Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Přechod z hlavní činnosti na vedlejší  (Přečteno 1309 krát)

vc

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Přechod z hlavní činnosti na vedlejší
« kdy: Prosinec 28, 2011 »

Několik let jsem byla OSVČ účetnictví -hlavní činnost.Nyní jsem zaměstanec a chci v malé míře pokračovat jako OSVČ vedlejší činnost.Jde mi o to,jaké zálohy budu v roce 2012 platit  na zdravotní a sociální pojištění.Letos jsem platila dost vysoké v hlavní činnosti.Jak se určí výše záloh od ledna,když budu podnikat v činnosti vedlejší?
Děkuji Vám za radu i za toto velmi prospěšné  fórum.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přechod z hlavní činnosti na vedlejší
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 29, 2011 »

Oznamte na ZP, že jste od ledna zaměstnancem a že se podnikání stává vedlejším zdrojem příjmů (z podnikání budete mít nižší příjmy než ze zaměstnání). Pak můžete úplně přestat platit zálohy a ZP. Předpokladem je, že zaměstnavatel bude odvádět ZP alespoň z minimálního vyměřovacího základu platného pro zaměstnance. Pokud uzavřete pracovní poměr (nepůjde např. o DoPP do 10 tis. Kč měs. nebo o ZMR), tak tuto podmínku splníte.

Se zálohami na SP asi nejlépe poradí na OSSZ. Jestliže budete mít zaměstnání, které zakládá povinnou účast na nemocenském pojištění zaměstnanců, tak můžete být od ledna (za předpokladu, že zaměstnání bude trvat od 1.1. do 31.1., možná Vás zaměstnavatel přihlásí až od 2.1.) nebo od února 2012 považována za OSVČ vedlejší. Zálohy se vypočítávají podle posledního podaného přehledu. Z přehledu za r. 2010 si zkuste propočítat, kolik byste platila jako OSVČ vedlejší (minimální záloha 723,- Kč). Pokud se Vám nechce chodit nebo volat na OSSZ, tak zatím plaťte minimální zálohy jako OSVČ hlavní a co nejdříve podejte daňové přiznání a přehled za rok 2011, ve kterém si vypočítáte nové zálohy ve výši platné pro OSVČ vedlejší.
IP zaznamenána
Stran: [1]