Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Výplata penzijního připojištění - předčasně ukončená smlouva  (Přečteno 1285 krát)

miruska.j

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 170

Dobrý den, kamarádka se na mě obrátila s dotazem ohledně dodanění příjmů z penzijního připojištění a já nejsem schopná ji poradit. Nerozumím tomu :-((  Skončila v roce 2011 v zaměstnání, kde ji zaměstnavatel přispíval na penzijní připojištění. Smlouvu o penzijním připojištění ukončila. Napíšu konkrétní čísla, jak byla vypočtena výplata. Na výpisu jsou podle mě důležité tyto údaje:

Přijato celkem:   248244,80 (z toho účastník - 136299, z toho zaměstnavatel - 111945,80)
Z příjmů celkem je zhodnocení: 21033,-
Bez nároku na výplatu: 20347,80
Výplata (brutto): 227 897,-
Daň a haléřové vyrovnání: 18 374,-
Částka k výplatě: 209 523,- Kč

Musí ještě něco dodaňovat? Nebo je vše vyrovnáno díky vypočtené dani a do přiznání nemusí žádný příjem přiznávat. Jen asi pokud by si uplaňovala nezdanitelnou částku v předchozích letech, tak by musela uplatněnou částku dodanit § 10.

Ve formuláři je totiž ještě napsáno, že podle novely zákona o daních z příjmů, jsou vklady zaměstnavatele a veškeré zhodnocení zdaněny při výplatě jednorázového vyrovnání a odbytného zdaněny sazbou 15%.
Když si sečtu vklad zaměstnavatele 111945,80 a zhodnocení 21033 - tj. celkem 122 497 a 15% z toho opravdu vychází 18374 Kč, které si strhli a nevyplatili.

Myslíte, že je to takto v pořádku a už není nutné žádný příjem dodaňovat.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Myslím, že je to tak, jak píšete. Příspěvky zaměstnavatele zdanil PF, kamarádka by dodaňovala v §10 jen částky, o které si od roku 2006 při ročním zúčtování u zaměstnavatele případně ve vlastním daňovém přiznání snížila základ daně.
IP zaznamenána

miruska.j

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 170

Děkuji mockrát za odpověď. Nebyla jsem si vůbec jistá.

Přeji hezký den a klidné období, které nastane (myslím tím, období plné přiznání) ;-)
IP zaznamenána
Stran: [1]