Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: \"Trojúhelník\"  (Přečteno 2093 krát)

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
\"Trojúhelník\"
« kdy: Prosinec 16, 2011 »

Dobrý den, mám takový \"bonbonek\".
Vedu Účetnictví a dodáváme stavební betonářskou ocel. (Bez montáže). Vystavila jsem fakturu včetně 20 % DPH, která byla v pořádku uhrazena. To je super. Jenže: Prováděcí firma stavby - plátce DPH, na nějž byla faktura vystavena si ji zaevidoval do DE, uplatnil DPH, ale úhradu provedl přímo objednatel stavby, tedy občan-nepodnikatel, ze svého soukromého účtu.
Já bych tedy mohla být v klidu, já \"svoje\" peníze mám, ale je problém mezi stavební firmou a investorem.
Oni po mě chtějí radu a já přemýšlím....

- Stavební firma má FP  v DE, a z jejich pohledu neuhrazenou
- Investor chce zaplatit za závěrečnou fakturu stavební firmě méně ( protože materiál uhradil přímo nám)
 
Záležitost investora neřeším, snažím se pomoci té firmě, jak zlegalizovat nákladovost a nárok na odpočet DPH faktury, kterou uhradil někdo jiný, ač nepodnikatel. (Jen doplním, že Fú při kontrole DPH jim to prý neuznal jako nárok na odpočet, protože to nezaplatili oni)

Daňová poradkyně radí postoupení pohledávky za stavební firmou , mezi námi a investorem. Tam ale asi nebude možné nárokovat to DPH, nevím.

Moc děkuji za jakoukoliv reakci.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
\"Trojúhelník\"
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 19, 2011 »

Pokud byl daňový doklad vystavený na zhotovitele služby, tak by měli uznat nárok na odpočet DPH bez ohledu na to, zda došlo k úhradě. Přijal zdanitelné plnění, které použil v rámci svých ekonomických činností, ze kterých odvádí DPH.

Problém bych viděla u daně z příjmů, pokud prováděcí firma neprovedla úhradu, tak si nebude moci uplatnit daňový výdaj. Nevím, co by se vyřešilo postoupením pohledávky mezi Vámi a investorem.

Jediné, co mě napadá, je pojmout úhradu jako mylnou platbu a vrátit peníze investorovi. Ale kde máte jistotu, že se dočkáte peněz od prováděcí firmy.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
\"Trojúhelník\"
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 20, 2011 »

Pohldávka je z mého pohledu moc složitá. Ale mylná platba je skvělý nápad. V krajním případě, pokud mě do toho budou chtít zainteresovat, navrhnu. To mě nenapadlo. Moc děkuju a přeju krásné Vánoce a pohodového Silvestra, než nám ten ponovoroční daňový zápřah nastane :-).Marie
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
\"Trojúhelník\"
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 20, 2011 »

Paní Marie, hezké svátky Vám i Vašim blízkým. Do nového roku přeji pevné zdraví a minimálně do jara též pevné nervy.
IP zaznamenána
Stran: [1]