Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Prodej auta v daňové evidenci  (Přečteno 14099 krát)

mariesv

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 16
Prodej auta v daňové evidenci
« kdy: Leden 11, 2012 »

Dobrý den,
chci se zeptat, jak správně postupovat. OSVČ vede daňovou evidenci. V prosinci 2011 byla vystavena faktura (i kupní smlouva) na prodej automobilu zařazeného v obchodním majetku OSVČ - (auto je převedeno na nového majitele již v 12/2011). Tato faktura byla zaplacena až v lednu 2012. Příjmy tedy bude mít OSVČ až v roce 2012, ale jak je to s uplatněním výdajů - zůstatkové ceny auta? Ta se dá do výdajů v roce 2011?
Předem děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Prodej auta v daňové evidenci
« Odpověď #1 kdy: Leden 11, 2012 »

Zůstatkovou cenu bych uplatnila ve výdajích v roce 2012, kdy jste obdrželi peníze.
IP zaznamenána

pejitv

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Prodej auta v daňové evidenci
« Odpověď #2 kdy: Leden 12, 2012 »

Zdravím, k danénu tématu. OSVČ, plátce DPH, v r.2004 koupeno auto od neplátce za KC 100000,-/r.v.1996- více majitelů/, zařazeno do OM, odepsáno a nyní prosinec 2011 vyřazeno z OM a prodáno. Během té doby uplatňovány výdaje za pojistné, náhradní díly, PHM, s uplatněním odpočtu DPH. Prodejní cena za 25000,- a neuvádět DPH? Dám do DPFO zvlášť.řádek , ale ne do DPH za 4.čtvrtletí/2011?  
Současně zakoupeno auto r.v.2002 za 290000,- s DPH, prosím, poraďte mi odpisy - výdaje potřebuje co nejvyšší a co paušál za PHM? Ještě uvedu, že je OSVČ sám a má 2 automobily - osobní a dodávku - řemeslník. Osobní auto je v OM 2 roky a odepisuje se, ale paušál neužívá.
Díky za radu J.
IP zaznamenána

host19

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
Prodej auta v daňové evidenci
« Odpověď #3 kdy: Leden 15, 2012 »

Dobrý večer,
chtěl bych se zeptat, jsem OSVČ, vedu DE a nejsem plátce DPH. V říijnu roku 2011 jsem prodal osobní automobil, který jsem měl zařazen v majetku a odepisoval ho. Auto bylo staré již 13 let. Prodal jsem ho za hotovost ve výši 10 000 Kč. Prosím poraďte, jak teď postupovat. Mám ho v září převést do osobního užívání (a hlavně jak to provést) a v říjnu ho prodat nebo to udělat jen že bylo v říjnu prodané - příjem do pokladny. Vůbec totiž nevím, jaké všechny účetní náležitosti musím udělat.
Ještě se chci zeptat, když bych ho vyřadil již v září, tak za ten říjen nebudu platit silniční daň?
Jak to celé zapsat do daňového přiznání?
Předem moc děkuji za odpověď, protože si s tímto vážně vůbec nevím rady.
IP zaznamenána

host19

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
Prodej auta v daňové evidenci
« Odpověď #4 kdy: Leden 15, 2012 »

Ještě jsem zapomněl, že jsem si uplatňoval výdaje na auto paušálem 4000 Kč/měs.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Prodej auta v daňové evidenci
« Odpověď #5 kdy: Leden 15, 2012 »

Napřed si spočítejte, jak příjem z prodeje ovlivní vyměřovací základy pro výpočet pojistného na ZP a SP. Pokud neovlivní, máte například nízký zisk nebo vykazujete ztrátu, ale stejně musíte odvést pojistné z minimálního vyměřovacího základu, tak není třeba auto vyřazovat z obchodního majetku. Příjem zaevidujte do pokladny, bude součástí příjmů z podnikání. Jestliže jste prodal během měsíce, tak za tento měsíc zkraťte paušální výdaj na dopravu (např. při prodeji v polovině měsíce si můžete uplatnit jen polovinu paušálu, tedy 2.000,- Kč).To je snad všechno:-)

Pokud by Vám příjem zbytečně zvýšil pojistné na ZP a SP, tak je vhodné auto vyřadit před prodejem z obchodního majetku. Vyřazení spočívá v tom, že zapíšete na kartu majetku datum vyřazení, důvod: do osobního užívání a od té doby si přestanete uplatňovat výdaje, které by byly nějak spojeny s autem. Pokud vyřadíte v září, tak za říjen už nebudete platit silniční daň. Příjem z prodeje auta uvedete v příloze 2 přiznání do tabulky Výpočet dílčího základu daně z ostatních příjmů (§ 10 zákona). Pokud jste vynložil v souvislosti s prodejem auta nějaké výdaje (za sepsání kupní smlouvy, provize autobazaru), tak je můžete zapsat do sloupce 3, ale jen do výše příjmů. Jako druh příjmu uveďte prodej vyřazeného obchodního majetku.
IP zaznamenána

host19

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
Prodej auta v daňové evidenci
« Odpověď #6 kdy: Leden 15, 2012 »

Moc děkuji za detailní odpověď!
Když bych volil vámi druhou popisovanou variantu, tak v DE nic neúčtuji a nezapisuji?
IP zaznamenána

host19

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
Prodej auta v daňové evidenci
« Odpověď #7 kdy: Leden 15, 2012 »

Takže by bylo možné, že bych auto vyřadil k 30. 9. i když jsem ho potom prodal 9. 10.? Tím pádem ale musím v kupní smlouvě figurovat jako fyz. osoba a neuvádět IČ? Je to moc otázek, že? Omlouvám se!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Prodej auta v daňové evidenci
« Odpověď #8 kdy: Leden 15, 2012 »

Citace: host19
Moc děkuji za detailní odpověď!
Když bych volil vámi druhou popisovanou variantu, tak v DE nic neúčtuji a nezapisuji?
Do daňové evidence nic, jenom údaj o vyřazení na kartu hmotného majetku.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Prodej auta v daňové evidenci
« Odpověď #9 kdy: Leden 15, 2012 »

Citace: host19
Takže by bylo možné, že bych auto vyřadil k 30. 9. i když jsem ho potom prodal 9. 10.? Tím pádem ale musím v kupní smlouvě figurovat jako fyz. osoba a neuvádět IČ? Je to moc otázek, že? Omlouvám se!
Ano, můžete vyřadit k 30.9. a prodat 9.10. jako soukromý majetek, v kupní smlouvě neuvádějte IČ.
IP zaznamenána

host19

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
Prodej auta v daňové evidenci
« Odpověď #10 kdy: Leden 17, 2012 »

Dobrý večer, moc děkuji za odpovědi.
Ještě bych se chtěl zeptat, zda když jsem prodal auto a odhlašuji se od silniční daně, zda musím na FÚ předkládat kupní smouvu nebo jestli se musí předkládat při daňovém přiznání? Auto bych vyřadil z DE do osobního vlastnictví a pak následně prodal jako soukromá osoba.
Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Prodej auta v daňové evidenci
« Odpověď #11 kdy: Leden 17, 2012 »

Kupní smlouva se nemusí předkládat při odhlášení ze silniční daně, ani se nemusí přikládat k daňovému přiznání.
IP zaznamenána

host19

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
Prodej auta v daňové evidenci
« Odpověď #12 kdy: Leden 17, 2012 »

Opět moc děkuji za odpověď a opět mám ještě jednu otázku: Když vyřadím auto z obchodního majetku do osobního užívání, musí se to přepsat v technickém průkazu, když moje adresa podnikání je jiná než adresa bydliště? Předem se omlouvám za své časté otázky!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Prodej auta v daňové evidenci
« Odpověď #13 kdy: Leden 17, 2012 »

Přepis v TP není nutný.
IP zaznamenána

JanaXX

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Prodej auta v daňové evidenci
« Odpověď #14 kdy: Leden 26, 2012 »

Dobrý den, chci se zeptat podnikatel FO plátce DPH má auto zařazené v majetku, odepisované bude do června 2012 (2 roky), lze auto vyřadit v červenci 2012 a darovat auto manželce a použít ho při vypořádání SJM při rozvodu? Při darování manželce se neplatí daň z příjmu i když je staré jen 2 roky? Odpis za rok 2012 za měsíce 1-6 mohu normálně uplatnit na konci roku v přiznání? děkuji za odpověď
IP zaznamenána
Stran: [1] 2