Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: OSVČ- vedlejší pracovní činnost a nástup do zaměstnání  (Přečteno 7013 krát)

Radmila

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 47

Zdravím Zdeni,

prosím mám dotaz ohledně následujícího. Do 2.4. 2011 jsem pobírala rodičovský příspěvěk a byla na rodičovské dovolené, ale od 3.1.2011 jsem už nastoupila do zaměstnání. Moje podnikatelská činnost je vedená jako vedlejší pracovní poměr. Teď se blíží vyúčtování a zůčtovnání daňového období a já by se chtěla zeptat, jak bych měla postupovat co se týká vyučtování sociálního, zdravotního a také zpracování daňového přiznání. Zaměstnavatel za mne platí zdravotní a sociální a odvádí daňě, takže daňové přiznání budu mít připraveno od něho včetně vyplnění formuláře a odeslání na FU a já sama si připravím vyúčtovnání jen z podnikateské činnosti
a podám na FU rovněž. Můj dodaz je zda mohou být vypsané dva formuláře(jeden od zaměstnavatele a druhý od mne)? Týká se to sociálního, zdravotního i daní z příjmů.

S touto situací jsem se ještě nikdy nesetkala, protože jsem začala podnikat na rodičovské dovolené a vždy jsem si vyučtování prováděla sama včetně odevzdání na FU. Teď se mi to trochu zkomplikovalo tím hlavním zaměstnáním a tak nevím jak postupovat a hlavně, aby bylo vše vpořádku zapsané a vyúčtované.

Moc děkuji za pomoc
Radmila
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Pokud jste měla příjem z podnikání vyšší než 6.000,- Kč (myslí se hrubý příjem před odečtením výdajů), tak nemůžete u zaměstnavatele žádat o roční zúčtování daně. Požádejte zaměstnavatele, aby Vám vystavil Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti a z funkčních požitků, sražených zálohách na daň a daňovém zvýhodnění za rok 2011. Údaje z potvrzení opíšete do svého daňového přiznání (řádky 31, 32,34,36,84) které bude jen jedno, nebudete na FÚ odevzdávat dvě přiznání. Dále uvedete příjmy z podnikání a vypočítáte daň stejným způsobem, jako v minulých letech.
Postup při vyplňování daňového přiznání najdete zde:
http://www.jakpodnikat.cz/dan-z-prijmu.php

Do přehledů o příjmech a výdajích OSVČ se vyplňují hlavně příjmy a výdaje ze samostatné výdělečné činnosti. Vyměřovací základ ze zaměstnání můžete vyplnit, ale má to význam v případě, že vyměřovací základy ze zaměstnání a z podnikání byly vyšší než cca 1 mil. 700 tis. Kč. K přehledu pro OSSZ bych doložila potvrzení o době trvání zaměstnání, formulář potvrzení bude součástí pokynů k vyplnění přehledu.
IP zaznamenána

bart.homer

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13

Přehled pro VZP


Dobrý den,

byl jsem OSVČ vedlejší a jako zaměstnanec zaměstnán do 31.12.2010. Od pondělí 3.1.2011 jsem nastupoval do nového zaměstnání. Figurují mě dva dny a to 1.1. a 2.1.2011. Vypisuji přehled o příjmech a výdajích pro VZP.

Jaké číslo bych měl vyplnit do řádku č.6 v kterém se píše: \"Počet měsíců, ve kterých pro OSVČ platil min. vyměřovací základ\" ???

Mluví se o měsících, ale mě tam figurují jen dva dny počátkem roku 2011, které byli víkendem.
Podobné by bylo i Prohlášení pojištěnce, řádek 2 , kde bych vykřížkoval celý rok, protože se jedná jen o dva dny.

Dle vyplněného řádku č.6 a to buď číslem 1 a nebo 0 mě na konci přehledu výjde buď doplatek 1.670 Kč a nebo nějakých 58 Kč.

Vím, že u sociálky se musí doplatit celé měsíční pojistné byť by se jednalo jen o jeden kalendářní den, ale jak je to u VZP ??? Tam by mělo být poměrnou částí měsíce ???

Děkuji.
IP zaznamenána

Radmila

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 47
OSVČ- vedlejší pracovní činnost a nástup do zaměstnání
« Odpověď #3 kdy: Březen 11, 2012 »

Dobrý večer Zdeni,

připravuji přehled OSVČ pro zdravotní pojištovnu MV a nejsem si jistá u bodu 2 (prohlášení pojištěnce) a bodu 4,řádku 3(vyměřovací základ zaměstnance za rok 2011). Od 3.1.2011 jsem nastoupila do hlavního zaměstnání a dále
jsem podnikala jako OSVČ na vedlejší činnost. Zálohy jako OSVČ jsem platila pravidelně a také zaměstnavatel odváděl zdravotní i sociální.

1) Co tedy vyplnit k bodu 2 ? Zaškrnout, že v roce 2011 pro mne neplatila povinnost hradit zálohy na pojistné v měsících 1-12 a zaškrtnout a)zaměstnání?

2)Pokud vyměřovací základy ze zaměstnání a z podnikání nebyly vyšší než cca 1 mil. 700 tis. napíši do kolonky k bodu 4, řádku 3   \" 0\" ?
3) Do zmiňovaného formuláře píši jen přijmy a výdaje z podnikání, je tak? Příjmy ze zaměstnání tam nezmiňuji, že?
4) Musím platit zdravotní pojištění ještě sama jako OSVČ nebo stačí, když zdravotní hradí zaměstnavatel? Platím měsíčně 120Kč( jako OSVČ), protože mé příjmy z podnikání jsou minimální.
5)řádek 41-úhrn zaplacených záloh-zapíši jen zálohy které jsem platila jako OSVČ, je tak? Zálohy, které platil zaměstnavatel se tam nepočítají...
6)Musím někde v tomto přehledu doložit kolik za mne zaplatil zaměstnavatel na zdravotní pojištění?

a nyní připravuji přehled o příjmech a výdajích pro ČSSZ a zastavila jsem se na bodech níže.
Můžete se prosím na to podívat?

30. Rozdělení daňového základu - nevyplňuji protože jsem podnikala na vedlejší pracovní poměr
31. Vypočtený vyměřovací základ - nevyplňuji
32. Dílčí vyměřovací základ- nevyplnuji
33. V roce 2011 jsem si alespoň v jednom kalendářním měsíci stanovil/a vyšší MZ pro pojistné na NP
a zároveň vyšší MVZ pro zálohu na DP, než činil můj minimální MVZ pro zálohu na DP:..........napiši, ne
34. Úhrn MVZ pro zálohu na DP-ne
37. Vyměřovací základ ze zaměstnání- a tím se myslí dílčí základ daně ze zaměstnání řádek 34/36 v daňovém přiznání?

Moc děkuji za upřesnění
Hezký večer
Radmila
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSVČ- vedlejší pracovní činnost a nástup do zaměstnání
« Odpověď #4 kdy: Březen 12, 2012 »

Dobrý večer, paní Radmilo.

1) V prohlášení pojištěnce zaškrtněte, že v měsících 3 až 12 jste nemusela platit zálohy, důvod a) zaměstnání.

2) Pokud neuplatňujete snížení maximálního vyměřovacího základu (neměla jste vyměřovací základy ze zaměstnání a z podnikání vyšší než 1 781 280 Kč), tak do řádku 3 zapište nulu.

3) Do přehledu o příjmech a výdajích OSVČ zapisujete jen příjmy a výdaje z podnikání, ze kterých budete vypočítávat pojistné. Příjmy ze zaměstnání byste zmiňovala (a dokládala) jen v případě, že byste dosáhla stropu pojistného.
 
4) Jako zaměstnanec nemusíte platit ZÁLOHY na pojistné. To ovšem neznamená, že byste z příjmů z podnikání vůbec nemusela platit pojistné. U zaměstnanců stačí, když vypočítají a odvedou pojistné ze SVČ jednou za rok po podání přehledu o příjmech a výdajích.  

5) Do úhrnu zaplacených záloh zapište jen zálohy, které jste sama zaplatila. Odvody zaměstnavatele se tam nepočítají. Pojistné, které odvedl zaměstnavatel, nemá s Vaším podnikáním nic společného, zaměstnavatel odvedl pojistné z Vaší mzdy.

6) Dokládala byste pouze v případě, že byste už dosáhla maximálního vyměřovacího základu cca 1,7 mil. Kč.

Přehled pro OSSZ:
ř. 30 _ pokud jste před nástupem do zaměstnání pobírala RP, tak jste celý rok OSVČ vedlejší a nemusíte rozdělovat daňový základ.

ř. 31 _ záleží na tom, zda jste dosáhla rozhodné částky pro povinnou účast na důchodovém pojištění OSVČ. Pokud ne (daňový základ nižší než 59.374,- Kč), tak vyplníte nulu. Předpokládám, že jste se nepřihlásila k nemocenskému pojištění OSVČ.

ř.  32 nevyplňujete

ř. 33 _ pokud jste se nepřihlásila k nem. poj., tak napište ne

ř. 37 _ opište částku z ř. 31 daňového přiznání
IP zaznamenána

Radmila

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 47
OSVČ- vedlejší pracovní činnost a nástup do zaměstnání
« Odpověď #5 kdy: Březen 13, 2012 »

Dobrý večer Zdeni,
moc děkuji za odpověd. Zkoušela jsem vyplnit přehled pro OSSZ v elektronické podobě a nevím jestli to mám dobře, protože jsem nedosáhla rozhotné částky
pro povinou učast na důchodovém pojištění a přesto mi vyšly měsíční zálohy, tak nevím jestli to je správně.
Nějak se mi to nechce zdát:-(

Můžete se prosím na to podívat, zda vyplněné udaje jsou správně?

bod 4)-vedlejší samostaně výdělečná činnost.........zaškrtla jsem 1-12 a poté 21) z důvodu zaměstnání
bod 5)-26 daňový základ 19981Kč
         -27 počty měsiců 12
         -28 počty měsíců 0   (pokud jsem nezadala 0, tak mi tam automaticky naskočilo 12 měsiců)
         -29-30 naskočila automaticky 0
         -31(vedlejší činnost)-9991Kč
         -32-0
         -33- ne
         -34-0
         -35/36-9991Kč
         -37 zadáno 350 000Kč
         -38- 359991
         -39-9991
         -40-2918
         -41- Uhrn zaplacených záloh - tím se myslí i ze zaměstnání? Nebo jenom z podnikání? Já nic z podnikání neplatila tak jsem napsala 0
         -42-2918
         
bod 7)-zaškrtnuto vedlejčí činnost
         -43 měsíční vyměřovací základ vyšel 2514Kč
         -44  a měsíční záloha 735Kč
         -45 měsíční pojistné jsem napsala 0

bod 8)-ne?

Moc děkuji za pomoc
Radmila
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSVČ- vedlejší pracovní činnost a nástup do zaměstnání
« Odpověď #6 kdy: Březen 13, 2012 »

Do řádku 35 zadejte nulu, další řádky by se měly vynulovat samy.

Řádek 37 (vyměřovací základ ze zaměstnání) nemusíte vyplňovat.

Úhrnem zaplacených záloh se myslí jen zálohy z podnikání.

Do řádku 43 zadejte nulu.

Přihláška k účasti na důchodovém pojištění OSVČ ? NE..
IP zaznamenána

Radmila

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 47
OSVČ- vedlejší pracovní činnost a nástup do zaměstnání
« Odpověď #7 kdy: Březen 14, 2012 »

Zdeni, moc Vám děkuji. Dnes jsem byla na FU a OSSZ a vše bylo v pořádku díky Vám.
Hezký večer
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSVČ- vedlejší pracovní činnost a nástup do zaměstnání
« Odpověď #8 kdy: Březen 14, 2012 »

Jsem ráda, že jste dobře dopadla. Teď budete mít od těch nepříjemných formulářů zase rok pokoj. Hezký večer.
IP zaznamenána
Stran: [1]