Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Odpisový plán  (Přečteno 3012 krát)

izi

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Odpisový plán
« kdy: Leden 12, 2012 »

Dobrý den,

právě začínám vést manželový DE.  Převzala jsem doklady od předchozí paní, která je manželovi vede. Mám takový zvláštní dotaz. Možná pro někoho hloupý. Ale mě to fakt zajímá.  Prohlížela jsem minulé roky (myslím účetní doklady, uzávěrky, atd.), abych věděla co a jak. A všimla jsem si, že paní která vedla účetnictví mému manželovi předchozí roky vedla rovnoměrné i zrychlené odpisy. (Už se jí nemohu zeptat proč !)
Někde jsem četla, že si každý musí stanovit odpisový plán a toho se držet. Myslela jsem, že musím dodržet způsob odepisování stejný u všeho majetku. To znamená že pokud se rozhodnu odpisovat majetek zrychleně, musím všechen majetek odpisovat zrychleně.
Ale teď jak se na to dívám, tak to tak asi není.
Jen by mě zajímalo jak to je doopravdy správně.  Mohu mít třeba v evidenci 10 ks majetku a např. 5 z nich odpisovat rovnoměrně a 5 zrychleně???? Zajímá mě to hlavně pro případ, že by manžel pořídil další stroj.

Prosím dejte mi někdo zkušenou radu a zkuste mě navést na nějaký ten D-pokyn, nebo vyhlášku, kde bych si mohla vše o odpisech okouknout.

Díky všech    Izi
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Odpisový plán
« Odpověď #1 kdy: Leden 12, 2012 »

Musíte si zvolit způsob odepisování jednotlivého majetku a ten nemůžete v průběhu doby odpisu měnit. Jinými slovy, můžete mít 10 ks majetku a 2 odepisovat zrychleně a 8 rovnoměrně.
Mrkněte do Zákona o daních z příjmů na §§ 26-32
IP zaznamenána

izi

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Odpisový plán
« Odpověď #2 kdy: Leden 12, 2012 »

Dobrý den,

moc děkuji za rychlou odpověď. Jste velice laskavá.  Izi
IP zaznamenána

anoela

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 52
Odpisový plán
« Odpověď #3 kdy: Leden 16, 2012 »

Dobrý den, taky bych měla dotázek,když sem převzala DE od paní učetní co nám to dělala a teď si vedu sama tak minulý rok sem odpisy nepoužila,ale letos zase použiji všechny a koukám na to jak to paní dělala a co sem si přečetla a vůbec mi to nepasuje přímo to má rozepsané je to 2.odpis.skupina tedy na pět. pořizovací cena je 47275kč.
první rok.....odpis: 14183kč sazba 30
druhý rok....odpis: 13237kč sazba 28
třetí rok......odpis: 9928kč   sazba 21
čtvrtý rok....odpis: 6618kč  sazba 14
pátý rok.....odpis: 3309kč  sazba 7

má to uvedené jak zrychlený odpis a ty sazby tak má uvedené u všeho majetku to tak může být?? abych věděla co s tím teď!?!

děkuji předem za odpovězení
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Odpisový plán
« Odpověď #4 kdy: Leden 16, 2012 »

Dobrý den
 
Nerozumím těm sazbám a částkám v jednotlivých letech. Možná paní rozlišovala mezi účetními a daňovými odpisy, nevím :-(

Výpočet zrychleného odpisu by měl správně vypadat takto:
PC :       47 275,- Kč
1. odpis    9455  zůst.cena  37820
2.           15128                 22692
3.           11346                 11346
4.             7564                  3782
5.             3782                       0
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Odpisový plán
« Odpověď #5 kdy: Leden 16, 2012 »

To bude v pořádku, zřejmě byli prvními vlastníky majetku a odpis byl v prvním roce zvýšen o 10%.

Pokud jste odpisovali např. v roce 2009 a 2010, a v roce 2011 jste přerušili odpisování, tak v roce 2012 uplatníte odpisy platné pro třetí rok odpisování.
IP zaznamenána

anoela

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 52
Odpisový plán
« Odpověď #6 kdy: Leden 17, 2012 »

to sem si právě taky myslela u jednoho majetku bych to i chápala jako prvními vlastníky,že to třeba navýšila,ale to stejné pak udělala i u osobního automobilu a ten jsme nový nekupovali,ale starší ojetý takže tam už to bude problém jak to pak tedy opravit,když to bylo uplatněné ten odpis?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Odpisový plán
« Odpověď #7 kdy: Leden 18, 2012 »

U majetku, jehož jste nebyli prvními vlastníky, nelze uplatnit zvýšení v prvním roce odpisování. Buď podáte dodatečná přiznání za první roky, ve kterých byly uplatněny vyšší odpisy (za další roky nemusíte, tam jste si naopak uplatnili odpis nižší), nebo to necháte být a spolehnete se, že Vás nebudou kontrolovat. V tom případě bych odpisy nepřepočítávala a majetek doodepsala podle původního rozpisu.
IP zaznamenána
Stran: [1]