Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Oprava nebo už technické zhodnocení  (Přečteno 3704 krát)

1Alena

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 39
Oprava nebo už technické zhodnocení
« kdy: Listopad 30, 2011 »

Dobrý den,
mám prosbu o radu. Vždycky jsem si myslela že technické zhodnocení majetku je když daný majetek jakoby \"vylepšíme\"  a opravou je oprava do původního stavu s použitím nových součástek. A to bez ohledu na cenu.
Mám na stole fakturu na opravu zemědělské vlečky. Jedná se o celkovou opravu - nápravy, přes nové bočnice, výměna kol, nový nátěr atd. Ale vlečka zůstala technicky stejná i přesto, že opravy se vyšplhaly až na 150000 kč bez DPH.
Měla jsem za to, že je to oprava (vedeme DE) tudíž celé do nákladů. Teď mě kamarádka vyvedla z rovnováhy a tvrdí mi, že oprava je do 40000 kč. A ostatní je technické zhodnocení. Jenomže v mém přípradě by v podstatě většina oprav byla technickým zhodnocením, vzhledem k cenám materiálu a oprav zemědělské techniky.

Přece když budu opravovat starý nefunkční traktor o  výkonu 80 koní a opravým ho za cca 300000 kč, tak z něho budu mít zase jenom traktor o výkonu 80 koní, ale bude funkční.
Jo, kdybych při té opravě použila nový silnější, výkonější motor a v závěru bych z původního výkonu 80 koní měla 120 nebo 160 koní, tak je to nepochybně technické zhodnocení toho traktoru.  Ale u té vlečky přece nic nezhodnocuji. Ne???

Paní Zdeno, je to tak??  Nebo se úplně pletu. Prosím , moc prosím o radu nebo stručné vysvětlení.  Děkuji mnohokrát  Alena
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Oprava nebo už technické zhodnocení
« Odpověď #1 kdy: Listopad 30, 2011 »

Dobrý den
dovolím si přispět s mým názorem. Mám na danou problematiku stejný pohled jako Vy, Aleno. Je potřeba ještě vzít v potaz i použitý materiál. Jestli se třeba plast nenahrazuje nerezem :-), obyčejná kola nějakými drahými atd....
Pokud se jedná o běžnou výměnu dílů a třeba nový nátěr, což se dá posuzovat jako uvedení do původního stavu a jakási údržba, tak bych to celé zaúčtovala do nákladů.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Oprava nebo už technické zhodnocení
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 03, 2011 »

Dobrý navečer, paní Aleno. Kamarádka Vám tvrdí nesmysly, příště jí raději vůbec neposlouchejte a řiďte se svým zdravým úsudkem. Pokud se nezmění parametry majetku (například použitím výkonnějšího motoru), pouze odstraňujete následky opotřebení nebo poškození, tak se bez ohledu na cenu jedná o opravu.

Dámy, teď budu chvilku plácat nesmysly já. Dejme tomu, že poplatník má v majetku krávu, která si zlomí nožku tak ošklivě, že dojde na amputaci a hospodář rozhodne, že kravka dostane protézu. Cena protézy přesáhne 40 tis. Kč.  Co myslíte, byla kráva technicky zhodnocena nebo opravena?
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Oprava nebo už technické zhodnocení
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 03, 2011 »

Hmm, tak to je moc hezký příklad :-)). Děkuju. Určitě oprava, bez \"nějaké\" nohy přece být nemůže.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Oprava nebo už technické zhodnocení
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 03, 2011 »

Také si myslím, že by to byla oprava. Záměna materiálu se podle pokynu D 300 nepovažuje za změnu technických parametrů (tedy za TZ, ale u krávy nelze o technických parametrech hovořit). V této souvislosti bych chtěla upozornit, že pokyn D 300 byl nahrazen Pokynem GFŘ č. D_6. K vidění zde:
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xbcr/cds/Pokyn__GFR_c_D_6.pdf

... a platí už pro rok 2011.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Oprava nebo už technické zhodnocení
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 04, 2011 »

Moc děkuju za novou informaci a přeji hezký den.
IP zaznamenána

1Alena

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 39
Oprava nebo už technické zhodnocení
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 06, 2011 »

Paní Zdeno a paní Marie,
 
byla jsem nemocná, takže píši až teď. Oběma Vám děkuji za radu, jsem ráda, že  nemusím pochybovat o svých znalostech účetnictví. Jsem na rodičovské dovolené, tak si nejsem vždycky úplně jistá sama sebou, protože těch různých změn je opravdu dost a dost. A člověk nikdy neví jestli něco nepřehlédl. Jsem ráda, že jste. Že děláte co děláte. Děkuji Vám mnohokrát a pokud bychom se již na netu nepotkaly, tak Vám i všech ostatním přeji krásný adventní čas, klidné svátky vánoční a hodně hodně sil a zdraví do Nového roku. Alena
IP zaznamenána

marka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 47
Oprava nebo už technické zhodnocení
« Odpověď #7 kdy: Prosinec 07, 2011 »

mám dotaz,pokud by se účetní jednotka rozhodla opravu v řádech statisíců dát jako technické zhodnocení a ne opravu (hlavně z důvodu,aby se nesnížil hospodářský výsledek),je to možné?jde např. o opravu podlahy v prodejně-zarovnání a nový materiál.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Oprava nebo už technické zhodnocení
« Odpověď #8 kdy: Prosinec 10, 2011 »

Citace: 1Alena
Paní Zdeno a paní Marie,
 
byla jsem nemocná, takže píši až teď. Oběma Vám děkuji za radu, jsem ráda, že  nemusím pochybovat o svých znalostech účetnictví. Jsem na rodičovské dovolené, tak si nejsem vždycky úplně jistá sama sebou, protože těch různých změn je opravdu dost a dost. A člověk nikdy neví jestli něco nepřehlédl. Jsem ráda, že jste. Že děláte co děláte. Děkuji Vám mnohokrát a pokud bychom se již na netu nepotkaly, tak Vám i všech ostatním přeji krásný adventní čas, klidné svátky vánoční a hodně hodně sil a zdraví do Nového roku. Alena
Dobrý večer, paní Aleno. Přeji hezké vánoční svátky, bohatou nadílku a v příštím roce hlavně zdraví. Zdena
IP zaznamenána
Stran: [1]