Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Jednorázový prodej techniky jinému OSVČ  (Přečteno 1476 krát)

juneau

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14
Jednorázový prodej techniky jinému OSVČ
« kdy: Prosinec 04, 2011 »

Dobrý den, jsem OSVČ v grafických službách a úplně náhodně se ke mně dostalo zařízení, nějaké čerpadlo, které by ode mě chtěl koupit známý (také OSVČ), ale tak, aby si ho mohl dát do nákladů (určitě může, je to vyloženě nástroj pro jeho obor). Je to ale stroj za cca 30 000 Kč.

Předpokládám, že stačí vypracovat kupní smlouvu a tu si on bude moci dát jako doklad do záznamů? A jaká povinnost pro mě tím prodejem vzniká, ohledně příjmu? Přiznání podávám každoročně ve své hlavní činnosti, ale s tímhle jednorázovým prodejem si nevím rady.

Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Jednorázový prodej techniky jinému OSVČ
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 04, 2011 »

Ano, stačí Kupní smlouva a pokladní doklady, nebo bankovní převod.
Příjem normálně zdaníte ve Vašem DPFO, pokud to zařízení bylo v OM ( §7 ZDP)
IP zaznamenána

juneau

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14
Jednorázový prodej techniky jinému OSVČ
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 05, 2011 »

Dobrý den, děkuji za odpověď. To zařízení právě nijak s mým podnikáním nesouvisí, v nákladech či obch. majetku ho nemám. Je to podobná situace, jako kdybych na půdě našel nějaký soustruh, co bych prodal nějakému řemeslníkovi a měl náhle 30 000 Kč zisk. Bez jakékoli spojitosti s mým podnikáním.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Jednorázový prodej techniky jinému OSVČ
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 05, 2011 »

Pokud jste čerpadlo koupil mimo podnikání (nezařadil jste je do svého obchodního majetku), tak příjem z jeho prodeje v daňovém přiznání neuvádějte. Jde o příjem osvobozený od daně podle § 4 odst. 1 písm. c) zákona o daních z příjmů, tyto příjmy se do přiznání neuvádějí.
IP zaznamenána

juneau

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14
Jednorázový prodej techniky jinému OSVČ
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 14, 2011 »

Aha. A v tomto případě nehraje roli, že můj příjem při prodeji překročí 20 000 Kč hranici? Známí mi tvrdí, že nad tuto hranici je třeba příjem přiznat. Na jednorázový prodej \"movité věci\" se to nevztahuje?
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Jednorázový prodej techniky jinému OSVČ
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 14, 2011 »

Nejedná se o jednorázový prodej, ale o prodej \"movité věci\", která s Vaším podnikáním NESOUVISÍ.
(Když si například koupíte nějakou drahou HIFI soupravu třeba za 50 000 Kč, jen tak pro radost a prodáte ji za 30 000Kč, také to nebudete danit. Vy jste to čerpadlo asi nekoupil, ale to je druhá věc. :-)

Viz níže je výtah ze Zákona o daních z příjmů, tak jak odkazuje Zdena.

c) příjmy z prodeje movitých věcí. Osvobození se nevztahuje na příjmy z prodeje motorových vozidel, letadel a lodí, nepřesahuje-li doba mezi nabytím a prodejem dobu jednoho roku. Osvobození se nevztahuje rovněž na příjmy z prodeje movitých věcí, včetně příjmů z prodeje movitých věcí uvedených v odstavci 1 písm. g) , pokud jsou nebo byly zahrnuty do obchodního majetku pro výkon podnikatelské a jiné samostatné výdělečné činnosti poplatníka, a to do pěti let od jejich vyřazení z obchodního majetku,
IP zaznamenána
Stran: [1]