Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Auto - Kč/km + PHM - OM?  (Přečteno 1872 krát)

Helinča

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Auto - Kč/km + PHM - OM?
« kdy: Leden 10, 2012 »

Zdravím, prosím o radu- starší auto pořízené 11/2010 - bez kupní smluvy, nikde nemám cenu, za kterou je získáno,  takže žádné odpisy?  SD platím. Nejsem plátcem DPH, vedu DE. Když nechci uplatnit paušál, musím dát auto do OM, aby šlo dát do výdajů Kč za km (3,70 ?), PHM , SD, pneu, ND?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Auto - Kč/km + PHM - OM?
« Odpověď #1 kdy: Leden 10, 2012 »

Vlastní auto nevložené do OM: uplatňujete náhrady (3,70 Kč/km + náhradu za spotřebované PHM) nebo paušální výdaj na dopravu. Silniční daň do výdajů.

Auto vložené do OM: záleží na tom, kdy vložíte. Pokud v období do 1 roku od pořízení a nedoložíte pořizovací cenu, tak jen zařadit do drobného majetku (ocenění do 40 tis, Kč, přesnost ocenění není důležitá, stejně neuplatníte při zařazení do OM výdaj). Pokud uplyne víc než 1 rok od pořízení, tak zkuste stanovit reprodukční pořizovací cenu. Jestliže bude vyšší než 40 tis. Kč, tak můžete zařadit do hmotného majetku a odpisovat. Uplatníte výdaje za opravy, pojistné, pneu, dálniční známku atd (při využívání auta i pro soukromé účely nutno krátit). Výdaje za PHM a parkovné buď prokazujete, nebo uplatníte paušální výdaj na dopravu.
IP zaznamenána

Helinča

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Auto - Kč/km + PHM - OM?
« Odpověď #2 kdy: Leden 11, 2012 »

Jestli to chápu dobře - i když dám do drobného majetku, mohu dát výdaje za opravy, pojistné, pneu, dálniční známku atd. Výdaje za PHM a parkovné buď prokážu, nebo uplatním paušální výdaj na dopravu - 5000,--Kč ?  Nebo jen při zařazení do hmotného majetku?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Auto - Kč/km + PHM - OM?
« Odpověď #3 kdy: Leden 11, 2012 »

Chápete dobře. Stačí zařadit do obchodního majetku, nikde není stanoveno, že by to musel být hmotný majetek ve smyslu § 26 ZDP.
IP zaznamenána

Helinča

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Auto - Kč/km + PHM - OM?
« Odpověď #4 kdy: Leden 12, 2012 »

Děkuji, zdravím, přeji pevné nervy - nám všem.........      H
IP zaznamenána
Stran: [1]