Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2 3

Autor Téma: DPH - přenesení danové povinnosti  (Přečteno 34354 krát)

Ajkahp

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
DPH - přenesení danové povinnosti
« kdy: Leden 11, 2012 »

Dobrý večer, nemohu nalézt mezi kody klasifikace činnost MONTÁŽ BEZPEČNOSTNÍHO ZAŘÍZENÍ  a jedná se konkrétně o motnáže (instalaci) hasících přístrojů.
Mohu poprosit o radu zda spadá tato činnost do režimu přenesení danové povinnosti? Jsem plátce DPH a ve většině případech provádíme instalace pro ekonomický účel a plátce DPH. Děkuji mnohokrát.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPH - přenesení danové povinnosti
« Odpověď #1 kdy: Leden 11, 2012 »

Hasicí přístroje jsou považovány za nedílnou součást stavby, takže jejich montáž by podle mého názoru měla podléhat režimu přenesení daňové povinnosti.

Kopíruji část Informace k uplatňování zákona o DPH u výstavby po 1.1.2008
kterou naleznete na stránkách MF ČR:
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-3EA9846C-A183AD9F/cds/xsl/legislativa_metodika_8659.html

Při provedení stavebních a montážních prací základ daně také zahrnuje konstrukce, materiál, stroje a zařízení, které se do stavby jako její součást montážními a stavebními pracemi spojenými s opravou nebo změnou dokončené stavby bytového domu, rodinného domu nebo bytu a příslušenství bytového domu, rodinného domu nebo bytu  zabudují nebo zamontují. Jedná se například o vnitřní rozvody studené a teplé vody, vnitřní  odpadové šachty, vnitřní rozvody elektroinstalace, včetně nástropních a nástěnných svítidel, rozvody zabezpečovacích a bezpečnostních zařízení, klozety, vany, umyvadla, dřezy, baterie, kuchyňské odsavače par, karmy, boilery, ústřední vytápění včetně kotlů, krby, tepelná čerpadla, vestavěný nábytek, protipožární zařízení včetně rozvodů a hasicích přístrojů, technologie osobního výtahu, centrálního vysavače, klimatizačního zařízení, dále o zabudované  kuchyňské  linky včetně  vestavných  spotřebičů,  obklady stěn a stropů, okenice, mříže, žaluzie, rolety, markýzy, pevně spojené podlahové krytiny apod.
IP zaznamenána

Ajkahp

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
DPH - přenesení danové povinnosti
« Odpověď #2 kdy: Leden 12, 2012 »

Zdeničko, moc Vám děkuji za odpověď, sice jste mne nepotěšila, ale pomohla. Krásný den
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPH - přenesení danové povinnosti
« Odpověď #3 kdy: Leden 12, 2012 »

Nevím, zda se dočkáte nějaké odpovědi, ale zkuste položit dotaz přímo ministerstvu na e_mailovou adresu:

  RC-stavebnictvi@ds.mfcr.cz

která bude veřejnosti dostupná do 30. dubna 2012.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
DPH - přenesení danové povinnosti
« Odpověď #4 kdy: Leden 12, 2012 »

Dobrý den, a když podnikatel s hasící technikou uvádí na faktuře revize hasících přístrojů, revize hydrantů, nebo dodání nových hasících přístrojů, stále jsem v přenesení? Děkuji, Jana  Jana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPH - přenesení danové povinnosti
« Odpověď #5 kdy: Leden 12, 2012 »

Pravidelné revize nejsou podle mého názoru stavební či montážní prací a neměly by proto podléhat režimu přenesení daňové povinnosti. Pokud byste provedli kontrolu funkčnosti hasičáků v souvislosti s opravou nebo rekonstrukcí stavby, pak by zřejmě měly podléhat.

Zkuste poslat dotaz na výše uvedenou e_mailovou adresu.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
DPH - přenesení danové povinnosti
« Odpověď #6 kdy: Leden 12, 2012 »

Dobré odpoledne, paní Zdeno, moc děkuji za odpověď.  Už se začínám děsit, jestli do přenesení nespadají i geodetické služby...ale to snad už ne....
Nejde o můj problém, přenesení chápu, ale už se vidím, jak to vysvětluji klientovi....Jana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPH - přenesení danové povinnosti
« Odpověď #7 kdy: Leden 12, 2012 »

Dobrý den, paní Jano, teď jsem zbledla a možná i zezelenala závistí. Já to přenesení daňové povinnosti při poskytnutí stavebních nebo montážních prací prostě nechápu:-)

Geodetické služby spadají podle mého názoru do kategorie 71.12.3 Geologické geofyzikální a související průzkumné a poradenské služby.

Zkušení vrty a jádrové vrtání pro stavební, geofyzikální geologické a podobné účely podléhají režimu přenesení (kategorie 43.13.1).
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
DPH - přenesení danové povinnosti
« Odpověď #8 kdy: Leden 12, 2012 »

Paní Zdeno, teď naopak  zatrnulo mně.... jestli Vy nechápete, tak já jen spím, a ve snu si myslím, že přenesení chápu... to bude tedy probuzení....

Děkuji za názor a uklidnění ohledně geodeta. Jana
IP zaznamenána

Ajkahp

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
DPH - přenesení danové povinnosti
« Odpověď #9 kdy: Leden 13, 2012 »

Dobrý den,

tak ted jste mne zaskočily dámy s větou, že pokud se týká revize hasících přístrojů stavby, která je v rekonstrukci, a podotýkám, že jde pouze o kontrolu HP, tak proč spadá právě pouhá revize HP do režimu přenesení?
IP zaznamenána

Ajkahp

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
DPH - přenesení danové povinnosti
« Odpověď #10 kdy: Leden 13, 2012 »

V souvislosti s fakturací mne napadla otázka zda spadá také do režimu přenesení DPH provedená práce spojená s kontrolou hasícího přístroje a konkrétně VÝMĚNA POJISTKY U DANÉHO HP? Starou pojistku musí technik nahradit novou. Jedná se v tomto případě o montáž? A pokud správně chápu předešlé diskuze tak v případě, že technik převezme hasící přístroj do opravy či údržby a provede tak na dílně údržbu, spadá pak i tato činnost do režimu nebo ne? Mohla by mi paní Zdena, prosím, poradit? Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPH - přenesení danové povinnosti
« Odpověď #11 kdy: Leden 14, 2012 »

Citace: Ajkahp
Dobrý den,

tak ted jste mne zaskočily dámy s větou, že pokud se týká revize hasících přístrojů stavby, která je v rekonstrukci, a podotýkám, že jde pouze o kontrolu HP, tak proč spadá právě pouhá revize HP do režimu přenesení?
Do režimu přenesení spadnou u zhotovitele, který bude fakturovat za rekonstrukci, revize před kolaudací bude součástí dodávky stavebních prací. Vy byste měli podle mého názoru fakturovat všechny revize s daní _ neposkytli jste stavební či montážní práci.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPH - přenesení danové povinnosti
« Odpověď #12 kdy: Leden 14, 2012 »

Citace: Ajkahp
V souvislosti s fakturací mne napadla otázka zda spadá také do režimu přenesení DPH provedená práce spojená s kontrolou hasícího přístroje a konkrétně VÝMĚNA POJISTKY U DANÉHO HP? Starou pojistku musí technik nahradit novou. Jedná se v tomto případě o montáž? A pokud správně chápu předešlé diskuze tak v případě, že technik převezme hasící přístroj do opravy či údržby a provede tak na dílně údržbu, spadá pak i tato činnost do režimu nebo ne? Mohla by mi paní Zdena, prosím, poradit? Děkuji
Nevím, možná ano. No, a když nevím, tak budu raději fakturovat s daní. Nanejvýš odvedu daň, kterou jsem odvést nemusela, ale nebudu FÚ nic dlužit. Předpokládám, že odběratel zaplatí. Černého Petra bude mít odběratel, kterému FÚ nemusí z takového dokladu uznat nárok na odpočet.
IP zaznamenána

Ajkahp

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
DPH - přenesení danové povinnosti
« Odpověď #13 kdy: Leden 16, 2012 »

Děkuji za odpověď paní Zdeno

Citace: Zdena
Citace: Ajkahp
V souvislosti s fakturací mne napadla otázka zda spadá také do režimu přenesení DPH provedená práce spojená s kontrolou hasícího přístroje a konkrétně VÝMĚNA POJISTKY U DANÉHO HP? Starou pojistku musí technik nahradit novou. Jedná se v tomto případě o montáž? A pokud správně chápu předešlé diskuze tak v případě, že technik převezme hasící přístroj do opravy či údržby a provede tak na dílně údržbu, spadá pak i tato činnost do režimu nebo ne? Mohla by mi paní Zdena, prosím, poradit? Děkuji
Nevím, možná ano. No, a když nevím, tak budu raději fakturovat s daní. Nanejvýš odvedu daň, kterou jsem odvést nemusela, ale nebudu FÚ nic dlužit. Předpokládám, že odběratel zaplatí. Černého Petra bude mít odběratel, kterému FÚ nemusí z takového dokladu uznat nárok na odpočet.
IP zaznamenána

majahra

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 40
DPH - přenesení danové povinnosti
« Odpověď #14 kdy: Leden 20, 2012 »

Dobrý den,
struska spadá do systému přenesení daňové odpovědnosti.
Jsme dopravce. Účtujeme v DE.
Odběratel si u nás objedná dovoz strusky. My koupíme strusku za hotové - struskárna nám dá doklad s DPH. Strusku dopravíme odběrateli.
Pak potřebujeme nafakturovat firmě dopravu + cenu strusky. Můžeme vše dát do jedné faktury a připočítat DPH?
Nebo musíme dát 1 fakturu na dopravu + DPH
a další fakturu na strusku - bez DPH (přenesení daňové odpovědnosti)?
Děkuji
IP zaznamenána
Stran: [1] 2 3