Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Dohoda o provedení práce  (Přečteno 3571 krát)

juliet

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Dohoda o provedení práce
« kdy: Listopad 18, 2011 »

Dobrý den, mám dotaz ohledně DOPP. Od dubna jsem zaměstnávala pracovníka na základě DOPP. Byl od roku 2010 evidován na ÚP. Původně měl pracovat na tuto dohodu od dubna do prosince tohoto roku.
V říjnu se však rozhodl pro odchod do předčasného důchodu. V práci pro mě bude pokračovat. Mohu ukončit původní dohodu a od října uzavřít novou DOPP? Samozřejmě tak, aby praacovník za říjen, listopad a prosinec nepřekročil 150 h, chci mu zvýšit měsíční odměnu na 5000,- Kč (původně měl 3500,-).
Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Dohoda o provedení práce
« Odpověď #1 kdy: Listopad 18, 2011 »

Dobrý den. Novou DPP samozřejmě uzavřít můžete. Limit 150 hodin za rok, je ZA ROK pro JEDNOHO zaměstnavatele. Nemůžete tedy od října s novou DPP počítat NOVÝCH 150 hodin, pokud jsem správně pochopila otázku. Vydržte od příštího roku má být limit zvýšen na 300 hodin.
IP zaznamenána

jasy

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Dohoda o provedení práce
« Odpověď #2 kdy: Leden 02, 2012 »

dobrý den,
chci uzavřít dohodu o provedení práce s důchodcem.
kdy a kde jsem povinna oznámit uzavření dohody, je to od doby, kdy zaplatím za provedení práce,
nebo jsem povinna ohlásit ,,zaměstnance,, ihned.
Částka by byla do 2000,- za měsíc, odváděla bych každý měsíc zálohy na daň,
nebo se dělá přiznání až za kalendářní rok?
děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dohoda o provedení práce
« Odpověď #3 kdy: Leden 02, 2012 »

Uzavření dohody nikde neoznamujete. Pokud nejste registrován/a/ na FÚ jako plátce daně ze závislé činnosti, tak se zaregistrujte do doby, kdy vyplatíte odměnu (přesné termíny pro registraci z hlavy nevím). Z odměny ve výši 2.000,- se odvádí zálohy na daň v případě, že důchodce podepíše prohlášení k dani. Pokud nepodepíše (možná už má podepsané u jiného zaměstnavatele), tak odvádíte srážkovou daň. Odvod srážkové daně nejpozději do konce měsíce následujícího po výplatě odměny. Odvod zálohové daně do 20. dne v měsíci, ve kterém vznikla povinnost srazit zálohu.
IP zaznamenána

jasy

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Dohoda o provedení práce
« Odpověď #4 kdy: Leden 05, 2012 »

děkuji za odpověd\', jen pro jistotu, že jsem to dobře pochopila...
kdybych podepsala dohodu o provedení práce v lednu 2012, paní by podepsala prohlášení k dani.
zaregistrovaná na fu jsem, pokud bych tedy odměnu nevyplácela každý měsíc,ale až v prosinci 2012,
zálohu na daň bych tedy platila až v prosinci? do té doby bych s finančním úřadem o zaměstnaném důchodci nijak nekorespondovala?nebo se jim posílá to prohlášení k dani? děkuji za odpověď Jana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dohoda o provedení práce
« Odpověď #5 kdy: Leden 05, 2012 »

Pokud zúčtujete v prosincové mzdě, tak budete posílat zálohu v lednu (za předpokladu, že vypočítanou daň nepokryje měsíční sleva na poplatníka). Do té doby nemusíte korespondovat s FÚ ani s důchodcem. Prohlášení k dani se nikam neposílá, pouze si je založte pro případ kontroly.

Nedoporučuji zúčtovat najednou, jakmile zúčtovaná odměna přesáhne 10.000,- Kč, tak musíte sebe i zaměstnance přihlásit na zdravotní pojišťovnu i na OSSZ a odvést pojistné na zdravotní a sociální pojištění. Vám se to prodraží, budete mít práci navíc s přihlašováním a zasíláním přehledu na pojišťovny a důchodci zbude z odměny méně (strhnete mu jeho část ZP a SP). Bude myslím vhodnější, když budete vyplácet v takových termínech, aby zúčtovaná odměna nepřesáhla 10 tis. Kč, například čtvrtletně. V případě nízké čtvrtletní odměny ani nebudete muset posílat zálohy na daň, stačí vyplatit důchodci odměnu. Po skončení roku pošlete na FÚ vyúčtování zálohové daně.
IP zaznamenána

jasy

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Dohoda o provedení práce
« Odpověď #6 kdy: Leden 06, 2012 »

Děkuji,
Pochopila jsem dobře, že když jsou zálohy na daň 0 ( pokryje je měsíční sleva na poplatníka) posílám
vyúčtování pouze po skončení roku? Myslela jsem, že pokud bych vyplácela měsíčně částu 2000,- z které by zálohová daň byla 0, musela bych stejně posílat na fu vyúčtování kažký měsíc. Přišlo mi to moc papírování....
Děkuji za odpověď ,
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dohoda o provedení práce
« Odpověď #7 kdy: Leden 06, 2012 »

Žádné měsíční hlášení se neposílá, stačí poslat jednou za rok vyúčtování.
IP zaznamenána
Stran: [1]