státnice teď v únoru. Pokud to chápu správně, budu mít status studenta do konce února a od března (do 8.) se nahlásím jako OSVČ hlavní. Musím oběhat pojišťovnu, sociálku, i FÚ, nebo něco z toho není třeba?
Opět naváži studium až v září, takže ty tři měsíce se mě ani omylem netýkají. Takže to bude leden, únor - vedlejší, březen až srpen - hlavní, od září - vedlejší - je to tak?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Statut studenta + OSVČ
« Odpověď #6 kdy: Únor 14, 2012 »

Na FÚ nemusíte.

 Na zdravotní pojišťovně byste měla oznámit ukončení studia a nahlásit podnikání jako hlavní zdroj příjmů. Pokud byste se rozhodla přerušit podnikání (ať nemusíte platit vysoké pojistné i v případě, že na něj ani nevyděláte), tak oznamte přerušení a zaregistrujte se jako osoba bez zdanitelných příjmů, budete platit pojistné 1.080,- Kč měsíčně. Pokud nepřerušíte podnikání, tak budete platit minimální zálohy 1.697,- Kč/měs. od března nevím dokdy, záleží na dni zápisu.

OSSZ: pokud se rozhodnete přerušit činnost, tak přerušení oznamte nejpozději do 8. dne následujícího měsíce. V době přerušení neplatíte pojistné. Pokud budete pokračovat v podnikání, tak ani nemusíte nic oznamovat, stačí začít platit minimální zálohy. U sociálky byste měla mít status studenta ještě měsíc po ukončení VŠ, tedy do března.
IP zaznamenána

Johny10

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Statut studenta + OSVČ
« Odpověď #7 kdy: Únor 15, 2012 »

Dobrý den, mám status studenta na VŠ, 26 let mi bude v listopadu, cca před měsícem jsem si založil ŽL a zatím nemám žádné příjmy. Jak je to prosím se zdravotním a sociální pojištěním, musím si ho platit či ne??a jak to je s daňovým přiznáním, musím platit nějaké daně přes rok? Dále pak nevím jestli budu s živností pokračovat či ne?je možno mít živnost nepřerušenou, když nemám žádné příjmy a neplatit daně a sociální a zdravotní??díky
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Statut studenta + OSVČ
« Odpověď #8 kdy: Únor 15, 2012 »

Dokud budete OSVČ vedlejší a bude za vás platit pojistné stát (do listopadu), tak nemusíte platit zálohy na ZP a SP. Od prosince už budete muset platit minimální zálohy ( 1.836,- + 1.697,- Kč) a to i v případě, že nebudete mít příjmy. Pokud budete mít nízké příjmy, tak doporučuji přerušit podnikání. Platil byste pouze zdravotní pojištění 1.080,- Kč. Během roku nemusíte platit žádné zálohy na daň z příjmů.
IP zaznamenána

Johny10

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Statut studenta + OSVČ
« Odpověď #9 kdy: Únor 16, 2012 »

Děkuji za odpověď, jen se ještě zeptám, zda mám dokládat potvrzení o studiu, že jsem studentem a že podnikání není mojí hlavní činností,děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Statut studenta + OSVČ
« Odpověď #10 kdy: Únor 16, 2012 »

Na OSSZ je třeba doložit studium potvrzením, stačí při podání přehledu, ale potvrzení můžete odevzdat už nyní. Kopii můžete poslat i zdravotní pojišťovně, ale tam to většinou není nutné, škola vás přihlásí jako státního pojištěnce.
IP zaznamenána

Johny10

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Statut studenta + OSVČ
« Odpověď #11 kdy: Únor 16, 2012 »

děkuji, na OSSZ mohu kamkoliv v ČR, když bydlím v Litoměřicích??Pořípadě dá se to i zaslat poštou??díky moc
IP zaznamenána
Stran: [1]