Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2] 3

Autor Téma: DPH - přenesení danové povinnosti  (Přečteno 34361 krát)

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
DPH - přenesení danové povinnosti
« Odpověď #15 kdy: Leden 20, 2012 »

Podle mě se nejedná o PDP. vy nakoupíte zboží a prodáte zase zboží, neprovádíte montážní práce.
IP zaznamenána

majahra

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 40
DPH - přenesení danové povinnosti
« Odpověď #16 kdy: Leden 24, 2012 »

Citace: jaromira
Podle mě se nejedná o PDP. vy nakoupíte zboží a prodáte zase zboží, neprovádíte montážní práce.
Děkuji moc. Ale ještě něco...

A když nám struskárna vydá k nakoupené strusce za hotové fakturu na naše DIČ - nezapočítá nám DPH a upozorní, že jsme povinni doplatit a přiznat DPH, tak to bude přenesení daňové odpovědnosti na nás. My však odvezeme strusku tomu, kdo si ji objednal a tomu pak budeme muset rovněž vystavit na strusku fakturu bez DPH - PDP a jinou fakturu na dopravu s DPH. Nebo tam to taky můžeme dát dohromady a připočíst DPH?
Děkuji, plavu v tom.
IP zaznamenána

misaciz

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
DPH - přenesení danové povinnosti
« Odpověď #17 kdy: Leden 25, 2012 »

Dobrý den, ráda bych se ujistila, že budeme dobře fakturovat následující (jsme čtvrtletní plátci DPH). Nakoupíme materiál na podlahy, odvezeme na stavbu a podlahu položíme. Předpokládám že uplatníme PDP. Pokud jen dovezeme nebude se jednat o DPD? Jsme subdodavatelé větší firmy.
Ještě bych se chtěla zeptat na sazbu DPH, pokud dodáváme materiál a montujeme na soukromé stavbě (byt, dům), ale fakturujeme generální dodavatelské firmě, nikoli soukromé osobě.
Děkuji Michala
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPH - přenesení danové povinnosti
« Odpověď #18 kdy: Leden 25, 2012 »

Nakoupíte materiál, odvezete na stavbu a položíte podlahu: pokud fakturujete plátci DPH, tak v režimu přenesení daňové povinnosti.

Odvezete cizí materiál na stavbu, fakturujete jen za dopravu: fakturujete s DPH.

Nakoupíte materiál na podlahy a odvezete na stavbu, fakturujete za materiál a dopravu: fakturujete s DPH. Pouze jste prodali zboží (doprava je součástí ceny), neprovádíte stavební práce.

K sazbě DPH: není důležité, komu fakturujete, ale na jaké stavbě pracujete. Pokud půjde o stavby podle § 48 nebo 48a ZDPH, tak budete účtovat sníženou sazbu.  U nové výstavby zkoumáte splnění podmínek pro sociální bydlení. Pokud jde o opravy či rekonstrukce dokončených bytů, RD a BD, tam může být bydlení asociální:-)
IP zaznamenána

MilenaK

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
DPH - přenesení danové povinnosti
« Odpověď #19 kdy: Leden 26, 2012 »

Dobrý den,
celá tato diskuze mě velmi zaujala. Alespoň vidím, kolik lidí bojuje stejně jako já s novým §92e.
Prosím, mám obdobný problém - naše firma dodává jeřáby vč. montáže a instalace. Na školení mi bylo řečeno, že toto by nemělo spadat pod nový §92e. Součástí dodávky může být vedle dodávky a montáže samotného jeřábu i dodávka a montáž jeřábové dráhy  (fakturováno jako celek), jak je to v tomto případě?
A ještě jeden související dotaz - pokud si nechám vyrobit a namontovat jeřábovou dráhu od subdodavatele - bude mi on fakturovat dle §92e?
Děkuji předem za Váš názor
MilenaK
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPH - přenesení danové povinnosti
« Odpověď #20 kdy: Leden 26, 2012 »

Vzhledem k tomu, že půjde o nemalé částky, doporučuji konzultovat problém s daňovým poradcem.

Jeřábová dráha je součástí nemovitosti, fakturovala bych v režimu přenesení daňové povinnosti. Jeřáb se nestane nedílnou součástí nemovitosti, účtovala bych zvlášť a s DPH.
IP zaznamenána

aneleh.m

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
DPH - přenesení danové povinnosti
« Odpověď #21 kdy: Leden 27, 2012 »

Dobrý den,
požádám o vyjádření k problematice přenesení daňové povinnosti:
dodavatelská firma, která se zabývá činností truhlářství, nám vyfakturovala stojany na pečivo. Fakturu vystavila s odkazem na přenesení daňové povinnosti bez DPH.
Je to prosím správně?
Vznesla jsem dotaz na jejich účetní a odpověď byla, že se jedná : kopíruji: \" Dle klasifikace činností, které jsou uvedeny v CZ-CPA pod čísly 41-43 je uvedena i truhlářská výroba.\"
Já jsem v klasifikaci produkce objevila : 43.32 - Truhlářské práce.
Moc děkuji a s pozdravem
Helena M.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
DPH - přenesení danové povinnosti
« Odpověď #22 kdy: Leden 27, 2012 »

Podle mě záleží na tom, jestli vám to prodávali  jako zboží nebo i s montáží.
Prodej s montáží by byl PDP, prodej zboží klasicky s DPH.

Počkejte na další reakce.
IP zaznamenána

aneleh.m

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
DPH - přenesení danové povinnosti
« Odpověď #23 kdy: Leden 27, 2012 »

Citace: jaromira
Podle mě záleží na tom, jestli vám to prodávali  jako zboží nebo i s montáží.
Prodej s montáží by byl PDP, prodej zboží klasicky s DPH.

Počkejte na další reakce.
Děkuji za Váš názor,
již jsem i získala vyjádření z FÚ  - jedná se o dodání zboží - tedy s DPH. Dodavatel se mylně domnívá, že jejich  truhlářská výroba bez rozdílu zda s montáží nebo bez patří
do přenesení daňové povinnosti.
Hezký den
IP zaznamenána

kiss2009

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
DPH - přenesení danové povinnosti
« Odpověď #24 kdy: Leden 30, 2012 »

Dobrý den, pročítám si diskuzi o §92e a vidím, že je nás hodně, kdo tápe.
Mám jeden  dotaz: jako podnikající fyzická osoba si nechám (jako službu) zákazníkovi zasklít obraz, na dokladu je uvedeno sklenářské práce, pro které jsem našla  2 kódy, jaký je rozdíl  kódu 43.34.2 a 43.34.20, případně dá se někde najít bližší specifikace?
Další věc je možná problém softwaru. Zaúčovat doklad přímo v evidenci (deníku)se mi nepodařilo, v číselníku DPH není kod pro režim přenesení daňové ovinnosti, pokud doklad na částku 480 Kč zaúčtuji  jako fakturu přijatou, vyčíslím DPH 14%, základ - částka 421,05 se v evidenci DPH  objeví jak v PZP tak UZP. To je mi celkem jasné, ale pokud chci provést hotovou uhradu faktury, uhradí se mi  částka 421,05 a z pokladny bylo vydáno 480Kč.
Prominte možná se ptám hloupě, ale nějak v tom zatím plavu..
IP zaznamenána

Zuzana125

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
DPH - přenesení danové povinnosti
« Odpověď #25 kdy: Leden 31, 2012 »

Dobrý den, prosím o pomoc při použití RPDP:
dodavatel nám opravoval chorovací zařízení pro bazén a vystavil fakturu s DPH. Na školení nám bylo řečeno, že v případě opravy čerpadel (včetně montáže) se bude jednat o RPDP. Dle mého názoru jde o podobný případ, i když dodavateli neumím argumentovat a tuto službu správně zatřídit. On si stojí za svým, že o žádnou stavební práci nejde. Budou všechny opravy bazénové technologie patřit pod stejný kód klasifikace produkce?
Prosím poradíte mi? Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPH - přenesení danové povinnosti
« Odpověď #26 kdy: Leden 31, 2012 »

Zasklení obrazu není sklenářská práce, která by se vztahovala ke stavbě.  Sklenář bude účtovat normálně s daní.

Druhá věc je záležitostí softwaru. Ve svém SW zadávám u příslušné sazby nulovou daň a speciální druh PDP. Tím se mi DPH promítne pouze v přiznání k DPH a ve financích zůstává částka bez DPH.
IP zaznamenána

marmat

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
DPH - přenesení danové povinnosti
« Odpověď #27 kdy: Únor 01, 2012 »

Dobrý den, prosím o radu jak zatřídit opravu elektrické instalace v budově. Nejedná se o novou instalaci pouze o běžnou údržbu v průběhu roku. Firma to zatřídila pod číselník 33.14.11 nejsem si jistá zda to nepatří pod 43.21.10. Dále by mně zajímalo pod co zatřídit tepelné izolace  - jedná se o izolace potrubí , tepelné izolace v chemickém průmyslu(našla jsem číslo 43.29.11, ale firma argumentuje, že se jedná o technologické zařízení, že se nejedná o RPDP). Opravdu nevidím nic jednoduchého v zatřídění.
Můžete mi poradit? Moc děkuji.
IP zaznamenána

klarka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
DPH - přenesení danové povinnosti
« Odpověď #28 kdy: Únor 01, 2012 »

Dobrý den, přidám se k ostatním k žádosti o radu-OSVČ ve výstavařině-na dílně nachystá např.dřevotřísku, z té pak na výstavní hale postaí stánek, natře ho, položí koberec, někdy postaví i schodiště, vestaví okna a dveře.Je to režim PDP? Tyto práce jsou v číselníku uvedeny, ale nejsem si jistá jestli se to vztahuje i k tomu, že je to ve výstavní hale.Děkuji všem za rady.
IP zaznamenána

kiss2009

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
DPH - přenesení danové povinnosti
« Odpověď #29 kdy: Únor 01, 2012 »

Zdenko, děkuji za odpověd. Ještě  na upřesnění, znamená to tedy, že pokud požádám,
 dodavatel by mi měl opravit doklad na normální BDD s rozepsanou daní?
IP zaznamenána
Stran: 1 [2] 3