Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Aktivní živnost = zahájená živnost  (Přečteno 2305 krát)

a.z.a.z.e.l

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Aktivní živnost = zahájená živnost
« kdy: Leden 11, 2012 »

Dobrý den chci se jen zeptat v roce 2004 jsem pozastavila živnost ( a všude vše nahlásila  VZP, OSSZ) a žila jsem v přesvědčení že je tato živnost stále pozastavena, ale ejhle přišlo mi od živnostenského úřadu že mi přidělují číslo provozovny (na adrese kde už dlouho nebydlím) a na základě toho jsem zjistila že živnost byla pozastavena jen do roku 2006 a pak byla znovu obnovena (nepřišlo od ŽU žádné oznámení) a já jsem samozřejmě živnost po celou dobu znovu nezahájila a nepodnikala jsem, chodila jsem normálně do práce a byla jsem i na ÚP. Teď když jsem to zjistila, jsem tedy živnost znovu pozastavila k aktuálnímu datu a zrušila jsem i tu provozovnu , což si myslím že je dobře. Akorát si dělám starosti ohledně toho že jsem měla živnost aktivní (samovolně od roku 2006 - 2011) a byla jsem na úřadě práce. Je prosím stejný termín automatické obnovení živnosti (aktivní živnost) a zahájení živnosti (ohlášení) nebo je v tom rozdíl a mám se obávat nějakých následků z toho že ta živnost byla aktivní a já jsem ji považovala za přerušenou (samozřejmě jsem nepodnikala) a žila v přesvědčení že nejsem OSVČ, chodila normálně do práce a hlásila se na ÚP. Byla bych vám moc vděčná kdyby jste mi poradila ať se zbytečně nestresuji předem děkuji za odpověd s pozdravem
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Aktivní živnost = zahájená živnost
« Odpověď #1 kdy: Leden 11, 2012 »

Pokud jste v roce 2004 oznámila přerušení činnosti na VZP a na OSSZ, tak můžete být v klidu. Například dnes už může být podnikatel veden v evidenci ÚP a přitom mít aktivní živnost. Nemá povinnost oznamovat přerušení činnosti na ŽÚ,  pro úřad práce je důležité jen to, že je odhlášený na OSSZ.
IP zaznamenána

a.z.a.z.e.l

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Aktivní živnost = zahájená živnost
« Odpověď #2 kdy: Leden 12, 2012 »

Děkuji to jste mě uklidnila. S pozdravem
IP zaznamenána

lucie825125

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Aktivní živnost = zahájená živnost
« Odpověď #3 kdy: Leden 22, 2012 »

Dobrý den,
ráda bych se zeptala na nějaké věci. V této chvíli jsem na mateřské dovolené, ale chtěla bych si vyřídit živnost. Zároveň bych nechtěla přijít o mateřskou neboji jinak ukončit.
Je to dle zákona realné? Nebo jak se dá podnikat při mateřské dovolené aniž by si živnost musela vyřídit jiná osoba.
Děkuji Lucka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Aktivní živnost = zahájená živnost
« Odpověď #4 kdy: Leden 22, 2012 »

Na mateřské dovolené můžete podnikat. Předpokládám, že už pobíráte rodičovský příspěvek.

Pro účely sociálního pojištění budete považována za OSVČ vedlejší. Více informací k SP najdete zde:
http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-duchodove-zabezpeceni.php
pročtěte odkazy vedlejší činnost s nízkými zisky a vedlejší činnost s nízkými zisky.

Pokud jde o zdravotní pojištění, tam jste státním pojištěncem, takže v prvním roce podnikání nebudete platit zálohy (pojistné doplatíte až po skončení roku). V dalších letech budete platit zálohy, ale jen ze skutečných příjmů, nemusíte odvádět minimální pojistné.
Informace ke zdravotnímu pojištění najdete zde:
http://www.jakpodnikat.cz/zdravotni-pojisteni.php
IP zaznamenána
Stran: [1]