Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Je výhodnější brigáda na ŽL či DPČ?  (Přečteno 1359 krát)

candara

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Je výhodnější brigáda na ŽL či DPČ?
« kdy: Listopad 27, 2011 »

Dobrý den, pracuji doma na ŽL, ale ráda bych mezi lidi a navíc ani příjmy nemám nijak závratně vysoké. Proto uvažuji o brigádě, protože najít místo na HPP je problém. Jde mi o to, zda je lepší jít pracovat brigádně na živn. list a platit si pojištění sama nebo uzavřít Dohodu o prac.činnosti a dále podnikat na vedlejší činnost a tím pádem neplatit pojištění.
Pokud jsem správně pochopila zákon, tak pokud příjem z DPČ převýší za měsíc 2000.- , tak zaměstnavatel musí za pracovníka zaplatit nemocenské pojištění. Tím pádem bych se mohla z OSVČ hlavní stát OSVČ vedlejší.
Dále si nejsem jistá, zda mohu vykonávat třeba manuální brigádu (např. různé kompletace) na ŽL, když mám jako volnou živnost uvedenou pouze provozování maloobchodu a velkoobchodu.
Předem děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Je výhodnější brigáda na ŽL či DPČ?
« Odpověď #1 kdy: Listopad 27, 2011 »

Pokud uzavřete pracovněprávní vztah, který založí účast na nemocenském pojištění zaměstnanců (prac. poměr, DPČ která není zaměstnáním malého rozsahu), tak budete považována za OSVČ vedlejší.

Jestliže máte živnostenské oprávnění na živnost volnou, tak můžete vykonávat kterýkoliv z 80 oborů této živnosti. Obsahové náplně jednotlivých oborů najdete například zde:
http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/zivnostenske-podnikani/obsahova-napln-zivnosti-volne-1/1000574/50589/
Další obory vám živnostenský úřad doplní, pokud si to budete přát. Je to, myslím, bez poplatku.
IP zaznamenána
Stran: [1]