Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: švarc systém  (Přečteno 8544 krát)

kemo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
švarc systém
« kdy: Leden 10, 2012 »

Dobrý den.
Jsem OSVČ,živ.list ?ZEMNÍ PRÁCE-ÚPRAVA TERÉNU?.Mám svůj nakladač,který si přivezu na dohodnutou stavbu svým nákladním autem a provedu práci za mnou koupenou naftu, kterou po mě požaduje pracovník stavební firmy na jejich stavbě.Práce provádím většinou (asi 5x za rok udělám nějakou práci pro někoho jiného)pro jednu stavební firmu skoro po celí rok(duben-prosinec).Pracuji tak od r.1990
Otázka .Je to švarc systém?
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
švarc systém
« Odpověď #1 kdy: Leden 10, 2012 »

Ne, byla bych v klidu :-)
IP zaznamenána

martinkoox

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
švarc systém
« Odpověď #2 kdy: Leden 24, 2012 »

Dobry den.
Pracuji na zivnostensky list pro jednu firmu.Defacto se jedna o svarcsystem.Muj zamestnavatel ma 2 ruzne firmy na jedno ICO a DIC.Pokud by mi fakturoval fakturu pokazde na jinou firmu,jednalo by se o svarc system?
Popr.mam zivnost na vyrobu brasnarskeho zbozi a pokud bych jeste bokem prodaval napr mnou usite brasny a vydaval na ne doklad a tim padem bych mel jiz dva prijmy,byl bych posuzovan
jako svarc system?Jde o to,ze u meho zamestnavatele si napr vydelam na zivnost 250 000 tis a na brasny vystavim doklad napr na 10 000 tis.
Velice vam dekuji za odpoved.
IP zaznamenána

marry89

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
švarc systém
« Odpověď #3 kdy: Leden 24, 2012 »

V zákoně č. 262/2006 Sb. (zákoník práce) jsem v § 2 našla, že \"závislou prací\" je činnost, která splňuje (všechny) následující znaky:

- je vykonávána ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance
- je vykonávána jménem zaměstnavatele
- je vykonávána podle pokynů zaměstnavatele
- zaměstnanec ji pro zaměstnavatele vykonává osobně
- musí být vykonávána za mzdu, plat nebo odměnu za práci
- musí být vykonávána na náklady a odpovědnost zaměstnavatele
- musí být vykonávána v pracovní době
- musí být vykonávána na pracovišti zaměstnavatele, popřípadě na jiném dohodnutém místě

Současně jiný zákon č. 435/2004 Sb. (o zaměstnanosti) stanoví jako \"nelegální práci\" výkon závislé práce (podle § 2 zákoníku práce) fyzickou osobou mimo pracovněprávní vztah a stanovuje za takový přestupek přistiženému pracovníkovi pokutu až do max. výše 100 000 Kč.

Stejně jako uživatelé výše nyní také řeším otázku, zda se nejedná o švarcsystém (tedy asi přesněji rečeno o nelegální práci), pokud pracuji na ŽL a svou činnost vykonávám jako subdodávky pouze jedné firmě, pričemž jiné zákazníky nemám (ne že bych nemohla, ale spíše nestíhám a nechci mít). Dle výše uvedeného znění zákona se mi ovšem zdá být naprosto irelevantní, zda je činnost vykonávána pro jednu nebo pro více různých firem.

Existuje ještě nějaký jiný výklad těchto ustanovení či zákon nebo předpis, který by živnostníkům ukládal povinnost vykonávat činnost pro více různých zaměstnavatelů? S podobným tvrzením jsem se již setkala víckrát z různých stran. Někdo tvrdí, že postačí mít třeba alespoň jednu fakturu od jiné firmy. Jinde jsem ale dokonce slyšela, že nesmí být více jak 50% faktur od stejné firmy, přičemž mi nebylo jasné, zda by se procento počítalo co do počtu nebo co do finančního objemu přímů.

Velice děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

balu33

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
švarc systém
« Odpověď #4 kdy: Leden 28, 2012 »

Švarcsystém tak to znamená že když budu u firmy pro kterou pracuji uveden jako spolumajitel ale nebudu mít žádné práva ani povinnosti tak se nejedná o Švarcsystém protože nemám žádného nadřízeného je to tak nebo ne
IP zaznamenána

lagunka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
švarc systém
« Odpověď #5 kdy: Únor 21, 2012 »

Jsem OSVČ - grafik, jezdím do jedné firmy -téměř denně a pro tuto firmu zpracovávám zakázky na místě firmy. Jedenkrát za měsíc posílám fakturu podle odpracovaných hodin. Kromě toho během měsíce pracuji i na jiných zakázkách , které zpracovávám doma a také fakturuji. Jedná se u mě o Švarcsystém (nemám pouze jednoho odběratele)? Děkuji za odpověď. Marek
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
švarc systém
« Odpověď #6 kdy: Únor 21, 2012 »

V tomto případě se o švarcsystém nejedná. Máte i jiné odběratele. Nesplnujete :-) všechny podmínky, které uvedla mary89.
IP zaznamenána

honzik

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 16
švarc systém
« Odpověď #7 kdy: Únor 22, 2012 »

dobrý den,
měla bych dotaz ohledně švarcsystému, můj manžel dělá roky na živnost jako zedník, není plátce DPH, je OSVČ.  V podstatě nad sebou má někoho,kdo mu zhání zakázky, aby měl práci a tím fakturuje pouze jemu. To je typický švarcsystém. Kdyby občas nafakturoval i někomu jinému i s malýma částkama, je to také švarcystém? Přiklad.
Firmě xxx od nich má nejvíce práce v součnu za rok 350 000kč
paní yyy udělá úpravy bytu (omítky, fajnové vše co souvisí s činností zednictví) vyfakturuje jí 10 000
paní bbbb udělá jiné práce,které vyfakturu za 5000
paní OOO udělá také nějaké práce vyfakturuje ji 5000

je to ještě posuzováno jako švarc.? Je mi jasné, že když by celý rok fakturoval někomu jinému, tak to není švarc., mohl by mi někdo poradit jak se tomu vyhnout, protože jako zedník je hodně těžké si shnánět práci sám. přemýšleli jsem, že by se nechal zaměstnat na HPP, ale firmy dávají tak strašně málo peněž, že by neuživil rodinu.
děkuji za každý názor.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
švarc systém
« Odpověď #8 kdy: Únor 22, 2012 »

Dobrý den.
Na Váš problém jste si sama našla řešení, které není švarcsystém.
Projděte si body, které uvedla mary89.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
švarc systém
« Odpověď #9 kdy: Únor 22, 2012 »

Podle mého názoru by měl manžel uzavřít smlouvu o dílo, ze které bude zřejmé, že se nejedná o pracovněprávní vztah. Pročtěte si článek zde:

http://www.sps.cz/RDS/_deail_new.asp?id=4311&type=dai
IP zaznamenána

Štěpán Selinger

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
švarc systém
« Odpověď #10 kdy: Březen 23, 2012 »

Dobrý den,
uvedu Vám profil: jsem zaměstnán a mám navíc živnost,pokud nestačím na zmíněnou živnost spolupracuji s několika kolegy-převážně protěžuji jednoho-,ale on pracuje pro mnoho jiných firem.Fakturuje to mě a já firmám.
Je to švarcsystem.
Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
švarc systém
« Odpověď #11 kdy: Březen 23, 2012 »

Pokud vystupuje svým jménem (není vám podřízený), na vlastní odpovědnost, používá své prostředky (auto, nářadí, materiál), poskytuje své služby více subjektům, tak se podle mého názoru nejedná o švarcsystém.
IP zaznamenána
Stran: [1]