Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: co dál?  (Přečteno 1788 krát)

todo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
co dál?
« kdy: Leden 10, 2012 »

Dobrý den, včera jsem si na ŽÚ založil živnost volnou, mám již tedy vystaveno živnostenské oprávnění, jelikož paní naklapala dvoustránkový formulář do systému, chci se zeptat musím ještě někam něco hlásit? Jelikož to chci mít jako vedlejší činnost, tak akorát na konci roku sepíšu vše do daňového přiznání že ano? Jde mi jen o to jestli se to dostane formulářem všude kam má a nebo musím ještě nahlásit popřípadě doložit někam například potvrzení zaměstnavatele o výši příjmu zaměstnance? děkuji za info
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
co dál?
« Odpověď #1 kdy: Leden 11, 2012 »

Jestli paní na ŽÚ vyplnila i části C a D jednotného registračního formuláře (oznámení OSSZ a zdravotní pojišťovně), tak už nemusíte nikam nic hlásit. Po skončení roku sepíšete daňové přiznání a přehledy o příjmech a výdajích OSVČ pro ZP a OSSZ. K přehledu pro OSSZ můžete přiložit potvrzení o délce trvání zaměstnání (je součástí pokynů pro vyplnění přehledu), výše příjmů už není důležitá, podmínkou pro vedlejší činnost je, že máte zaměstnání, které zakládá povinnou účast na nemocenském pojištění (pracovní poměr, dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce, které podléhají odvodům na nemocenské pojištění).
IP zaznamenána

todo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
co dál?
« Odpověď #2 kdy: Leden 13, 2012 »

Díky za info, tak to jsem se na paní z živnosťáku málo připravil, jelikož mi řekla do telefonu, žádný dokument nevyplňujte musíme vše naklapat do PC, tak jsem se na něj ani nedíval, dal jsem jí občanku na místě, ona vyplnila možnosti mě neřekla a jelikož nevyplnila části C a D tak musím tedy vyplnit druhý formulář pro ossz a ještě nahlásit pojišťovně, když si říkám že jsem to mohl mít vše při jedné návštěvě a teď musím zas skrz papír do Brna:( no jo no škoda ale mohla paní na živnostenském úřadě poradit, co už pro příště je lepší vše načíst dopředu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
co dál?
« Odpověď #3 kdy: Leden 14, 2012 »

Problematika zdravotního a sociálního pojištění je docela složitá a pochybuji, že by paní na ŽÚ dokázala poradit postup, který je pro pojištěnce nejlepší. V případě vedlejší činnosti je vhodné, aby podnikání bylo nahlášené na OSSZ co nejdříve, čím víc měsíců podnikání, tím větší naděje, že se vejdete pod hranici povinné účasti na důchodovém pojištění a nebudete muset platit pojistné. U OSVČ hlavní je zase lepší nahlásit zahájení činnosti až v okamžiku, kdy opravdu začne podnikat a bude mít příjmy, protože musí platit pojistné z minimálního vyměřovacího základu (i kdyby nevydělala ani korunu). Nebo nevyplnila části C a D proto, že by měla práci navíc s oznamováním na pojišťovny.

Já bych tedy skrz papír do Brna nejela:-) Stáhla bych si zde: http://www.cssz.cz/cz/tiskopisy/osvc.htm
formulář Oznámení o zahájení (opětovném zahájení) samostatné výdělečné činnosti
a  formulář oznámení ze stránek své zdravotní pojišťovny a poslala bych je poštou. Pokud poštovné nebude dražší, než jízdné.
IP zaznamenána

todo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
co dál?
« Odpověď #4 kdy: Leden 16, 2012 »

jj přesně jak říkáte, proto že by měla práci navíc tak to neudělala:) kdybych ale já si dříve přečetl že to jde vše vypsat na jednom místě tak bych jí k tomu donutil. Chtějí to na cssz do osmi dnů tak raděj tam dnes zajedu jelikož kdybych tam něco vypsal špatně a zaslal poštou tak bych byl už mimo termín. Na tu zdravotní to zkusím zaslat sken mejlem pokud jim to takhle bude stačit, ještě tam dnes zavolám. děkuji za info
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
co dál?
« Odpověď #5 kdy: Leden 16, 2012 »

Ale kdepak, je to obráceně:-) Zdravotní pojišťovna chce oznámení do 8 dnů od zahájení činnosti. Na OSSZ stačí podat do 8. dne následujícího měsíce (příklad: zahájíte činnost 16. ledna, na oznámení pro OSSZ máte čas až do 8. února).
IP zaznamenána

todo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
co dál?
« Odpověď #6 kdy: Leden 16, 2012 »

Tak jsem to obvolal a na pojišťovnu jsem zaslal sken vyplněného formuláře přímo na mail paní která to zařizuje a co se týče cssz tak už mám vyplněno, paní mě řekla co nebudu vědět že za mě doplní a tedy dnes zasílám poštou. Jinak je to jak říkáte:)
IP zaznamenána
Stran: [1]