Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Platby ze zahraničí  (Přečteno 7613 krát)

Olda

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Platby ze zahraničí
« kdy: Červenec 21, 2008 »

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na něco ohledně daňové evidenci příchozích zahraničních plateb. Jsem plátce DPH.
Např. zákazník z USA poslal platbu v USD, v den příchodu na můj víceměnový účet si přepočítám platbu přez devizový kurz ČNB a zanesu do daňové evidence. Tohle je doufám zprávně.
Jeden zákazník z USD poslal ale platbu nyní přímo CZK, mám zaúčtovat sumu podle devizového kurzu ČNB odpovídající sumě v dolarech z vystavené faktury a nebo můžu prostě zaúčtovat tu platbu v korunách co mi zákazník z USA poslal.
Děkuji za odpověď!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Platby ze zahraničí
« Odpověď #1 kdy: Červenec 22, 2008 »

Pro účely daně z příjmů můžete přepočítat příjmy v cizí měně buď jednotným kurzem, který bude vyhlášen počátkem příštího roku, nebo můžete používat kursy devizového trhu dle pravidel stavených zákonem o účetnictví - denní, nebo pevný kurz ČNB. Pokud používáte devizový kurz ČNB, tak byste si měl stanovit pravidla pro jeho používání, nelze jednu přijatou platbu přepočítat denním kurzem a další např. měsíčním kurzem, protože je takový přepočet pro vás zrovna výhodnější. Pokud zákazník poslal platbu v korunách, tak není co přepočítávat, vaším příjmem bude částka v korunách (po odečtení DPH) bez ohledu na měnu, ve které byla vystavena faktura.

Pro účely zákona o DPH (§ 4/ 4 ZDPH) přepočítáváte cizí měnu na české koruny  kurzem devizového trhu, vyhlášeným Českou národní bankou, který je (například podle vnitřní směrnice) pro vás platný v den, ke kterému máte povinnost přiznat daň na výstupu. Pokud používáte denní kurz ČNB, pak se může stávat, že budete jiným kurzem vypočítávat základ daně a DPH (ke dni, ke kterému jste byl povinen přiznat daň) a jiným kurzem pak přepočítáte příjem pro účely daně z příjmů (příjem bude k jinému datu, než byla povinnost přiznat DPH).
IP zaznamenána

Olda

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Platby ze zahraničí
« Odpověď #2 kdy: Červenec 23, 2008 »

Díky za hodnotnou odpověď. Projdu si jednotlivé možnosti pro přepočítání zahraniční měny. Vzhledem k vývoji kurzu se mi nyní zdá nejvýhodnější ten dení kurz. Prodávám zboží pouze do zemí 3. světa a plátcům DPH v EU takže neúčtuji při prodeji DPH. Mám pouze DPH na vstupu zaplacené při pořízení zboží. Chtěl bych se zeptat co je pořeba navíc doložit k daňovému přiznání DPH tak, aby byly splněny všechny náležitosti pro vrácení DPH. Ohledně státu 3. světa by to neměl být až takový problém, ohledně států v EU vím, že musí být průkazné, že jsem zboží vyvezl a že je příjemce plátcem DPH ve svém státě. Stačí např. doložit nákladové listy a VAT ID příjemců zboží?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Platby ze zahraničí
« Odpověď #3 kdy: Červenec 24, 2008 »

Se zbožím se potkávám jen výjimečně, takže a odpovím alespoň přibližně. Vy hlavně musíte uhájit osvobození vašich plnění od české DPH. Podmínky osvobození při dodání zboží do  jiného členského státu stanoví § 64 zákona o DPH, podmínky pro osvobození při vývozu zboží § 66 ZDPH.
K daňovému přiznání přiložíte pouze Souhrnné hlášení, ve kterém uvedete DIČ svých odběratelů z EU a hodnotu plnění za příslušné období (čtvrtletí, měsíc).
Správnost a platnost DIČ odběratele z EU si vždy napřed ověřte, například zde:
http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vieshome.do?selectedLanguage=EN
Pokud nemáte odběratelů moc, tak si můžete ověření jeho DIČ vytisknout a založit. Druhou podmínkou pro osvobození od DPH je prokázat, že zboží bylo opravdu dodáno do jiného členského státu. Dokladem může být CMR, nebo také písemné prohlášení pořizovatele, nebo zmocněné třetí osoby - viz § 64/5 ZDPH. Doklady, které budou sloužit jako důkazní prostředky pro osvobození vašich dodávek od DPH, si schovejte pro případ kontroly.
Pro prokázání vývozu do 3. zemí byste měl mít Vývozní doprovodné doklady (vývozní JSD), na kterých je potvrzen výstup zboží z EU. Předpokládám, že odeslání, nebo přepravu zboží uskutečňujete vy.
IP zaznamenána
Stran: [1]