Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Přenesení daňové povinnosti ve stavebnictví  (Přečteno 14284 krát)

Meli

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12

Dobrý den,
nemám moc jasno v jedné věci. Pokud mi příští rok přijde faktura na stavební práce v režimu přenesení
daňové povinnosti s DUZP 30.4.2012, doklad dojde 10.5.2012, tak daňovou povinnost i nárok na odpočet
mám v řádném přiznání za 04/2012?

A pokud fakturu za duben obdržím až se zpožděním např. v 06/2012, tak bych měla přidanit i nárokovat za
duben 2012 v dodatečném daňovém přiznání nebo budu moct dát do řádného přiznání za 06/2012?

Stejně tak nevím, co s výpisem z evidence pro daňové účely v případě, kdy mi doklad přijde pozdě.
Poskytovatel i příjemce tohoto plnění by se měli asi těmi výpisy z evidencí sejít. Ale co v takovém případě,
opravdu nevím.

Moc předem děkuji za radu a pomoc.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přenesení daňové povinnosti ve stavebnictví
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 03, 2011 »

§ 92a/1 ZDPH: V režimu přenesení daňové povinnosti je plátce, pro kterého bylo zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku uskutečněno, povinen přiznat a zaplatit daň KE DNI USKUTEČNĚNÍ ZDANITELNÉHO PLNĚNÍ.

Daňová povinnost a zároveň nárok na odpočet (i bez držení DD) ve zdaňovacím období (čtvrtletí, měsíc), ve kterém se uskutečnilo zdanitelné plnění. Pokud obdržíte daňový doklad pozdě, tak budete muset podat dodatečné přiznání + výpis z evidence za příslušné období, do kterého spadá zdanitelné plnění.
IP zaznamenána

Meli

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12
Přenesení daňové povinnosti ve stavebnictví
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 04, 2011 »

Moc Vám ještě jednou děkuji za vyčerpávající odpověď. Přestože mě moc nepotěšila:-), protože doklady
chodí se zpožděním každou chvíli. Takže o dodatečná přiznání zřejmě nebude nouze.:-)
IP zaznamenána

Andrea19

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Přenesení daňové povinnosti ve stavebnictví
« Odpověď #3 kdy: Leden 04, 2012 »

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat jestli se na podlahářské práce vztahuje přenesená daňová povinnost. Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Přenesení daňové povinnosti ve stavebnictví
« Odpověď #4 kdy: Leden 04, 2012 »

Dobrý den, já říkám  ano, klasifikace produkce, CZ-CPA 43.33.2 , zkontrolujte si to na: http://www.czso.cz/csu/klasifik.nsf/i/klasifikace_produkce_(cz_cpa)

Jana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přenesení daňové povinnosti ve stavebnictví
« Odpověď #5 kdy: Leden 04, 2012 »

Také říkám ano. Našla jsem toto:

kód CZ CPA 43.3 Kompletační a dokončovací práce
43.33.10 Obkladačské práce
Zahrnuje):
- pokládání obkladů a podlahových dlaždic a kachlů z keramiky, betonu nebo kamene v interiéru nebo exteriéru budov a jiných staveb


43.33.29 Tapetování a ostatní obkládání stěn a pokládání podlahových krytin j. n.
Zahrnuje:
- pokládání koberců, linolea a jiných pružných podlahových krytin, včetně příslušných
dokončovacích prací
- pokládání dřevěných obkladů stěn a podlah, včetně parket, a příslušné dokončovací práce, jako je pískování, voskování, tmelení atd.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Přenesení daňové povinnosti ve stavebnictví
« Odpověď #6 kdy: Leden 05, 2012 »

Dobrý den, paní Zdeno, já smekám, jak dokážete vždycky vše vystihnout úplně přesně...díky za to, Jana
IP zaznamenána

Anna24

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Přenesení daňové povinnosti ve stavebnictví
« Odpověď #7 kdy: Březen 07, 2012 »

Dobrý den, chtěla bych se poradit ohledně přen.daň.povin.. Vyrábíme a montujeme čističky odpadních vod a zařízení spojené s kanalizací. Pokud jde o nové dodávky vč. montáží, tak je mi jasné, že daňově spadají do řežimu PDP. Plavu ovšem v případech, kdy servisujeme tyto výrobky staré několik let, i desítky. Technici jezdí zařízení kontrolovat, doplňovat olej, případně po čase vyměňovat náhradní díly za úplně nové, kde se dá říct, že jde o montáž, protože to tak je. Jedná se mi o to, že nevím s jistotou, zda servisní činnost a oprava (kde se montuje a vyměňuje část techn.vystrojení za nové, pouze část z celku jako takového, ne celková rekonstrukce) patří také do skupiny 43 a vztahuje se na to režim PDP či nevztahuje. Budu moc vděčná za každou radu. Děkuji An.
IP zaznamenána

andulka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 25
Přenesení daňové povinnosti ve stavebnictví
« Odpověď #8 kdy: Listopad 04, 2013 »

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda máte zkušenosti s přenesenou daňovou povinností, když se opravy týkají ne stavby, ale mobilní buňky. Je tato posuzována jako stavba (když je tato buňka postavena pouze na základech-bez přípojek a odpadů...) ? Pokud by tyto opravy (střecha atd) byly provedeny na budově, tak je mi to jasné - vztahovala by se na to přenesená daň.povinnost. Ale v případě této mobilní buňky si nejsem zcela jistá.  Děkuji mnohokrát za odpověď.
IP zaznamenána

babi

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Přenesení daňové povinnosti ve stavebnictví
« Odpověď #9 kdy: Listopad 06, 2013 »

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je také přenesená daňová povinnost u instalačních prací u elektrikáře, případně, kde bych toto zjistila. Dosud byl neplátce DPH a teď ohledně obratu se musí registrovat k DPH. Jak má tedy formulovat textaci na fakturách.

Děkuji
IP zaznamenána

andrea03

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 53
Přenesení daňové povinnosti ve stavebnictví
« Odpověď #10 kdy: Listopad 06, 2013 »

všechna zatřídění v CP CZA 41-43 jsou v režimu přenesení. Elektrikářské práce také.
pokud bude plátce daně bude fakturovat bez daně do přiznání ř. 25 a podá s přiznáním výpis z evidence jako dodavatel.
pokud takovou fakturu v režimu přenesení přijme, tak také bez daně a provede samozdanění na ř. 10 a 43 ve svém přiznání a podá výpis
z evidence přes daňový portál EPO jako odběratel.
Neplátci daně nebo plátci pro soukromé účely by své služby fakturoval s daní ř. 1  a odvedl ve svém přiznání.
na fakturách text - daň odvede zákazník -
IP zaznamenána

Catalina

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 105
Přenesení daňové povinnosti ve stavebnictví
« Odpověď #11 kdy: Prosinec 19, 2014 »

Otevírám staré téma, poprvé potřebuji vystavit fakturu v režimu PDP zemní práce a nemám o tom ani páru.
1. Členění DPH je RPDP v přiznání k DPH ř. 25 (mám zde i možnost nezapočítat do koeficientu ř. 51 - týká se mě to?)
2. Příbuzná říkala, že neuvádí sazbu daně, tady jsem se dočetla, že ji uvést musím? A jak zjistím, jaká tam má být sazba?
3. Do textu napíšu daň odvede zákazník, režim přenesení daňové povinnosti a nebo mám zmínit i to, že zákazník daň vypočítá a odvede?
Mám obavu, abych s tím pak u finančáku neměla problém.

Jinak bude faktura předpokládám vypadat normálně.
Ještě jedna věc, máme objednávku od objednatele na dopravu a zemní práce. Dopravu jsme dělali my, zemní práce příbuzní. Můžeme vůbec v režimu PDP fakturovat za ně? Resp. přefakturovat, oni pak vystaví fakturu nám. Stroj je jejich.

Děkuji za rady.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přenesení daňové povinnosti ve stavebnictví
« Odpověď #12 kdy: Prosinec 21, 2014 »

1. Netýká.
2. Sazbu daně neuvádíte (platí od 1.1.2013).
3. Text podle ustanovení § 29 odst. 2 písm. c) zákona o DPH: \"daň odvede zákazník\".
Jinak bude faktura vypadat normálně.

Fakturujete služby, které si zákazník objednal. Předpokládám, že si objednal zemní práce včetně dopravy. Kdybyste fakturovali pouze dopravu, tak by to bylo v normálním režimu (s daní), nikoliv v RPDP. Zemní práce jste si objednali jako subdodávku, takže nefakturujete za příbuzné, ale za sebe.
IP zaznamenána

Catalina

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 105
Přenesení daňové povinnosti ve stavebnictví
« Odpověď #13 kdy: Prosinec 22, 2014 »

Paní Zdeno, opět Vám moc děkuji za radu.
Domluvili jsme se tak, že příbuzní nám na ty 2 dny stroj pronajmou a vystaví fakturu, my nemáme živnostenské oprávnění na stavební práce. A jinak dopravu chceme fakturovat s dph a zemní práce bez dph v režimu PDP. Může to tak být, ne? Udělat 2 faktury.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přenesení daňové povinnosti ve stavebnictví
« Odpověď #14 kdy: Prosinec 22, 2014 »

Ano. Pokud vystavíte 2 faktury, tak zemní práce budou v režimu PDP a doprava s DPH.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2