Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2]

Autor Téma: Prodej auta v daňové evidenci  (Přečteno 14100 krát)

verkazem

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12
Prodej auta v daňové evidenci
« Odpověď #15 kdy: Listopad 21, 2013 »

Dobrý den,paní Zdeno, stále mi vrtá hlavou odpověď u hosta 19 - prodej auta z majetku, odpisovaného, a příjem z prodeje. Je-li vyřazeno před prodejem, přímy jsou podle § 10 jako z prodeje movitých věcí, jinak jako příjmy z podnikání. Proč by měl být rozdíl, auto je  pořád autem, tedy majetkem. Navíc jsem četla i diskuse o tom, že do §10 to nepatří, tak jsem z toho již delší dobu lehce zmatená.
A proč podle §10 nejdou příjmy do základu na odvody ZP a SP, do základu daně se nasčítávají, ten se pak uvádí i pro ZP s SP, nebo se mýlím?-viz dále podle řádků DP:
Příjmy podle §10 jdou v interakt.formuláři rovnou do ř. 40 DP, přičtou se k ř. 37 (př. z podnikání) a pak běží jen součty v ř. 41 a 41a)
a výpočty skončí ř. 42, který se uvádí i pro základy ZP a SP.

Za odpověď děkuji, snad to nepíši moc zmateně.
Zemenová
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Prodej auta v daňové evidenci
« Odpověď #16 kdy: Listopad 22, 2013 »

Pokud prodáváte auto z obchodního majetku, tak máte příjem z podnikání podle § 7. Tyto příjmy podléhají odvodům ZP a SP.

Pokud prodáváte auto, které bylo zařazeno v OM a mezi vyřazením a prodejem uplynula doba kratší 5 let (případně prodáváte auto do 1 roku od nabytí), tak máte ostatní příjmy podle § 10 ZDP. Tyto příjmy nepodléhají odvodům ZP a SP, neboť se nejedná o příjmy ze samostatné výdělečné činnosti.

Pro základ SP berete daňový základ z řádku 37. Kdybyste počítala z ř. 42, tak odvedete pojistné i z příjmů ze zaměstnání, z pronájmu, z kapitálového majetku a například z prodeje domu. Základ ZP se počítá z rozdílu příjmů a výdajů, ř. 104.
IP zaznamenána

verkazem

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12
Prodej auta v daňové evidenci
« Odpověď #17 kdy: Listopad 23, 2013 »

Vážená paní Zdeno, děkuji Vám za odpověď. Vydedukovala jsem to nakonec podobně, dala jste mi jasnou jistotu v názoru na danou problematiku. Poradna je velice přínosná a inspirativní. Díky a zdravím Vás
Zem.
IP zaznamenána

verkazem

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12
Prodej auta v daňové evidenci
« Odpověď #18 kdy: Listopad 23, 2013 »

Paní Zdeno, ještě připomínka pro základ pro odvod ZP: z ř. 104, resp. 113,pokud se rozdělují příjmy a výdaje u spolupracujících osob, že?
zdravím
Zem
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Prodej auta v daňové evidenci
« Odpověď #19 kdy: Listopad 23, 2013 »

Ne:-)

SP vypočítáváte z daňového základu (§ 5b zák. 589/1992 Sb.). V daňovém základu mohou být zahrnuté i případné úpravy základu daně, které provádíte například při změně způsobu uplatňování výdajů nebo při dlouhodobém přerušení činnosti.

ZP vypočítáváte jen z rozdílu příjmů a výdajů (§ 3a zák. 592/1992 Sb.) a to i v případě, že jste provedla úpravy daňového základu.

Kde jsou ty časy, kdy byly vyměřovací základy pro výpočet obou pojistných stejné. Páni poslanci zřejmě usoudili, že se nudíme, tak nám výpočet pojistných poněkud zpestřili. Nu což, alespoň nám nezakrní mozky:-)
IP zaznamenána

verkazem

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12
Prodej auta v daňové evidenci
« Odpověď #20 kdy: Listopad 24, 2013 »

Paní Zdeno, ach ouvej, čím víc se v tom jeden vrtá...
1. poplatník: v případě, že v Příloze č. 1 bude případně na ř. 104 ztráta, nebo řekněme i nula, ale podnikatel je spolupracující osobou a přijímá na ř. 109 část příjmů a na ř. 110 část výdajů, pak předpokládám, že jejich rozdíl se musí projevit  v základu pro ZP,( v základu pro SP je, neboť ř. 37 Přiznání přejímá částku ze součtu v Příloze 1 (ř. 113=ř. 37), ale  ř. 104 neobsahuje \"přijaté příjmy a výdaje od spolupracující osoby\").
2. poplatník:   ten, co příjmy a výdaje rozděluje na spolupracující osoby by musel mít  základ pro ZP z celého společného  podnikání a jen z ř. 104, který neobsahuje rozdělované příjmy a výdaje na spolupr. os., ale pro SP se částky z ř. 113 Přílohy přece stanou (z ř. 37 ) součástí základu pro SP!
To se mi tedy logické nezdá - i když ti zákonodárci, co u nich hledat za logiku, že? A fakt je, že kdyby to bylo tak, jak říkáte Vy, stát by si přišel na výběr pojistného od 2. poplatníka z podnikání de facto obou spolupracujících a ten bez svých příjmů nebo se ztrátou by ještě platil minimální odvod.
Tak fakt nevím, zamyslete se nad tím, jestli chcete a budu ráda, když se podělíte o výsledek úvahy se mnou...
Děkuji a moc Vás zdravím
Zemenová
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Prodej auta v daňové evidenci
« Odpověď #21 kdy: Listopad 24, 2013 »

Špatně jsem pochopila otázku, odpovídala jsem pouze obecně, jaké jsou rozdíly ve výpočtu ZP a SP. Omlouvám se, měla jsem odpovědět ano.

1. Poplatník, který vykáže ve svém podnikání ztrátu, případně nulu, a přijímá na řádcích 109 a 110 část příjmů a výdajů od jiné osoby, je promítne do základu pro ZP.

2. Poplatník, který rozděluje příjmy a výdaje na spolupracující osobu, uvádí příjmy a výdaje snížené po rozdělení na spolupracující osobu. Pokud by ale prováděl nějaké úpravy daňového základu na řádcích 105 a 106, tak by se neměly promítnout v přehledu pro zdravotní pojišťovnu.
IP zaznamenána

verkazem

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12
Prodej auta v daňové evidenci
« Odpověď #22 kdy: Listopad 25, 2013 »

Dobrý den, paní Zdeno!
Velice Vám děkuji za vsřtícnost a rychlost, s jakou se vyjádříte k danému tématu. A taky za to, že jsme se shodly. Věřím, že naše diskuse též někomu pomůže! Hezký den
Zem
IP zaznamenána

Matulka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 55
Prodej auta v daňové evidenci
« Odpověď #23 kdy: Leden 07, 2014 »

Dobrý večer, prosím o radu. Jsem FO, plátce DPH. Auto koupeno v roce 2002 na ICO, zařazeno v  OM, každý rok platba silniční daně. Od 1.1.2014 bych chtela auto vyřadit z OM do osobního užívání. Prosím jak spávně postupovat ? Díky
IP zaznamenána
Stran: 1 [2]