Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Kdo platí daň a od jaké výše?  (Přečteno 1317 krát)

Zhuf

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Kdo platí daň a od jaké výše?
« kdy: Listopad 27, 2011 »

Dobrý den,

jsem zaměstnanec a také pracuji jako OSVČ (činnost vedlejší). Ve svém podnikání občas využívám spolupráce kamaráda, ten pracuje u jiné firmy také jako zaměstnanec. Kamarád u mne pracuje na dohodu o provedení práce. Lze to z jeho strany považovat za příložitostný přivýdělek, ze kterého nemusí platit daň z příjmu (nepřesahuje! 20.000,-kč ročně)? Zdravotní a sociální pojištění také neplatí? Musím já jako zaměstnanec a OSVČ na vedlejší činnost za něj odvádět zdravotní a sociální pojištění nebo daň? Musím mu vystavit přehled o příjmech, aby si mohl podat sám přiznání k dani, nebo v tomhle případě mu jako doposud bude přiznání k dani vyhotovovat jeho mzdová účtárna (zaměstnavatel)?

Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Kdo platí daň a od jaké výše?
« Odpověď #1 kdy: Listopad 27, 2011 »

Příjem z dohody o provedení práce není příjmem z příležitostné činnosti a nelze jej proto osvobodit od daně. Pokud jste uzavřeli DPP (pracovněprávní vztah), tak jste se zajisté přihlásil na FÚ jako plátce daně ze závislé činnosti a odvádíte z vyplacených odměn daň. Z DPP se neodvádí zdravotní ani sociální pojištění (od roku 2012 se bude odvádět, pokud odměna přesáhne 10 tis. Kč měsíčně). Pokud odvedete z odměny zálohovou daň (měsíční odměna nad 5 tis. Kč), tak zaměstnanci vystavíte potvrzení o zdanitelných příjmech a sražených zálohách, zaměstnanec nemůže požádat o roční zúčtování daně u svého zaměstnavatele, ale podá si daňové přiznání sám.
IP zaznamenána
Stran: [1]