Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: OSVČ + DPČ - základ pro pojištění  (Přečteno 1953 krát)

tomash

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
OSVČ + DPČ - základ pro pojištění
« kdy: Leden 03, 2012 »

Dobrý den, pročítal jsem diskuzi a není mi jasná jedna věc.

Když podníkám jako OSVČ na ŽL a vedle toho jsem měl 6 měsíců DPČ cca 7tisíc měsíčně a 4 měsíce DPP cca 5tisíc měsíčně (u obou za mě platili ZP, SP a srážkovou daň), tak jak to potom vykážu do přehledů a přiznání.

Pochopil jsem to tak, že do daňového přiznání dám příjmy z podnikání + ze závislé činnosti (na jednom vláknu psali ještě něco o připočtení sražené daně).

Do zdravotního a sociálního přehledu napíšu jen příjmy z OSVČ a nebudu tam reflektovat příjmy z DPP a DPČ, protože ti již odvody platili. - je to takto správně?

Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ + DPČ - základ pro pojištění
« Odpověď #1 kdy: Leden 04, 2012 »

Do daňového přiznání dáte příjmy z podnikání a příjmy z dohod, u kterých byla uplatněna zálohová daň (ta byla uplatněna u zaměstnavatele, u kterého jste podepsal prohlášení k dani bez ohledu na výši měsíční odměny a u zaměstnavatele, u kterého jste neměl podepsané prohlášení a měsíční odměna přesáhla 5.000,- Kč). Požádejte zaměstnavatele, aby vám vystavil Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti a z funkčních požitků, sražených zálohách na daň a daňovém zvýhodnění za rok 2011 a údaje z potvrzení opište do daňového přiznání. Pokud budete mít z podnikání nízký daňový základ (vypočtená daň bude nižší, než slevy, které můžete uplatnit), tak vám FÚ vrátí zálohy, které odvedl zaměstnavatel.


Do přehledů napište jen příjmy z podnikání. Vyměřovací základy ze zaměstnání se tam sice také uvádějí, ale mají smysl jen v případě, že máte vyměřovací základy kolem 1 mil. 800 tis. Kč. Pokud máte nízké příjmy z podnikání a musíte odvádět pojistné z minimálního vyměřovacího základu, tak byste mohl být v měsících, ve kterých jste měl celý měsíc uzavřenou DPČ, považován za OSVČ vedlejší, za tyto měsíce byste mohl odvádět nižší pojistné.
IP zaznamenána

tomash

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
OSVČ + DPČ - základ pro pojištění
« Odpověď #2 kdy: Leden 07, 2012 »

Jen ještě malé doplnění, co když jsem byl v těch měsících s dpč (1-8) ještě student (OSVČ vedlejší) a mé celkové příjmy z podnikání jsou do 59tisíc. Jde mi to, že kdyby se příjmy z DPČ nezapočítávaly, nemusel bych platit za dvě třetiny roku žádné pojistné SP a platil bych jen minimální za poslední třetinu, kdy jsem byl už OSVČ hlavní.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ + DPČ - základ pro pojištění
« Odpověď #3 kdy: Leden 07, 2012 »

Pokud jste byl studentem a daňový základ bude nižší než 59.374,- Kč, tak nebudete muset za toto období platit pojistné. Za období, ve kterém jste byl OSVČ hlavní, odvedete pojistné z minimálního vyměřovacího základu.
IP zaznamenána
Stran: [1]