Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 ... 7 8 [9]

Autor Téma: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví  (Přečteno 115711 krát)

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
§92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví
« Odpověď #120 kdy: Duben 08, 2013 »

Odborné zatřídění provádí např. firma Siak Zlín.
IP zaznamenána

ucetni123

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
§92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví
« Odpověď #121 kdy: Květen 12, 2013 »

Dobrý den,
mám prosbu s řešením záloh a souhrnného hlášení u stavebních prací.

Firma nám dodávala stavební práce s montáží. Platba prací měla proběhnout ve 3 splátkách. Předpokládala jsem, že zálohy u práce nebudou vstupovat do souhrnného hlášení, že do souhrnného hlášení půjde až finální faktura.
Je to tak v pořádku?
Je pro finanční úřad problém, pokud oni mají v souhrnných hlášeních už zálohy?

Děkuji Vám.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
§92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví
« Odpověď #122 kdy: Květen 13, 2013 »

Předpokládám, že jste platili zálohy, nikoliv splátky ceny dokončeného díla nebo dílčího plnění. Do výpisu z evidence se uvádí až finální faktura.   Jestliže zhotovitel posílal na FÚ výpisy z evidence při přijetí záloh, tak se váš FÚ může ptát, proč jste neposlali výpisy z evidence i vy.
IP zaznamenána

Lenka111

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
§92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví
« Odpověď #123 kdy: Září 24, 2014 »

Dobrý den,prosím vás , vystavila jsme fakturu montáž zábradlí okolo stroje v provozu (ukotveno kotvami do bet.podlahy,možno kdykoliv odšroubovat),nedala jsme tam přen.povinnosti. Faktura se mi nevrátila je plně uhrazena a já trnu hrůzou jaký mi hrozí postih,že tam nebylo uvedeno přenesení.Špatně jsem to vyhodnotila ,když se faktura vystavila,vzala jsem to že to bylo k tomu stroji,ale montáž zábradlí je asi jenom jeden druh bez rozlišení.Prosím o radu.Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
§92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví
« Odpověď #124 kdy: Září 24, 2014 »

Vám nic nehrozí. Odběrateli nemusí být uznán při případné kontrole nárok na odpočet daně.
IP zaznamenána

aroma17

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 46
§92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví
« Odpověď #125 kdy: Říjen 09, 2014 »

Dobrý den, paní Zdenko.
Jsme dobrovolní plátci DPH, prozatím nemáme žádné příjmy. Opravujeme nemovitost tak, aby sloužila jako startovací byty. Dodavatel nám vystavil fakturu za stavební práce na objektu bez DPH, tedy v režimu přenesení daňové povinnosti. Jak máme postupovat?
Děkuji za pomoc.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
§92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví
« Odpověď #126 kdy: Říjen 09, 2014 »

Opravujete vlastní nemovitost? Jedná se o bytový dům?
IP zaznamenána

aroma17

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 46
§92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví
« Odpověď #127 kdy: Říjen 10, 2014 »

Dobrý den, ano jedná se o vlastní objekt. Bývalá pošta, kterou přestavujeme na startovací byty s dotací od ministerstva pro místní rozvoj.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
§92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví
« Odpověď #128 kdy: Říjen 10, 2014 »

Při režimu přenesení přiznáváte daň na ř. 10 nebo 11 přiznání. Podle mého názoru můžete použít sníženou sazbu daně (ř. 11), neboť stavebními pracemi měníte prostor, který byl určen k jiným účelům, než k bydlení, na stavbu pro sociální bydlení. Předpokládám, že startovací byty nebudou mít podlahovou plochu větší než 120 m2. Pokud budete byty pronajímat neplátcům (budete poskytovat plnění osvobozené od daně bez nároku na odpočet), tak jenom přiznáváte daň a neuplatníte si nárok na odpočet.
Spolu s přiznáním k DPH předložíte Výpis z evidence. Podává se elektronicky.
IP zaznamenána

aroma17

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 46
§92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví
« Odpověď #129 kdy: Říjen 11, 2014 »

Ano pronajímat bueme někdy v daleké budoucnosti, až skončí rekonstrukce. Ale teď vůbec nevím, jak postupovat při těch přijatých fakturách za stavební práce. Rozumím tomu tak, že dostanu fakturu bez DPH (15% souhlasí) a já musím vlastně dodanit a odvést DPH FÚ? Takže přestože jsme plátci, vlastně daň zaplatím? Pokud je to takto, bude pro nás asi výhodnější zrušit registraci a nárokovat si po ministerstvu pro místní rozvoj celou částku včetně DPH, tedy mít DPH uhrazeno z dotace. Rozumím tomu dobře?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
§92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví
« Odpověď #130 kdy: Říjen 12, 2014 »

Ano, přijaté faktury dodaníte a odvedete DPH finančnímu úřadu. Režim přenesení daňové povinnosti spočívá v tom, že dodavatel přenese svoji daňovou povinnost na odběratele, tedy na Vás. Kdybyste měli nárok na odpočet, tak byste nezaplatili žádnou daň, protože byste si uplatnili odpočet. Možná si budete moci nárokovat u ministerstva pro místní rozvoj i daň, kterou odvedete, nevím. Kolem nemovitosti se vždy točí nemalé částky, doporučuji řešit raději s daňovým poradcem, než v diskusním fóru.
IP zaznamenána

alicew

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
§92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví
« Odpověď #131 kdy: Červen 19, 2016 »

Dobrý den,
můžete mi prosím poradit, kam do KH uvést fakturu vydanou pro obec, která má jen IČO, ne DIČ a není plátcem DPH? V ARESU jako plátci DPH nejsou a když jsem jim volala, tak mi řekli, že používají IČO jako DIČ. To je ale podle mě hloupost. DIČ není o plátcovství DPH, ale přece o identifikaci k dani jako takové.
Faktura je na 18.222 Kč, tak-že nad 10 tisíc by měla být v A4, ale vzhledem k tomu, že nejsou plátci DPH  tak bych  to dala do A5. Co je rozhodující? Částka nebo plátcovství DPH? Nebude se to nikde párovat, když si to nebudou uplatňovat, tak - že asi opravdu A5?
Dedukuji si to podle faktury na částku 85 tisíc - fyzické osobě (topení do RD). Také nad 10 tisíc, ale není plátce, je to \"obyčená FO\" a tuto fakturu dám do A5.  

Děkuji moc za radu
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
§92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví
« Odpověď #132 kdy: Červen 21, 2016 »

Pochybuji, že by obec neměla DIČ. To není registrovaná a k žádné dani? Spíš to bude tak, jak vám řekli. Mají DIČ ve tvaru CZ+IČO (podle § 130 odst. 3 daňového řádu).
 
Faktura by správně měla být v A.4.  Obec je právnická osoba, které jste povinni vystavit daňový doklad (§ 28/1 ZDPH) a je jedno, zda jsou plátci či neplátci. Jelikož je celková cena plnění nad 10 tis. Kč, tak byste měli vystavit DD se všemi náležitostmi, tzn. s DIČ odběratele (§ 29/1/d) ZDPH). Tím pádem faktura spadne do A.4.  

Když dáte bez DIČ do A.5, tak se podle mého názoru nic nestane, stejně se to nebude nikde párovat:-)
IP zaznamenána
Stran: 1 ... 7 8 [9]