Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Vyplnění přiznání k DPH  (Přečteno 4961 krát)

Forum

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 57
Vyplnění přiznání k DPH
« kdy: Leden 03, 2012 »

Dobrý den,

poprvé vyplňuji Přiznání sám a jsem zmatený z řádků 3-13 - Daň na výstupu. U řádku 1 a 2 je mi to jasné, co jsem přijal, musím státu vrátit. Proč ale musím do řádků 3-13 vepisovat DPH, která je pro mě výdajem a tyto částky pak negativně ovlivňují řádek 62. DPH, které jsem zplatil nebo vypočetl v případě pořízení z EU nebo dovozu přece uvádím na řádcích 40-45. Jak je to tedy správně? Uvést základy daně na řádcích i 3-13 a Daň na výstupu nevyplňovat? Tak mi to přijde i logické, když zaplacené částky DPH uvádím jinde.
Budu rád za osvětlení, trochu se v tom plácám.

Hezký den
IP zaznamenána

Forum

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 57
Vyplnění přiznání k DPH
« Odpověď #1 kdy: Leden 04, 2012 »

Připomínám se sevým dotazem, je-li to ve Vašich silách - máte toho opravdu hodně k zodpovězení :)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Vyplnění přiznání k DPH
« Odpověď #2 kdy: Leden 04, 2012 »

Na řádcích 1 a 2 přiznáváte daň ze svých plnění (DPH na výstupu).

Na řádcích 3 a 4 přiznáváte daň při pořízení zboží z JČS. Nevím, jestli to budu umět vysvětlit. Prodávající ve své zemi osvobodil dodané zboží od daně s tím, že daň přiznáte Vy v ČR. Daň by měla být vybrána v místě spotřeby (zboží nebo služeb), tedy v tuzemsku a někdo ji tu musí přiznat a zaplatit. Český berňák nevybírá daň od prodávajícího, ale od kupujícího plátce. Proto přiznáváte daň na výstupu. Zároveň si ale uplatníte odpočet daně na vstupu na řádcích 43 a 44 (za předpokladu, že jste zboží použil k uskutečnění své ekonomické činnosti), takže výsledek této transakce je neutrální.  

Nebo si to zkuste představit jinak. Kdyby prodávající odváděl DPH v tuzemsku, tak by při prodeji (například Vám) vyplnil ve svém přiznání řádky 1 nebo 2 (přiznal daň na výstupu). Vy jste jeho povinnost vzal na sebe, daň nepřiznáte na jeho řádcích 1 nebo 2, ale na řádcích 3 nebo 4. Pokud by Vám prodal s českou daní, tak byste si uplatnil nárok na odpočet na řádcích 40 nebo 41, takhle si uplatníte odpočet na řádcích 43 nebo 44.
IP zaznamenána

Forum

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 57
Vyplnění přiznání k DPH
« Odpověď #3 kdy: Leden 04, 2012 »

Hmmm, pak mám tedy ještě doplňující dotaz - uvedu-li tyto daně v řádcích 3 a 4, ovlivní to řádek 62. Pokud ale zároveň toto samé použiji na 43 a 44, proč není taktéž zohledněn řádek 62? Omlouvám se za pro Vás možná dovný dotaz, ale k úplnému pochopení mi chybí vystvětlení tohoto stavu. Děkuji!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Vyplnění přiznání k DPH
« Odpověď #4 kdy: Leden 04, 2012 »

Přiznaná daň se z řádků 3 a 4 dostane do řádku 62 = daň na výstupu, kterou přiznáváte.
Odpočet daně se z řádků 43 a 44 dostane do řádku 63 = daň na vstupu, kterou odečtete.
IP zaznamenána

Forum

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 57
Vyplnění přiznání k DPH
« Odpověď #5 kdy: Leden 04, 2012 »

Aha, děkuji, teď jsem se zorientoval.

Opravdu moc díky a hezký den!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Vyplnění přiznání k DPH
« Odpověď #6 kdy: Leden 04, 2012 »

Na to, že vyplňujete přiznání poprvé, jste se zorientoval rychle. Od příštího kvartálu už budete v této sekci radit ostatním:-)
IP zaznamenána

Forum

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 57
Vyplnění přiznání k DPH
« Odpověď #7 kdy: Leden 05, 2012 »

No, tak děkuji za důvěru, ale to ani náhodou... :)
Já zas s něčím přijdu...
Každopádně Vám děkuji za Vaše cenné rady a obdivuji Vaší práci pro nás ostatní.
IP zaznamenána

GoRinNoSo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Vyplnění přiznání k DPH
« Odpověď #8 kdy: Červenec 16, 2012 »

Dobrý den, já mám k tomu dotaz... z jaké částky vypočítívám do Daňového přiznání DPH na řádek 3? Objednal jsem pro jednoho zákazníka  tisk vizitek u zahraniční tiskárny. Faktura na zboží je na:

základ 1000  DPH 19% 190Kč  celkem 1190 Kč

Někdo mi říká že na řádek 3 mám uvést jako základ daně 1190 Kč z toho vypočítat 20% daň jiný zase, že podle faktury tedy základ 1 000 Kč a z toho vypočítat 20% DPH.

Zajímavé je, že když to samé zboží objednám na své s.r.o. taky plátce DPH přijde mi faktura:

Základ 1000 Kč DPH 0 Kč Celkem 1000 Kč

Mám tedy vůbec v prvním případě přiznávat DPH když je na faktuře je DPH zmíněno a cena je o DPH vyšší?

Děkuji za případné dovysvětlení, protože podle výše uvedené diskuse bych fakturu bez DPH měl přiznat a doplatit DPH já a fakturu bez uvedení DPH platí a přiznává ve své zemi dodavatel a tak bych si ji mohl dát pouze do nákladů nikoli i do příjmů.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Vyplnění přiznání k DPH
« Odpověď #9 kdy: Červenec 16, 2012 »

Pokud jste uvedl zákazníkovo DIČ a vizitky byly přepraveny mimo území státu dodavatele, tak jste měli dostat daňový doklad bez DPH. Jestliže i přesto tiskárna fakturovala s daní, tak byste správně měli uvést v přiznání jako pořízení zboží z jiného členského státu, jako základ daně bych uvedla 1.000,- Kč. Pokud jste vizitky použili k uskutečnění svých ekonomických činností, tak si zároveň uplatníte nárok na odpočet, takže nula od nuly pojde.
IP zaznamenána

GoRinNoSo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Vyplnění přiznání k DPH
« Odpověď #10 kdy: Červenec 20, 2012 »

Citace: Zdena
nula od nuly pojde.
Děkuji za informaci. Akorát nula od nuly nepojde. Vemme si příklad:

Mám příjem: ZD: 100 000 DPH 20 000 Kč
Mám výdej: ZD: 80 000 DPH 16 000 Kč

Tedy moje danňová povinnost je 4000 Kč.

A teď toto samé kde zohlední ještě tu fakturu ze zahraničí jen bude např. na částku 50 000 Kč

Mám příjem: ZD: 100 000 DPH 20 000 Kč (řádek1)
Faktura ze zahraničí: 50 000 DPH 10 000 Kč (řádek 3)

Mám výdej: ZD: 80 000 DPH 16 000 Kč (řádek 40)
Za FA ze zahraničí: ZD 50 000 Kč DPH 10 000 Kč (řádek 43)

A teď to kouzlo.... DPH 10 000 Kč ze zahraničí, které jsem zaplatil se mi dostává jak do vstupu tak do odpočtu a proto to není to samé jako by se mi dostalo jen do odpočtu,  protože že jsem ho jen zaplatil na straně výdajů, mělo by být jen v odpočtu nikoli v příjmů. Takže \"nula od nuly pojde\" mě v konečné fázi stojí 10 000 Kč navíc... a musím tak DPH platit dvakrát... do zahraničí a ještě státu. A to není fér.

Nemohu přece za to že dodavatel přehlédl moje DIČ a vystavil mi FA včetně DPH i když je sám v zahraničí. Kdyby byla FA bez DPH je to pravda že nula od nuly pojde... ale v mém případě by mělo být správně započítat tuto výdajovou FA pouze do ř. 40.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Vyplnění přiznání k DPH
« Odpověď #11 kdy: Červenec 21, 2012 »

Nula od nuly pojde bylo myšleno jinak. Buď necháte fakturu úplně mimo přiznání k DPH (místo plnění zůstalo v Anglii), nebo ji proženete přiznáním k DPH, kde sice přiznáte daň, ale zároveň uplatníte nárok na odpočet, takže finančně to bude stejné, jako kdybyste fakturu do přiznání neuvedl.  

Na řádek č. 40 zapomeňte, v českém přiznání si nemůžete odečítat daň cizího státu. Můžete si odečíst jen daň, kterou někdo odvedl v ČR.

Ještě existuje možnost požádat o vrácení daně. Prostudujte, zda splňujete podmínky. Všechny potřebné informace najdete na stránkách MF ČR:
 http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/cds/xsl/dane_poplatky_9947.html?year=0
IP zaznamenána
Stran: [1]